Atentát na Reinharda Heydricha, ktorý sa uskutočnil 27. mája 1942 v Prahe, patrí k najvýznamnejším odbojovým akciám počas druhej svetovej vojny. Medzi akcie odbojových hnutí v ostatných okupovaných štátoch síce patrili aj atentáty, no atentát na tak významného predstaviteľa nacistického Nemecka sa neuskutočnil nikde.
Pripomeňme si zopár základných faktov. Reinhard Heydrich sa narodil v roku 1904 v nemeckom meste Halle (v tej dobe nazývanom Halle an der Saale). Neskôr v období nacizmu získal funkcie ako generál polície, vedúci Hlavného úradu ríšskej bezpečnosti (RSHA) a vedúci bezpečnostnej služby (SD). Navyše patril k hlavným organizátorom holokaustu.

Po Hitlerovi a Himmlerovi bol tretím najvplyvnejším človekom v ríši. V protektoráte Čechy a Morava zastával funkciu zastupujúceho ríšskeho protektora. Pre svoju krutosť bol známy pod prezývkami "pražský mäsiar" alebo "blonďavá beštia".
Samotný atentát uskutočnili Čech Ján Kubiš a Slovák Jozef Gabčík v rámci operácie Anthropoid. Tú zorganizoval spravodajský odbor exilového Ministerstva národnej obrany v Londýne.
Keďže atentát vzbudil pozornosť celého sveta, reagovali naň aj filmový režiséri – jednak v zahraničí, no aj v Československu.
1. Hangmen Also Die! (Aj kati umierajú)
Rok výroby: 1943, réžia: Fritz Lang
IMDB: 7.5/10
ČSFD: 64 %
Americký film Hangmen Also Die! patril medzi prvé, ktoré boli natočené o tejto téme. Jeho predlohou bola poviedka známeho nemeckého dramatika Bertholda Brechta.
Režisér Fritz Lang bol rodákom z Rakúska, ktorý emigroval kvôli nacizmu do USA. Zaujímavosťou je, že aby film americké publikum ľahšie prijalo, nacistov hrali európski herci, českých odbojárov americkí.
2. Romeo, Julie a Tma
Rok výroby: 1959, réžia: Jiří Weiss
IMDB: 7.6/10
ČSFD: 82 %
Dráma Romeo a Júlie Tma je jedným z prvých filmárskych počinov s tematikou atentátu, ktoré boli natočené v Československu. Vyniká hlavne zaujímavým námetom.
Hlavnou témou je tu príbeh lásky medzi židovskou dievčinou, ktorá utiekla z transportu, a mladým študentom, ktorý ju ukryje na pôjde jednej bytovky. Väčšina deja je zasadená do obdobia heydrichiády. Z hľadiska histórie však nie je úplne presný.
3. Vyšší princíp
Rok výroby: 1960, réžia: Jiří Krejčík
IMDB: 8.4/10
ČSFD: 90 %
Predlohou pre československú psychologickú drámu Vyšší princíp bola poviedka Jána Drdu. Podobne ako predošlé filmy, aj tento sa zameriava hlavne na obdobie po atentáte.
Zobrazuje príbeh študentov gymnázia, popravených len kvôli podozreniu zo schvaľovania atentátu. Pamätná je záverečná scéna, keď profesor prednesie vetu: ,,Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem!“
4. Atentát
Rok výroby: 1964, réžia: Jiří Sequens st.
IMDB: 7.6/10
ČSFD: 85 %
Atentát je asi najlepším československým filmom zobrazujúcim atentát na Heydricha. Pôvodne mal vzniknúť už v roku 1959, kvôli ideologickým dôvodom ho natočili až v roku 1964. Aj keď stále panoval komunistický režim, dobovej propagandy je v ňom minimum, respektíve nie je takmer žiadna (preto bol aj kritizovaný).
Zaujímavosťou je, že poradcov robili účastníci západného odboja, ktorí pár rokov pred jeho vznikom ešte sedeli v krimináloch. Verne zobrazuje výcvik v Británii, záverečný boj v krypte kostola sv. Cyrila a Metoda, atentát však nie je zachytený úplne presne tak, ako sa odohral. Pozitívny ohlas získal aj v zahraničí.
5. Sokolovo
Rok výroby: 1974, réžia: Otakar Vávra
IMDB: 5.9/10
ČSFD: 52 %
Filmársky počin Sokolovo bol natočený v koprodukcii s vtedajším ,,veľkým bratom“ - Sovietskym zväzom. To napovedá, že sa tu nevyhneme propagande.
Zaoberá sa hlavne vznikom Československej jednotky v ZSSR počas druhej svetovej vojny, atentát tu je zobrazený len okrajovo. Západný odboj nie je vykreslený príliš pozitívne.
6. Operation: Daybreak (Operace Daybreak)
Rok výroby: 1975, réžia: Lewis Gilbert
IMDB: 7.1/10
ČSFD: 52 %
Aj keď nie je príliš historicky presný, určite stojí za zmienku. Polozabudnutý film Operation: Daybreak vznikol v americko-československo-juhoslovanskej koprodukcii. Režisér Lewis Gilbert sa preslávil natočením niekoľkých bondoviek, zradcu Karola Čurdu tu hral Martin Shoe – predstaviteľ Raymonda Doyla zo slávneho seriálu Profesionáli (1977). Najväčšia historická nepresnosť, ktorú v ňom nájdete, je viacero pokusov o atentát na Heydricha.
7. Operace Silver A
Rok výroby: 2007, réžia: Jiří Strach
IMDB: 7.7/10
ČSFD: 82 %
Jeden z novších počinov Operace Silver A má potenciál zaujať divákov, napriek tomu že je to len televízny film. Hrdinovia odboja sú v ňom zobrazení ako ľudské bytosti, s kladmi aj nedostatkami.
Okrem hercov ako Jiří Dvořák, Táňa Fischerová, Viktor Preiss tu nájdete aj Ivana Trojana, ktorý v sérii České století verne stvárnil generála Františka Moravca, vedúceho československej vojenskej spravodajskej služby v Londýne.
8. Operácia Antrophoid
Rok výroby: 2017, réžia: Sean Ellis
IMDB: 7.2/10
ČSFD: 78 %
Najnovší (respektíve jeden z najnovších) britsko-česko-francúzsky film s tematikou atentátu. Skvelo zobrazuje atmosféru protektorátnej Prahy a celkovo sa verne pridržiava historickej skutočnosti.
Môžeme tu vidieť slávnych hercov - Cillian Murphy (známy z filmu Počiatok) či Jamie Dornan (film 50 Odtieňov Sivej). Má len jedinú chybu – pre Českú republiku a Slovensko mohol byť nadabovaný do češtiny. Anglicky hovoriace postavy oslovujúce sa českými menami pôsobia tak trochu neautenticky.
