Aj vás niekto nahneval a najradšej by ste mu hodili do tváre rajčinu? Tento neslušný skutok vytvoril viac než sedemdesiatročnú tradíciu. Každý rok sa v španielskom meste Bunol, ktoré sa nachádza iba 38 kilometrov západne od Valencie, pobije 20 000 ľudí. V paradajkovej bitke padne za obeť približne 175 ton rajčín.
Ako sa to začalo?
Poslednú augustovú stredu v roku 1945 sa konala prehliadka figurín Giants and Big-Heads. Zúčastnili sa jej aj mladí chlapci, ktorí trávili čas na mestskom námestí. Keď sa rozhodli dostať medzi sprievod, jeden z účastníkov prehliadky spadol. Po páde stratil nervy a začal udierať do všetkého navôkol. Rozzúrený dav nezastavil ani trhový stánok zeleniny. Ľudia sa začali navzájom ohadzovať paradajkami.
Nasledujúci rok sa mladí ľudia rozhodli priniesť vlastné rajčiaky z domu. Hoci sa polícia v nasledujúcich rokoch snažila zastaviť túto akciu, vždy si našla priaznivcov. Slávnosť bola zakázaná na začiatku 50. rokov a účastníkov neodradilo ani zatknutie.
Hlas ľudu však napokon docielil svoje - festival bol povolený. La Tomatina bola opäť zrušená v roku 1957 a na protest sa konal pohreb paradajky. Obyvatelia nosili rakvu s obrovským rajčiakom vo vnútri. Smútočný akt sprevádzala dokonca aj hudobná skupina. Festival La Tomatina potom konečne povolili a stal sa oficiálnou slávnosťou.
Ako to prebieha?
Okolo jedenástej hodiny nákladné autá privezú paradajky do centra mesta na námestie Plaza del Pueblo. Festival však nezačne okamžite. Čaká sa, kým jedna statočná duša nevylezie na vrchol drevenej tyče. Na nej sa nachádza šunka, ktorá je vo výške dvojpodlažného domu. Niekedy to trvá tak dlho, že rajčinová vojna začne aj napriek tomu, že nikto mäsovú odmenu nezískal. Signálom na začiatok boja je streľba z vodných diel.
Po jednej hodine skončí zeleninový boj a začína sa čistenie mesta pomocou hasičských áut. Ľudia sa väčšinou umývajú v rieke Bunol. Toto plytvanie rajčiakov má vraj výhodu, zem ostáva čistá kvôli kyslosti rajčiakov. Paradajkovú parádu si môžete užiť za 10 eur každý rok v poslednú augustovú stredu.
Zdroje: Latomatina, Latomatinatours