Keď ste na festivale, nezabudnite okrem užívania si myslieť na to, ako všetko prežiť v zdraví a v pohode (aspoň v rámci možností). Mohol by vám pomôcť zoznam týchto vecí, ktorých sa je lepšie vyvarovať:
1. Priveľa alkoholu nie je na osoh
Je celkom bežné, že na festivale nájdete aspoň jedného človeka, ktorý je počas celej doby podujatia naložený v alkohole. V ruksaku si okrem polámaného stanu doniesol len fľaše alkoholu, pripíja si s každým v stanovom mestečku už o siedmej ráno, o dvanástej ho "vypne" a spí až do polnoci, keď sa opäť preberie. Následne si spomenie na múdro "nebudeš musieť triezvieť, ak neprestaneš piť", ktorým sa riadi celú noc a zvyčajne aj celý festival.
Kruté prebudenie príde až doma, v horších prípadoch na vlakovej stanici, v najhoršom ešte v areáli, keď ho zobudia náhodní okoloidúci.
Pokiaľ nechcete skončiť ako človek, ktorý zaplatí niekedy až 100 eur za festival, ktorý si ani nepamätá, nepreháňajte to príliš s alkoholom. Nerobí to dobrú krv (doslova) a ostatným budete na smiech. Síce ich na chvíľu pobavíte, ale vy z toho budete mať len zlý pocit v hlave, v žalúdku a v svedomí.

2. Nepite alkohol od neznámych ľudí
Pokiaľ práve nie ste na nejakom koncerte a máte voľnú chvíľu, možno by ste radi niečo popili s priateľmi. Na festivaloch je ale každý váš kamarát a radi by ste si pripili s každým. Rum od toho, borovička od tamtej, medovina od týchto a nakoniec nájdete povaľovať sa v priekope poloprázdnu opustenú vodku. Nalejete všetko do seba, ani sa nenazdáte a je z vás človek z bodu č.1.
Naučte sa odmietať alkohol zo všetkých strán. Vieme, alkohol je drahý, ale pomyslite na to, koľko ľudí už malo tú fľašu na ústach, čo v nich a na nich bolo, čo vlastne v skutočnosti pijete, kto ste a kto vám to ponúka. Radšej si kúpte vlastné pivo a nemusíte sa báť, že riskujete opar, aftu či nedajbože prekvapenie v podobe nejakých drog.

3. Najprv stan, potom alkohol
Možno je pre vás volanie alkoholu príliš silné a nedokážete mu odolať, možno je to len volanie festivalovej nálady. Pokiaľ ste abstinenti, prípadne sa viete ovládnuť a piť nealko vám nerobí problém, vyhrali ste. Možno ste sa stihli opiť už počas cesty. Všeobecne na festoch platí jedno pravidlo: najprv rozložte stan, než alkohol rozloží vás. Inak to môže vyzerať aj nejak takto:
4. Neskúšajte drogy, ktoré nepoznáte
Nebudeme sa hrať na puritánov a na rovinu si povedzme, že niektorí už nejaké drogy vo svojom živote vyskúšali. Nemáme v úmysle nikoho poučovať o vážnosti omamných látok. Treba však rátať s tým, že väčšina mladých skúša najmä ľahké a rekreačné drogy, ako napríklad marihuana.
Ostatné, ťažšie drogy, sú tabu, vždy si však medzi nami nájdu svoje miesto. Slovami jednej slovenskej kapely "zober loptu, drogy máme" sa teda veľmi neriaďte. Neexperimentujte na miestach, kde je veľa neznámych ľudí a odborná pomoc ďaleko. Navyše neviete, ako zareagujete. Radšej si dajte (zase) staré dobré pivo. Ak nemáte osemnásť, kofolu.

5. Nepodceňte pitný režim a priame slnko
Pivo je fajn, v horúčavách skvelo osvieži, ale treba myslieť aj na klasické dopĺňanie tekutín. Vždy majte poruke fľašu s čistou vodou. Aj keď vás do areálu s tou vašou nevpustia, obetujte euro navyše a kúpte si novú.
Ani štýlový klobúčik nemusíte mať len kvôli imidžu. Pred pódiom bývajú málokedy stromy alebo altánky vytvárajúce tieň, myslite na to. Nechcete skončiť výrazne dehydrovaní, s úpalom a pokazeným festivalom u zdravotného personálu.

6. Chráňte sa nechráneného sexu
Na niektorých z nás má leto, obzvlášť festivaly, promiskuitný účinok. Odhalené časti tiel, lesknúca sa pokožka, neviazanosť zvyčajnými povinnosťami, chuť objavovať a spoznávať. Možno hľadáte životnú lásku, letný úlet alebo len jednorázovú záležitosť.
Stan je vždy k dispozícií a okoloidúcim je úprimne jedno, čo v ňom stvárate. Vám by nemalo. Nech už je váš dôvod sexuálneho zážitku akýkoľvek, osobu/-y, s ktorými to robíte, niekedy nepoznáte a ony nepoznajú vás. Nenechávajte nič na náhodu a chráňte seba a aj partnera.


7. Vyhnite sa pofidérnym stánkom s pofidérnym jedlom
Minuli sa vám už všetky paštéty, konzervované rybičky a vašej morálke pomôže už len teplé jedlo. Mierite k najbližšiemu stánku a v teplote jemne nad tridsať stupňov si objednávate hovädzí burger s majonézou. Kvôli hladu si neuvedomíte, že jedlo vám naberajú bez rukavíc, majonéza stojí na priamom slnku už od rána a mäso zdvihli nenápadne zo zeme. Aj tak im za to necháte 8 eur aj s tringeltom spokojní, že máte vôbec čo hodiť do úst. Prekvapenie prichádza až na prenosných záchodoch, tzv. "toitoikách", v podobe peknej nevoľnosti.
Ak máte možnosť, jedzte jedlá, o ktorých viete, že vám z nich nebude zle a ste na ne zvyknutí. Neskúšajte neznáme kreácie, nenechajte sa zlákať nízkou cenou alebo veľkou gramážou. V opačnom prípade by ste mohli skončiť s nepeknými žalúdočnými problémami a z festivalu by ste mali akurát tak to, čo z vás po tom jedle vyšlo.

8. Kontrolujte si finančný stav a osobné veci
Šetrili ste si celý rok, aby ste si mohol kúpiť lístky na všetky skvelé koncerty a festivaly, a aby ste na nich nemuseli žiť len zo suchých rožkov. Chcete si dopriať trochu toho a trochu tamtoho. Ani sa nenazdáte a v peňaženke zostala len ozvena po vašom sklamanom fňukaní. Celé to ukončíte grandióznou stratou telefónu, kľúčov a ku koncu aj prázdnej peňaženky. Úprimne, kto vôbec potrebuje zbytočnosti ako peniaze, doklady a drahú elektroniku?
Vážne, dávajte si na to pozor. Nepozývajte všetkých tých, čo majú na tričku rovnakú kapelu ako vy, poznáte ich dve minúty alebo len máte pocit, že si to zaslúžia. Myslite trošku aj na budúcnosť, ako budete sami sebe nadávať, keď si budete vybavovať nové doklady, kupovať mobil, blokovať platobné karty a kontrolovať účet.

9. Obchádzajte otravných ľudí
Zo začiatku sú celkom zábavní, pokecáte spolu o životných múdrach, možno si aj vymeníte mená na Facebooku. Po čase sa však chcete odpojiť a užívať si inde s niekym iným. Bez nich. Oni to však nechápu a nasledujú vás ako túlavý psík. Nerozumejú náznakom, že už ich nechcete. Trápne ticho, krátke a úsečné odpovede na ich otázky, vyskakujúca žila na čele, rýchle tempo, kontakt s inými osobami a ignorácia im nič nevraví. Chcú sa stále rozprávať a nudia trápnymi historkami. Vtedy to je len otravné.
Ak sa to deje medzi dvoma ľuďmi opačného pohlavia a začínajú byť stále dotieravejší, treba sa mať na pozore. Treba už len dúfať a veriť, že ich stratíte v dave, prípadne sa ukáže niekto, pred kým by mohol mať otravný človek väčší rešpekt. V ideálnom prípade si pre neho príde rodná partia.

10. Nehrajte sa na drsných a nemajte všetko na saláme
Myslíte si, že sa vás predchádzajúce body netýkajú, máte pocit, že ste nad vecou a nemusíte počúvať nikoho rady. Nechceme vám kecať do spôsobu, ako prežiť festival. Len vám radíme, ako ho prežiť čo najlepšie. Keď spadnete a opuchne vám noha, nesnažte sa urobiť dojem tým, že ju oblejete vodkou a všetko bude v poriadku. Ak vás budú chcieť vziať kamoši k stánku s prvou pomocou, nebráňte sa tomu. Nie ste hrdinovia, ak nepotrebujete pomoc ostatných. Ste len hlúpi.

11. Nekazte dobrú náladu
Nad slnko jasná rada. Festivaly sú zázračné miesta, kde sa každý baví, všetci si odtadiaľ odnášajú najlepšie spomienky a nič nie je nemožné. Stane sa, že nemáte práve náladu skákať od radosti. To však nie je dôvod, aby ste kazil náladu ostatným. Netvárte sa oduto, pretože sa vám minula zubná pasta alebo máte v topánke kamienok.
Ak sa stalo niečo naozaj vážne, nezaťahujte do toho každého. Nie všetci sú tam len kvôli vám a vášmu utešovaniu. Skúste to vyriešiť v úzkom kruhu známych, ktorí vám zaručene pomôžu viac, než dobre sa baviaci účastníci letného podujatia. Určite sa to zlepší a nemusíte pri tom vyzerať ako drama queen.

