Na svete je okolo 200 krajín (195 je súčasťou OSN). O väčšine z nich ste už niekedy určite aspoň čo-to počuli. Máme tu však aj maličké štáty, o ktorých existencii veľká časť ľudstva možno dodnes ani netuší. Tieto najmenšie krajiny sveta majú spoločné to, že sú obývané malou populáciou, niekedy dokonca len zopár rodinami. Ktoré to sú?
Tuvalu
Rozloha: 26 km²
Obyvateľstvo: približne 11-tisíc

Tento ostrovný štát v Tichom oceáne sa rozprestiera severovýchodne od Austrálie. Ostrovy, na ktorých sa nachádza, boli do roku 1976 známe ako Lagúnové ostrovy alebo Elliceove ostrovy. V minulosti patrila táto krajina k britskému územiu, v roku 1978 získala nezávislosť.
Tuvalu je zároveň jednou z najchudobnejších krajín sveta a je ohrozované možnosťou stúpania morskej hladiny, keďže leží v nízkej nadmorskej výške (maximálne 5 metrov). Obyvatelia taktiež bojujú s nedostatkom pitnej vody, a keďže turizmus v tejto oblasti nie je rozšírený, hlavným príjmom krajiny je internetová doména .tv, ktorá každoročne zabezpečuje prílev financií do štátneho rozpočtu.
Nauru
Rozloha: 21 km²
Obyvateľstvo: približne 10-tisíc

Nauru je najmenšia samostatná republika, a zároveň najmenší ostrovný štát na planéte Zem. Rozkladá sa na koralovom ostrove v južnej časti Tichého oceánu.
V osemdesiatych rokoch táto krajina profitovala z bohatej ťažby fosfátov, zdroje sú však v súčasnosti vyčerpané, čím sa finančná budúcnosť krajiny stáva neistou. Zaujímavosťou je, že Nauru je známa ako krajina s rekordným počtom obéznych ľudí (uvádza sa až 97 % mužov a 93 % žien).
Palau
Rozloha: 465 km²
Obyvateľstvo: približne 21-tisíc

Viac ako 300 vulkanických a koralových ostrovčekov, z ktorých sú mnohé obklopené len jediným bariérovým útesom, vytvárajú štát Palau, situovaný v Oceánii. Vďaka početným dažďovým pralesom, plných jedinečných druhov rastlín a vtáctva, je považovaný za jedno z najkrajších miest na Zemi.
Svätý Krištof a Nevis
Rozloha: 261 km²
Obyvateľstvo: približne 54-tisíc

Ostrovný štát situovaný vo východnej časti Karibského mora je zložený z dvoch ostrovov, ktoré sú zaraďované medzi prvé ostrovy obsadené Európanmi. Vďaka bohatému morskému svetu poskytujú mnohé fantastické miesta pre milovníkov potápania.
Turizmus je v posledných rokoch na vzostupe. Vďaka existencii medzinárodného letiska krajinu ročne navštívi viac ako 300-tisíc turistov, prevažne zo Severnej Ameriky a Európy.
Kniežatstvo Seborga
Rozloha: 5 km²
Obyvateľstvo: 316

Malé kniežatstvo sa nachádza na území Talianska v blízkosti francúzskych hraníc. Okrem stálych obyvateľov obce je za jeho štátnych príslušníkov považovaných asi 2000 sympatizantov z celého sveta. Kuriozitou je, že tento samozvaný štátik má dokonca vlastnú armádu, ktorá pozostáva z troch osôb: ministra obrany a dvoch pohraničných stráží.
Niue
Rozloha: 260 km²
Obyvateľstvo: približne 1600

Malý, osamotený koralový ostrov situovaný v Tichom oceáne. Keďže cestovný ruch nezaznamenal zatiaľ veľký rozmach, krajina je odkázaná na zahraničnú pomoc, prevažne z Nového Zélandu. Ostrov je však využívaný na potápanie a vedecké pozorovania, keďže v dôsledku absencie riek sú vody okolo neho krištáľovo priehľadné až do hĺbky niekoľko desiatok metrov a koraly zdravé.
Molossia
Rozloha: 0,053 km²
Obyvateľstvo: 33

Samozvaná republika Molossia - mikronárod, zložený z 33 občanov a založený prezidentom Kevinom Baughom, oslavuje tento rok 40. výročie svojho založenia. Samotné zloženie občanov je dosť groteskné. Za plnohodnotného občana je považovaný aj pes, ale nie mačka, pretože podľa vyjadrenia prezidenta je to zviera, ktorému nemožno dôverovať. Prezidentova manželka opísala svojho muža ako benevoletného diktátora, ktorý si túto svoju životnú rolu neskutočne užíva.
Kniežatstvo Sealand
Rozloha: 550 m²

No a toto je asi najbizarnejší štát – samozvané kniežatstvo, ktoré je vlastne námornou plošinou zachovanou z obdobia druhej svetovej vojny. Nachádza sa v Severnom mori, asi 10 kilometrov od Anglicka. V súčasnosti žije na území Sealandu pravdepodobne len jedna osoba. A aby toho nebolo málo, kniežatstvo má aj svoje vlastné pasy, občianske preukazy a menu – sealandský dolár.

Zdroj: brightside.me, worldatlas.com, dailymail.co.uk, wikipedia.org