Keď sa povie slovo Samsung, čo vám napadne ako prvé? Pre väčšinu z nás to asi bude smartfón alebo televízia. Niet divu. Samsung za uplynulý rok investoval 10,2 miliardy dolárov len do marketingu týchto produktov. Do takého rozpočtu sa vám už zmestí zopár billboardov veľkosti budovy alebo video plné celebrít.
Vedeli ste však, že Samsung nie je iba jeden? Oficiálna stránka uvádza, že pod značku Samsung patrí viac ako 78 firiem.
Príjmy tohto giganta sú približne 17 % hrubého domáceho produktu Južnej Kórey. Samsung je najväčším výrobcom telefónov a AMOLED obrazoviek na svete. Okrem toho je aj jednou z najväčších stavebných firiem, technologickým lídrom v strojárstve a veľkým hráčom v zdravotníctve a poisťovníctve. To však nie je zďaleka všetko. Poďme ale pekne po poriadku.

Predstavte si zvuk harfy a vydajme sa do minulosti.
Firmu založil v roku 1938 Byung-Chul Lee v kórejskom Taegu. Na začiatku sa jeho činnosť zameriavala predovšetkým na predaj a vývoz sušených rýb, zeleniny a ovocia do Manchúrie a Pekingu. Za menej ako desať rokov spoločnosť Samsung - čo znamená v kórejčine "tri hviezdy" - mala vlastné mlyny a cukrárske stroje.
Na konci 60. rokov padlo rozhodnutie zapojiť sa do obchodu s elektronikou. Samsung vyrobil svoj prvý tranzistorový televízor model P-3202. Vďaka 12 palcovému displeju s vysokým rozlíšením čiernej a bielej sa radil televízor k vrcholovým výdobytkom modernej technológie. Teda modernej v roku 1970.

Čo všetko je ešte Samsung?
Odvtedy však doba pokročila a rovnako sa rozrástlo aj Leeovo impérium. Postupne sa firma rozdelila na viacero navzájom nezávislých divízií, ktoré spája iba meno a obchodná filozofia. Medzi inými sú to napríklad Samsung Electronics, Samsung Engineering, Samsung Heavy Industries, Samsung SDS, Samsung Life Insurance, alebo Samsung Fire&Marine Insurance.
Medzi „výrobky“ Samsungu prekvapivo patrí napríklad aj mrakodrap Burj Khalifa v Dubaji. Ten je so svojou výškou 829,8 metra najvyššou ľudskou stavbou na svete. Dosť dobré na predajcov rýb a chladničiek.

Aplikácia na zabitie
Jednou obzvlášť neobvyklou divíziou bol takzvaný Samsung Techwin, alebo aj zbraňová divízia. Tá vyrábala automatizované, guľometmi vyzbrojené roboty, ktoré mali nahradiť ľudí pri strážení hraníc so Severnou Kóreou.
Z ich produkcie je zaujímavá napríklad aj samohybná húfnica K9 Thunder, ktorá má ako každý správny Samsung rôzne vychytané aplikácie. Napríklad taký 155-milimetrový kanón, ktorý dokáže vypáliť tri projektily v priebehu 15 sekúnd a zasiahnuť nimi ten istý cieľ naraz. Okrem toho má aj GPS. Než začnete písať rozhorčené pacifistické maily, tak vedzte, že Techwin odkúpila firma Hanwha a už nie je súčasťou Samsungu.
Plťka na záver
Ako najväčší triumf Samsung Heavy Industries treba určite spomenúť spustenie Triumphu. Konkrétne MOL Triumphu, najväčšej kontajnerovej lode, aká sa kedy plavila oceánom. Objednávku zadala firma MOL a Samsung ich plánuje spustiť na vodu 10 do konca tohto roka. Loď má kapacitu 20 170 nákladných kontajnerov, je dlhá 400 metrov a široká 58,8 metra.

