1. Moskva je najväčšie mesto v kontinentálnej Európe
Má viac ako 13 miliónov obyvateľov - ako Slovensko krát dva a ešte o čosi naviac.

2. V Moskve sa nachádza najvyššia budova v Európe
Komplex sa nazýva Veže Federácie a tvoria ju dve budovy - západná a východná. Východná má výšku 374 metrov a západná 242 metrov.

3. Ruská Federácia sa administratívne skladá z 85 federálnych subjektov...
Taký je ich počet podľa ruskej ústavy z marca 2014, kedy boli pridané dva nachádzajúce sa na anektovanom polostrove Krym - Republika Krym a federálne mesto Sevastopoľ. Tieto územia sú medzinárodne uznané ako súčasť Ukrajiny.
4. ... a tie sa delia na šesť typov podľa stupňa miestnej autonómie
- Oblasť (počet: 46) - správne jednotky v oblastiach s etnicky väčšinovou ruskou populáciou, na ich čele sú gubernátori.
- Republika (22) - sú založené na etnickom princípe, majú vlastný parlament a prezidenta, ktorého menuje ruský prezident.
- Kraj (9) - v podstate rovnoprávne s oblasťami, sú hlavne na riedko osídlených a prevažne ruských územiach, ich hlavou je tiež gubernátor, ako pri oblastiach.
- Autonómny okruh (4) - neruské etniká tu majú väčšinu alebo značnú menšinu.
- Autonómna oblasť (1) - niečo medzi oblasťou a autonómnym okruhom.
- Federálne mestá (3) - mestá na úrovní oblastí. Sem patria dve najväčšie mestá, Moskva a Petrohrad, a rovnaký status má aj spomínaný sporný Sevastopoľ.

5. Rusko má najviac susedov
Rusko má suchozemskú hranicu s 14 krajinami. Sú to Nórsko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Bielorusko, Ukrajina, Gruzínsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Čína, Mongolsko a Severná Kórea. Okrem toho Rusko uznáva podporované odštiepenecké republiky Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré sú medzinárodne uznané ako regióny Gruzínska. Takto podľa Moskvy Rusko susedí s 16 krajinami.
6. Viac ako tri štvrtiny obyvateľstva bývajú v európskej časti Ruska
Z celkovej populácie vyše 140 miliónov. Európska časť pritom predstavuje len štvrtinu z celkovej rozlohy krajiny. Pohorie Ural je hranicou medzi týmito svetadielmi.
7. Rusko má rozlohu takmer ako povrch planétky Pluto
Rusko má rozlohu 17 075 200 kilometrov štvorcových a trpasličia planéta Pluto má podľa najnovších meraní povrch cca 17,79 milióna kilometrov štvorcových. Slovensko by sa do Ruska zmestilo 348-krát.

8. Najvyšším vrchom Ruska je neaktívna sopka Elbrus
Má dva vrcholy, ktoré sú sopečné dómy. Západný vrchol je o 21 metrov vyšší než východný. Je tiež najvyšším vrchom pohoria Kaukaz a má výšku 5 642 metrov nad morom. V závislosti od definície umelej hranice medzi Európou a Áziou sa dá brať ako najvyšší vrch Európy - je o vyše 800 metrov vyšší než Mont Blanc.

9. A nachádza sa tu aj najvyššia činná sopka v Eurázii
Vulkán zvaný Ključevskaja sopka sa nachádza na Ďalekom východe na polostrove Kamčatka a má výšku 4750 metrov nad morom. Okrem toho jej základňa spomedzi všetkých sopiek na Zemi najviac pripomína kruh.

10. Jakutsko je najväčšia nižšia správna jednotka na svete
Jakutsko, alebo tiež Republika Sacha, sa nachádza na ruskom Ďalekom východe. S rozlohou vyše 3 milióny štvorcových kilometrov je väčšie ako Argentína a takmer také veľké ako India. Na rozdiel od 1,3-miliardovej Indie je Jakutsko veľmi riedko osídlené, žije tu menej než milión ľudí. Polovica obyvateľov sú Jakuti a Rusi tvoria vyše tretinu.
11. Kalmycko je jediná oblasť v Európe, kde je hlavné náboženstvo budhizmus
V Republike Kalmycko, ktorá je veľká asi ako Česká republika, sú obyvatelia poväčšine Kalmyci. Sú to potomkovia Mongolov, ktorí tu založili v 17. storočí Kalmycký chanát.

12. Nachádza sa tu aj hlavné mesto šachu
Východne od kalmyckého hlavného mesta Elista nájdete takzvaný City-Chess, Gorod Šachmat, mestskú štvrť venovanú šachu a jeho súťažiam.

13. Na Ďalekom východe sa nachádza sovietska verzia Izraela
Jediná autonómna oblasť sa volá takzvaná Židovská autonómna oblasť, ktorá vznikla za Stalinovej vlády ako protiklad k novo vznikajúcemu židovskému štátu v Palestíne, určený pre židovské obyvateľstvo Sovietskeho zväzu. Projekt na prilákanie židovských osadníkov sa neujal, a len 0,2 percent z jeho 176-tisíc obyvateľov sa hlási k judaizmu.

14. Ikonický chrám na červenom námestí má tvar pripomínajúci vatru
Chrám Vasilija Blaženého dal postaviť v rokoch 1555 až 1561 cár Ivan Hrozný na počesť dobytia tatárskej Kazane a mesta Astrachaň pri Kaspickom mori.

15. Moskovské metro má 14 liniek a vyše 200 staníc
Prevádzku začalo v roku 1935 a dnes má celkovú dĺžku vyše 340 kilometrov. Za rok prepraví 2,4 miliardy pasažierov.


16. Chrám Premenenia Pána na ostrove Kiži má výšku 37 metrov a je postavený bez klincov
Na ostrove Kiži sa nachádza súbor drevených stavieb - dva kostoly a zvonica. Ostrov Kiži je na Onežskom jazere v republike Karélia.

17. Tuleň bajkalský je jediný druh tuleňa, ktorý žije v sladkej vode
Bajkalské jazero je najhlbšie jazero na svete s maximálnou hĺbkou 1642 metrov. Je to tiež najväčšie sladkovodné jazero na svete a obsahuje približne 22 percent svetovej povrchovej sladkej vody. Jazero má veľkú biodiverzitu - žije tu vyše 2500 známych druhov zvierat a vyše 1000 druhov rastlín. Viac ako 80 percent druhov zvierat v Bajkalskom jazere sú endemity.

18. Najdlhšia železničná trať na svete spája Moskvu s Vladivostokom od roku 1916
Transsibírska magistrála prechádza cez 8 časových zón, z Jaroslavľskej stanice v Moskve do Vladivostoku na ďalekom východe meria 9289 kilometrov. Turisticky populárna je trasa z Moskvy do Pekingu, pri ktorej sa v Irkutsku "odbočí" na smer Mongolsko.


19. Ruskí kozáci sa vydali kolonizovať Afriku... nie, to nie je začiatok vtipu
Ale nemá od neho ďaleko. V decembri v roku 1888 dobrodruh Nikolaj Ivanovič Ašinov s 165 kozákmi podnikol expedíciu do francúzskeho Somálska, na území dnešného Džibutska. Účastníkov uistil, že miestny sultán mu tam prenajal územie. Po pristátí v zasľúbenej zemi sa mu však nepodarilo udržať posádku pod kontrolou a domorodcom z miestneho kmeňa ukradli kravu a ovcu a hrozili im zbraňami. Sultán prijal od kapitána peňažnú reparáciu, ale francúzske úrady požadovali vysvetlenie, na čo sa Ruské impérium dištancovalo od Ašinova.
Kozáckym konkvistadorom formality nerobili problém a v roku 1889 sa usadili v opustenej egyptskej pevnosti zvanej Sagallo v zátoke. Svoje sídlo nazvali Nová Moskva.
Správa o usadlosti sa rozšírila a ľudia to dali vedieť francúzskym úradom. Francúzi dorazili so štyrmi vojnovými loďami a ultimátom, aby sa kolonisti vzdali. Kapitán ale požiadavkám neporozumel, a tak Francúzi ostreľovali pevnosť, pričom zabili 6 a zranili 22 kozákov, na čo sa nakoniec posádka Novej Moskvy vzdala Francúzom. Tí ich poslali v okovách naspäť do Ruska, kde ich obvinili z pirátstva a neposlušnosti voči cárovi.

20. V Petrohrade je najväčšia zbierka obrazov na svete...
Petrohradské múzeum Ermitáž (doslova pustovňa) obsahuje vyše 3 milióny diel. Jeho súčasťou je sídlo ruských vládcov - Zimný palác.

21. ... a túto galériu stráži vyše 70 mačiek
Tradíciu "ermitážskych mačiek" začala v roku 1745 cárovná Alžbeta, aby chytali myši. Mačky sú aj na Instagrame a môžete si ich adoptovať.
