Absint je v porovnaní s pivom či vínom relatívne mladý alkohol. Prvá zmienka o tomto horkom likéri z paliny pravej pochádza z 18. storočia.
Napriek tomu je celosvetovo známy a mal vplyv na život a tvorbu mnohých umelcov. V období svojho vzniku bol distribuovaný ako liečivý elixír. Absint má prezývku aj "zelená víla" či afrodiziakum duše a milovali ho všetci: básnici, maliari, beletristi či vedci.
Toto sú jeho najznámejší fanúšikovia z dejín:
Prekliati básnici Paul Marie Verlaine a Arthur Rimbaud
Verlaine vydal svoje kritické eseje pod názvom Prekliati básnici (1884-1888), čím sa mu nechtiac podarilo pomenovať celú generáciu autorov poézie. Jeho láska k absintu viedla k tomu, že sa upil k smrti. Milovaný alkoholický nápoj si vraj pýtal aj na smrteľnej posteli.
Písal len štyri roky, ale za ten čas sa mu podarilo vytvoriť sedem básnických poviedok. S Verlainom ho spájalo viac než len láska k alkoholu. Zdieľali spolu aj posteľ. Ich homosexuálny vzťah bol plný škandálov - vraj aj vďaka absintu.
Vzťah skončil búrlivo. Rimbaud počas záchvatu šialenstva Verlaina postrelil a následne opustil. Zriekol sa nielen bohémskeho štýlu života, ale aj písania a absintu a vstúpil do armády. Zomrel na rakovinu. O spoločnom živote tejto dvojice bol v roku 1995 nakrútený film - Total Eclipse. Mladého Rimbauda hrá Leonardo DiCaprio.
Charles Baudelaire
Tretí „prekliaty básnik“ a zároveň zakladateľ francúzskej modernej poézie. Miloval absint, o čom svedčí jeho dekadentná poéma „Spíjať sa!“
Baudeleire, autor prelomovej básnickej zbierky Kvety zla, nebol len básnik, ale aj kritik umenia, umelecký revolucionár a prekladateľ. Po dlhý čas bol jediným prekladateľom Edgara Allana Poea vo Francúzsku.
Guy de Maupassant
Pri tomto mene si asi každý predstaví stredoškolské povinné čítanie - román Guľôčka. Jeho tvorba je charakteristická tým, že písal o chudobe a životnom štýle nižších vrstiev. Niektoré z jeho poviedok by sme dnes radili do hororového sci-fi žánru.
Aj znovuobjaviteľ a otec modernej poviedky bol veľkým vyznávačom absintu a zelenej víly. Na konci života sa zbláznil a posledných 18 mesiacov prežil v sanatóriu. Za jeho psychické problémy vraj mohol zelený alkohol.
Alfred Jarry
Excentrický spisovateľ s netradičnými záľubami - nielen sexuálneho charakteru. Autor kultovej hry o nechutnosti a hnuse – Kráľ Ubu.
Práve táto hra bola jedným z hlavných argumentov pri deklarovaní škodlivosti zeleného nápoja. Hrou sa snažili odporcovia podložiť fakt, že nadmerné pitie absintu vyvoláva šialenstvo a halucinácie.
Edgar Degas
Maliar sa preslávil najmä svojimi maľbami, na ktorých zachytáva baleríny. Okrem nich však veľmi rád kreslil aj svoj zdroj inšpirácie a vášeň – absint.
Jeho obraz, ktorý bol premenovaný na L´Absinthe až neskôr, môžete vidieť v Britskom národnom múzeu v Londýne.
Vincent van Gogh
Odrezané ucho preslávilo tohto maliara rovnako ako jeho výtvarná tvorba. Príbeh jeho lásky k absintu je tiež dosť známy.
Okrem holdovaniu alkoholu mal vo zvyku konzumovať aj oleje a terpentín, ktorý ako maliar pravidelne používal.
Oscar Wilde
Najcitovanejší autor. Majster konverzačných hier. Milovník absintu. Homosexuál. Ír Oscar Wilde. Jeho hry a krátke príbehy mu priniesli svetovú slávu.
Vášeň, ktorá ho s týmto alkoholom spájala, ho preslávila v odlišných kruhoch. Absint vraj podporoval jeho schopnosť ironizovať.
Ernest Hemingway
Hemingway a absint. Spojenie, ktoré sa vybaví každému milovníkovi americkej literatúry 20. storočia. Absint je priamou súčasťou Hemingwayovej tvorby.
V románe Komu zvonia do hrobu hlavný hrdina dokonca deklaruje nízku kvalitu španielskych likérov tým, že ich porovnáva s milovaným absintom.
Marilyn Manson
Kontroverzný americký spevák je v súčasnosti najznámejším podporovateľom alkoholu z paliny pravej. Prezentuje ho ako neodmysliteľnú súčasť svojich tvorivých procesov.
Ostáva verný tradícii a jeho „absintovým predchodcom“ je Alfred Jarry, keďže aj jeho neštandardný výzor je odkazom na jeho Kráľa Ubu.
