Vodka s energeťákom = ešte horšia opica. Toto sa deje s vaším telom, keď mixujete alkohol s kofeínom

Vďaka tomuto článku si možno rozmyslíte, čím budete v piatok zapíjať drinky.

Keď v 80. rokoch vznikol najpopulárnejší energetický nápoj, postupne sa do čoraz väčšej obľuby dostali alkoholické nápoje obsahujúce kofeín. Mladí ľudia túto kombináciu radi využívajú najmä počas piatkových noci, keď im práve kofeín umožňuje baviť sa (a piť) dlhšie. Či už ide o kokteil alebo zapíjanie vodky Red Bullom, niektorí vedci predpokladajú, že tento zvyk môže mať vo zvýšenej miere rovnaké účinky ako kokaín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa vlastne deje s vaším telom, keď zmixujete alkohol s kofeínom?

Cítite sa viac triezvi

Alkohol a kofeín fungujú na opačnom princípe. Kým alkohol oslabuje aktivitu nervovej sústavy, kofeín ju zvyšuje. Z tohto dôvodu môže kofeín zdanlivo maskovať účinky alkoholu, a preto má človek pocit, že ešte nie je príliš opitý, pričom promile alkoholu v jeho krvi je už nezdravo vysoké.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci tvrdia, že tí, čo zapíjali alkoholický nápoj energetickým nápojom, hodnotili výšku promile vo svojej krvi ako nižšiu, než tí, ktorí vypili rovnaké množstvo alkoholu (no bez kofeínu). Tento fakt je nebezpečný hlavne z dôvodu, že človek podceňuje svoj stav, čím sa vystavuje mnohým rizikám. Na základe vedeckých štúdií majú „kombinovači“ až štyrikrát väčšiu pravdepodobnosť, že si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu.

Z toho vyplýva, že rozhodne bezpečnejšie je radšej sa zosunúť od únavy pod stôl, ako si vypýtať ďalší energeťák. Únava je totiž najdôležitejším signálom, ktorý nás varuje, že máme prestať piť a radšej si zavolať taxík domov.

Máte pocit, že môžete piť dlhšie

Účinky kofeínu vydržia približne 6 hodín, a to človeka povzbudzuje v tom, aby pil dlhšie ako zvyčajne. Niekoho hranica môže byť, dajme tomu, štyri pivá, no káva, ktorú predtým vypil, ho udržiava viac bdelým. Práve to človeka nakopne k tomu, aby si s radosťou objednal ešte zo dve pivá. A to je tá najhoršia vec, ktorú môže urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe výskumov psychologičky Rebeccy McKetin, tí, čo pili vodku s Red Bullom, mali dvojnásobne väčšiu potrebu pokračovať s pitím, ako tí, ktorí energetický nápoj nahradili džúsom.

Pijete oveľa viac

Americké Centrum pre kontrolu chorôb uviedlo, že „kombinovači“ alkoholu a kofeínu vo veku 15-23 rokov majú 4-násobne väčšiu pravdepodobnosť, že to s alkoholom preženú, ako tí, ktorí ho nekombinujú. Toto číslo je asi dosť alarmujúce na to, aby kohokoľvek prinútilo prehodnotiť, aký „zápitok“ si nabudúce zvolí.

Iné výskumy zas dokázali, že tí, ktorí pravidelne mixujú, pijú oveľa častejšie. Žeby boli motivovaní z toho, koľko toho naposledy (vďaka kofeínu) zvládli?

Je to toxické pre organizmus?

Vedci si stále nie sú úplne istí, ako zle ľudské telo znáša túto kombináciu. Robiť takéto pokusy na ľuďoch je totiž príliš nebezpečné. Napriek tomu vedci z univerzity vo Floride robili výskum s vysokoškolskými študentmi, ktorí nadránom opúšťali bar. Výsledky ukázali, že tí, ktorí si dopriali kofeín s alkoholom, boli trojnásobne viac opití ako tí, čo požívali „iba“ alkohol. V konečnom dôsledku je teda množstvo alkoholu v krvi väčšie, a teda aj bolesť hlavy na druhý deň je o niečo nepríjemnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prestal som piť alkohol na 3 mesiace a stalo sa týchto 10 vecí Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu