Stav znečistenia lesov a oceánov celej našej planéty je z roka na rok horší a alarmujúcejší. Stále však existuje viacero možností, ktorými môžete dennodenne prispieť k ochrane planéty.

1. Používajte plátenú tašku
Plátené tašky sa stali trendom už dávnejšie. Noste vždy jednu alebo dve so sebou v kabelke či v aute. Odmietajte plastové tašky nielen v bežných supermarketoch, ale aj v obchodoch s oblečením či topánkami. Rôzne plastové tašky či vrecká sa rozkladajú v prírode niekoľko stoviek rokov.

2. Nepoužívajte plastové slamky
Dnes už existuje viacero podnikov, ktoré nahradili klasické plastové slamky rôznymi inými variantami. Sklenené, bambusové či papierové. Používajte akékoľvek, len nie tie plastové. Okrem toho, že sa plast neuveriteľne dlho rozkladá, môžu byť slamky nebezpečné aj pre morské živočíchy, napríklad ak sa zapichnú do kosa korytnačky.

3. Vyhýbajte sa výrobkom s mikrogulôčkami
Snažte sa všímať si rôzne výrobky, ktoré majú v prísade napríklad polypropylén, polyetylén alebo nylon. Ide o najbežnejšie plastové materiály z mikrovlákien. Tieto plastové gulôčky, bežne používané napríklad v peelingoch, sa už v kozmetických výrobkoch snaží obmedziť aj Európska únia.

4. Používajte ekologické čistiace prostriedky
Veľa toho, čo prejde kanalizáciami, často končí aj v našich riekach a potokoch. Preto dbajte na obsah chemikálií vo vašich čistiacich prostriedkoch a snažte sa vyberať práve tie, ktoré sú označené ekologickým štítkom.

5. Zvážte výber dekorácie do vášho bytu
Nahraďte morské cennosti pestrými obrazmi či fotografiami. Je krásne mať vyzdobený dom kusmi rôznych koralov, ale tieto a aj ďalšie „ozdoby“ patria práve do vody a nie do našich domovov. Koral je dýchajúci organizmus a dokáže narásť o jeden centimeter ročne.

6. Povedzte nie výletnej plavbe
Okrem neskutočného zážitku a krásneho výhľadu, loď ponúka aj množstvo galónov odpadových vôd a množstvo nebezpečného odpadu. Niektoré z týchto znečisťujúcich látok sú práve tie, ktoré prispievajú k výrazným klimatickým zmenám.

7. Vynechajte návštevu vodného parku či šou s delfínmi
Tancujúce delfíny, ktoré odbíjajú loptu v bazéne, nie sú žiadna sranda, tak isto ako zvieratá vystupujúce v cirkuse. Snažte sa nájsť miesta, ktoré skutočne ponúkajú živý pohľad na voľne plávajúce ryby či delfíny.


8. Uvažujte, na akú značku oblečenia miniete peniaze
Na internete sa dočítate o aktivitách každej značky oblečenia. V dnešnej dobe už existuje množstvo známych značiek, ktoré v rôznych formách podporujú životné prostredie.
Pomôcť vám môžu aj aplikácie ako napríklad Buycott alebo GoodGuide, cez ktoré si viete nájsť rôzne iné alternatívy výrobkov a získať užitočné fakty o činnosti značiek.

9. Naučte sa na morské plody viac pozerať ako ich jesť
Na pokraji vyhynutia nie sú len zvieratá žijúce v lesoch, džungli, ale aj v oceánoch a moriach. Dobrovoľnícke organizácie na ochranu prírodu často riešia problémy práve s nepovoleným rybolovom. Ak ste milovníkom morských plodov, zistite si, ktoré zatiaľ na ústupe nie sú.
Namiesto jedenia si ich radšej pozrite naživo. Inak sa môže stať, že do niekoľko desiatok rokov morské plody vymiznú z ponuky jedálneho lístka.

10. Nemíňajte zbytočne vodu a energiu.
Nielenže sa vám za to poďakuje peňaženka, ale aj životné prostredie. Výroba energie vo veľkej miere prispieva k globálnemu otepľovaniu, ktoré spôsobuje zmeny klímy a topenie ľadovcov, a tým mení aj oceány a život v nich.

Začnite každý deň malými drobnosťami a inšpirujte iných. Preskúmajte oceán šnorchlovaním či potápaním a uvidíte, že stojí za to, aby sme ho chránili.
