Krajina na križovatke medzi rozhádanými susedmi: 16 zaujímavostí o Iraku

Vedeli ste, že Irak má najstaršie aerolinky na Blízkom východe?

(Zdroj: Flickr/David Stanley)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Meno vraj odkazuje na mesto alebo na úrodnosť

Je viacero teórií o pôvode mena Irak. Jedna je o tom, že názov pochádza z mena sumerského mesta Uruk, čo znamená "mesto". V arabskej ľudovej slovesnosti je pôvod mena znamená "úrodný".

2. Pravdepodobne práve tu vynašli koleso

Región známy ako Mezopotámia sa nachádza v oblasti povodí riek Eufrat a Tigris. Názov vznikol z gréčtiny a znamená "(zem) medzi riekami". Rozprestiera sa zhruba od Sýrie k Perzskému zálivu, hlavne na území dnešného Iraku. Mezopotámia sa uvádza ako miesto, kde začali najdôležitejšie pokroky v dejinách ľudstva, vrátane vynálezu kolesa a začiatku poľnohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

3. ...a vznikol tu aj prvý zákonník

Babylonský kráľ Chammurappi je známy svojím zákonníkom z roku cca 1750 pred našim letopočtom. O tom vieme, že je to prvý prípad, keď boli spísané zákony. Lepšie povedané, boli vytesané do kameňa.

4. Stavali sa tu staroveké "mrakodrapy"

Nazývajú sa zikkuraty a sú to stupňovité pyramídy, ktoré boli dominantami vtedajších miest. Najznámejší je napoly zrekonštruovaný zikkurat v starovekom meste Ur, pochádza asi z 21. storočia pred našim letopočtom a v pôvodnej mal vraj výšku vyše 60 metrov.

5. Irak je ako nárazníková zóna medzi mocnými susedmi

Irak sa nachádza na Blízkom východe medzi dvoma regionálnymi mocnosťami - Saudskou Arábiou a Iránom, medzi ktorými sa odohráva niečo na spôsob studenej vojny v regióne. Okrem nich susedí s Tureckom, Sýriou, Jordánskom, Kuvajtom a má zhruba 60 kilometrov pobrežia Perzského zálivu.

SkryťVypnúť reklamu

6. Žije tu toľko ľudí ako v Poľsku...

S viac ako 38 miliónmi obyvateľov je na tom skoro rovnako ako Poľsko a má o takmer 1,5 milióna obyvateľov viac než Kanada.

7. ...a rozlohou je Irak 9-krát väčší než Slovensko

S rozlohou viac ako 438-tisíc kilometrov štvorcových je o niečo menší než Švédsko.

8. Jeho dnešné hranice vznikali v zhruba takej dobe, ako tie československé

Irak vo viac-menej súčasných hraniciach vznikol ako mandát pod správou Ligy národov v roku 1920. Podobne ako v prípade Rakúsko-Uhorska, tak aj územie Osmanskej ríše bolo predmetom povojnového usporiadania. Bývalé osmanské územia, ako dnešná Sýria, sa dostali pod vplyv Francúzska a Irak pod vplyv Veľkej Británie. Briti udelili Iraku nezávislosť v roku 1932.

9. Hlavné mesto Bagdad má vyše 8 a pol milióna obyvateľov

Bagdad leží na rieke Tigris a je po Káhire druhé najväčšie mesto v arabskom svete. Bagdad sa stal v stredoveku dôležitým centrom pre kultúru a vzdelanosť a je pravdepodobné, že bol najväčším mestom sveta.

SkryťVypnúť reklamu

10. Vlajka obsahuje panarabské farby

Iracká vlajka je horizontálna trikolóra červenej, bielej a čiernej a v bielom pruhu je arabský nápis Allahu Akbar (Boh je veľký), fráza, ktorá sa nazýva Takbír. Všetky štyri použité farby sú takzvané panarabské farby, ktoré môžeme nájsť v dizajnoch ďalších arabských krajín. Napríklad rovnaké poradie farieb trikolóry má aj Egypt, Sýria a Jemen. Tieto farby majú svoje korene vo vlajke arabských povstalcov bojujúcich za Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny.

Vlajka prešla mnohými zmenami a počas vlády Saddáma Husajna bol Takbír na vlajke údajne založený na rukopise Husajna. Po jeho zvrhnutí v roku 2004 jeho rukopis nahradilo štylizované písmo a súčasná vlajka je z roku 2008, keď sa z nej stratili tri zelené hviezdy.

SkryťVypnúť reklamu

11. Platí sa tu dinármi

Oficiálnou menou v krajine je iracký dinár (IQD). Delí sa na 1000 fils (v jednotnom čísle), ale tie sa nepoužívajú od roku 1990, keď inflácia spôsobila, že ich používanie stratilo zmysel.

12. Väčšinové náboženstvo v Iraku je šiitsky islam

Oficiálnym náboženstvom je islam a hlási sa k nemu približne 96 % obyvateľov. Z neho zruba dve tretiny sú šiiti a tretina sunniti. Irak je tak najväčšou arabskou šiitskou krajinou. Susedný Irán má vyše 90 % šiitov, ale Iránci nie sú Arabi. Medzi ďalšie náboženstvá patria jezídizmus a kresťanstvo, ku ktorému sa hlásia napríklad asýrski kresťania.

13. Väčšina obyvateľov sú irackí Arabi

Arabi sú majoritné obyvateľstvo, tvoria 75 - 80 % obyvateľstva, a druhou najväčšou etnickou skupinou sú Kurdi, ktorí žijú hlavne na severe krajiny v oblasti zvanej Iracký Kurdistan. Medzi menšiny patria tiež irackí Turkméni, Asýrčania, Jezídi a iné.

SkryťVypnúť reklamu

14. A sú tu dva úradné jazyky

Tieto jazyky sú arabský a kurdský. Obe sa zapisujú variantmi arabského písma.

15. Iracké aerolínie sú najstaršou leteckou spoločnosťou na Blízkom východe

Iraqi Airways boli založené v roku 1948.

16. Národným jedlom je masgouf, čo je opekaný kapor

Kapor sa nareže na polovice a roztvorený sa opeká buď na dvoch drevených koloch, alebo na rošte na rybu.

Prečítajte si tiež: Miesto, kde sú slová "smrť Amerike" celkom obyčajnou frázou. 19 zaujímavostí o Iráne Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu