Poznáte to. Hľadáte podnájom a nedarí sa. Tamten je príliš taký a tento zas príliš onaký. Aj ja som kedysi hľadala miesto, kam skloniť hlavu. Po realitnom boji som si myslela, že ma už žiaden inzerát tak ľahko neprekvapí.
Mýlila som sa. Tentoraz som hľadala dlhodobé ubytovanie v Bruseli. Belgické inzeráty s ponukami ma často rozosmiali a niekedy donútili tukať si hánkami prstov do hlavy. Toto sú moje skúsenosti:
1. Žiadne fotografie
Popis bytu je síce na dvadsať riadkov, fotku však nevidíte žiadnu. Jediná, ktorú majiteľ priložil k inzerátu, zobrazuje mačku, psa, prípadne škrečka. Frazeologizmus "kúpiť mačku vo vreci" tak nadobúda novodobý rozmer.
2. Obrázok budovy
Ooo, áno! Je krásna, historická, priam stvorená na Instagram! Ako však vyzerá izba, kúpeľňa a kuchyňa? To predsa vedieť nemusíte.
3. Fotky v tme
Fotografie, na ktorých sa snažíte spozorovať obrysy nábytku a veľkosť samotnej izby. Nikoho nenapadlo odostrieť žalúzie alebo zažať svetlo.
4. Žiaden priestor
Hoci je potencionálna izba útulná, pekne zariadené a slnečná, nemá žiaden priestor naviac. Kde si zacvičíte? Kde si zložíte kufre, aby ste sa mohli pohodlne vybaliť a uložiť si veci do skríň? Mnohých by v takomto priestore chytala klaustrofóbia. Veci si len prekladáte z kopy na kopu a nemáte ich kam položiť. Nehovoriac o tom, že ak meriate nad meter sedemdesiat, zhadzujete všetko naokolo. A o početnej návšteve kamarátov môžete len snívať.
5. Žiaden úložný priestor
Majitelia bytov si často myslia, že na všetko oblečenie, topánky, knihy, veci do školy a kozmetiku postačí malý regál, prípadne vozíček s kolieskami. Nemáte priestor ani na zavesenie šiat, ktoré inak vyzerajú, akoby boli požuté.
6. Žiadna posteľ
Idete na dlhodobý pobyt do zahraničia alebo študovať na druhý koniec Slovenska? Chcete si prenajať izbu alebo rovno celý byt. Samozrejme, zariadený. Jediný problém, v strede spálne niečo chýba - posteľ. Prípadne tam stojí posteľ bez matraca, niekedy dokonca aj bez roštu. Prídete, položíte kufre v novom byte a utekáte do obchodov hľadať matrace, rošty alebo rovno celé postele.
7. Žiadne súkromie
Nemusíte si prenajímať modernú vilu, a predsa sa nájde byt, kde majitelia milujú sklo. Dvere do spálne sú sklenené a výhľad z izby máte cez veľké okna (tie sú, samozrejme, bez záclony alebo roliet). Ak zdieľate byt s inými nájomcami, moderný štýl so sklom dokonale obmedzí vaše súkromie. Nehovoriac o pohľadoch ľudí z okolitých domov.
8. Izba bez okna
Je jedno, že nájom stojí 350 eur alebo viac. Ani za tieto peniaze nemáte nárok na izbu s oknom. Je to vlastne taká malá špajza, kam sa naskladáte so všetkými svojimi vecami. Výborná voľba pre tých, ktorí vždy chceli vedieť, ako žili neandertálci v jaskyni.
9. Strešné okná
No kto by už nechcel krásny mezonet? To, čo sa na prvý pohľad ako výhoda, vám bude liezť poriadne na nervy. Svoju spálňu strešnými oknami nikdy poriadne nevyvetráte. Ak prší, tak ju nevyvetráte vôbec. A ak napadne poriadny sneh, tak ste aj bez denného svetla. A v lete vás pod takým oknom aj opáli.
10. Posteľ pri kuchynskej linke
Majitelia sa v snahe zarobiť čo najviac nehanbia spraviť v kuchyni ďalšiu spálňu. Takže bývate medzi chladničkou a rúrou. A aby vám nebolo smutno, ostatní nájomníci si k vám chodia variť. Vaša izba je teda prechodná kuchyňa bez žiadneho súkromia. Nájom? 400 eur za mesiac.
11. Izba na stračej nôžke
Ak máte chuť cítiť sa ako Baba Jaga v Mrázikovi, máte možnosť. Množstvo izieb je prístupných len po drevenom rebríku, na ktorom ledva udržíte svoje telo a nieto ešte kufre, prípadne nákup. Vašou jedinou možnosťou je neustále lezenie hore a dole z izby. Tak ako ste boli zvyknutí na poschodovej posteli v detstve. Zľavu za túto komplikáciu nečakajte.
12. Neporiadok
Špinavý riad, bielizeň po zemi, na poličkách obaly z jedla. Áno, aj takto sa nehanbia niektorí majitelia bytov prezentovať byt na prenájom. Samozrejme, že zaň pýtajú nekresťanské peniaze a k cene si prirátajte aj depozit.
