Marian Kotleba sedí v kresle banskobystrického župana už štvrtý rok. Vo voľbách do VÚC v roku 2013 získal v prvom kole 26 251 hlasov a v druhom kole približne trikrát viac - volilo ho 71 397 ľudí.
Nového župana si budú Banskobystričania voliť tento rok, konkrétne 4. novembra. Proti Kotlebovi už ohlásili kandidatúru viacerí, medzi nimi napríklad podnikateľ s potravinami Ján Lunter, generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, či poslanec za stranu Sloboda a Solidarita, Martin Klus.

Kotleba nebol už po svojom zvolení v roku 2013 po chuti viacerým ľuďom.
Niektorí z nich sa združili do neformálnej platformy Nie v našom meste. Tá sa snaží o "rozvoj tolerancie a ľudských práv v Banskej Bystrici" a jej hlavným cieľom je "odpovedať na nenávisť a násilie propagované novými extrémistami a fašistami aktívne a priamo."
Ľudia, ktorým záleží na tom, aby v Banskej Bystrici nevládla nenávisť, stoja aj za kampaňou Spolu je nás viac. Vyzývajú ľudí, aby si spomedzi kandidátov vybrali jedného z tých, ktorí sú "prodemokratickí a ich program a ciele smerujú k podpore nášho kraja a ľudí, ktorí v ňom žijú."

A práve ľudia z tejto kampane sa chystajú stráviť 22 dní tým, že sa budú rozprávať s obyvateľmi kraja a budú sa snažiť pochopiť ich problémy. Svoj projekt nazvali (Ne)tárajštreka a za necelý mesiac plánujú precestovať 500 kilometrov opravených aj neopravených bystrických ciest.
Pri návšteve približne 50 dedín a miest bystrického kraja nebude chýbať ani kamera - zo stoviek rozhovorov s bežnými ľuďmi chcú natočiť dokument o problémoch a požiadavkách obyvateľov kraja.
"Cez hľadáčik uvidíte, ako sa žije v stratených dolinách, prečo ľudia volia ako volia, prečo to niekde nejde a niekde ide. Kompletný dokument odovzdáme v auguste kandidátom na župana. Nech vedia," uvádzajú na StartLabe, kde im ľudia môžu finančne prispieť na to, aby sa cesta naozaj zrealizovala.
Súčasťou tímu bude aj postava dobre známa zo slovenských facebookov, Malý cynik.
Ten si vo svojich vtipoch na stránke Málo cynizmu na toto mesto uťahuje zo všetkého, vrátane Kotlebu. Zrejme aj vďaka prívržencom Mariana Kotlebu mu už jednu stránku zrušili, a hoci ju medzitým obnovili, v súčasnosti prispieva na druhú, záložnú verziu stránky. Čo od projektu očakáva a ako podľa neho bojovať s nenávisťou na internete a v reálnom živote?
V čom vlastne spočíva projekt (Ne)tárajštreka? Kedy máte v pláne začať?
Kotleba tvrdí, že rieši problémy bežných ľudí. Chcem ukázať, ako je to s problémami bežných ľudí naozaj. Začíname 18. júla. A celé to bude trvať 22 dní. Pôjdeme do tých najzapadnutejších dedín, máme v pláne ísť aj do osady a kopu iných vecí. Ide mi hlavne o bezprostredné reakcie ľudí.
Prečo si sa rozhodol zapojiť do tohto projektu? Si priamo z Banskobystrického kraja alebo máš k nemu nejaký vzťah?
Som rodený Bystričan. Poviem to takto. Banská Bystrica je krásne mesto. Škoda, že tak veľmi smrdí, keďže na župe sedí nacistické lajno.

Čo od projektu očakávaš?
Hlavne nech je to sranda, čo nepochybne bude. Predstavte si, že vkročíte ako abstinent do krčmy na Horehroní, medzi najlepších miestnych politológov. Teším sa, čo všetko sa dozviem.
Na čo sa podľa teba budú ľudia najviac sťažovať?
Práca, cesty, život, susedia, počasie, mobilní operátori, Soros.

Čo chceš svojou účasťou v projekte dosiahnuť?
Vypredané Wembley a potom ma možno bude mať Aďka rada. Ale vážne, nechcem tým dosiahnuť nič svetoborné, ide hlavne o to, aby to bolo celé zábavné.
Prečo práve Banskobystrický kraj? Veď aj v iných slovenských krajoch sú "stratené doliny" a "bežní ľudia", ktorí vnímajú problémy.
V iných krajoch nesedí na stoličke župana človek, čo sa prechádzal v uniforme Hlinkovej gardy, zamestnal si na župe všetkých známych až po kamošov zo škôlky. V iných krajoch župan svojvoľne nezastavuje schválené dotácie, neruší diskusie o extrémizme a nedáva postihnutým deťom na šekoch skryté nacistické inotaje.
Výsledok práce chcete ukázať všetkým kandidátom okrem župana Kotlebu. Prečo Kotlebovi nie?
Lebo ako aktuálny župan mal na zistenie problémov času dosť. Aj na ich riešenie. Chodí predsa medzi ľudí. Ale namiesto toho nerieši absolútne nič. Opravené cesty? Za štyri mesiace som dostal kvôli jamám štyri defekty.
Takže pre Banskobystrický kraj nič nespravil?
Pre BBSK nie. Pre seba veľa. A chcel ešte viac, ale ofajč pri tendroch na cesty mu nevyšiel. Ako by aj mohol, bol to najhoršie vymyslený tunel, aký som kedy videl.

Prečo sú podľa teba ľudia schopní zvoliť niekoho s Kotlebovou minulosťou? Vedia vôbec, koho volia?
Lebo sú hlúpi. Tam nie je iné vysvetlenie. Tvrdiť, že Kotleba nie je nácek, je ako tvrdiť, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje, a že Peter Marcin je vtipný. Je to popieranie očividnej skutočnosti.
Ako sa podľa teba dá bojovať proti náckom v politike?
Neviem, ako v politike, ale na nete sa s nimi dá celkom účinne bojovať humorom. Nerozumejú mu a námety radi poskytujú sami.
A čo náckovia medzi nami, v každodennom živote? Ako sa dá bojovať proti nim?
Stačí ich obísť. V každodennom živote je rozoznať nácka celkom ľahké. Väčšinou majú na sebe tričká, na autách nálepky a na všetko sa pozerajú s nechápavým pohľadom, keďže aj informáciu, že neprší, spracovávajú celé doobedie.

Často si z náckov robíš srandu aj na svojej stránke Málo cynizmu na toto mesto. Myslíš, že aj to je cesta, ako proti nim bojovať?
Je celkom možné, že je to jediná cesta. Kompetentní s nimi mohli niečo robiť roky a nerobili. Tak to dopadlo tak, že sa nám holé hlavy smejú do ksichtu z parlamentu a tvária sa ako neviniatka. Keby sa ma niekto desať rokov dozadu spýtal na Kotlebu, povedal by som, že je to taký bystrický nácek. A povedal by to každý Bystričan. Lebo je to pravda. Len už so sebou nenosí tú fakľu z Kauflandu.
Vyhrážal sa ti už niekto za vtipy, ktoré si na stránke zverejnil?
Samozrejme. Ale väčšinou stačí pozrieť si fotky daného indivídua, spraviť na nejakú mém a sám o chvíľku prosíka, aby som to zmazal, lebo sa mu všetci smejú. Báť sa netreba, sú to hrdinovia len so zapnutým CapsLockom.

