Po celé roky vám rodičia klamali. To, že chutíte komárom viac ako váš súrodenec alebo kamarát, nemá nič s tým, že máte sladkú krv. Vplyv na to má zápach vašej pokožky a množstvo oxidu uhličitého, ktoré vaše telo vylučuje, a úlohu zrejme zohráva aj genetika.

Prečo vám štípanec napuchne do enormných rozdielov a iní majú sotva červený fliačik?
Pri samotnom uštipnutí sa nám do tela dostávajú sliny komárov. "Sliny obsahujú proteíny alebo alergény, ktoré väčšine ľudí spôsobujú svrbenie, opuch a sčervenanie," hovorí doktorka dermatológie Shari Lipner z Weill Cornell Medicine. Intenzita reakcie súvisí s tým, ako veľmi ste alergickí na sliny tohto hmyzu.
Niektorí ľudia majú imunitný systém, ktorý nevníma sliny komárov ako alergén, takže ich telo nereaguje na štípanie, vysvetľuje ďalej doktorka Lipnerová. Štípance dokážu v zriedkavých prípadoch spôsobiť dokonca anafylaxiu. "Ľudia môžu mať opuchnuté pery a dýchavičnosť," vraví lekárka. Táto závažná alergická reakcia však môže končiť až šokom.
Rozhodujúci je aj čas, počas ktorého si na vás komár pochutnáva. Čím dlhšie, tým viac slín vypustí. Dĺžka jeho cucania môže ovplyvniť veľkosť štípanca, ktorý vám vznikne na pokožke.

Ako správne ošetriť štípanec od komára?
Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je pritlačiť vrecko ľadu na postihnuté miesto. "Vaše nervy nemôžu cítiť chlad a svrbenie v rovnakom čase," radí dermatologička Heather Rogersová. Tento spôsob preto účinne potláča príznaky alergie.
Môžete tiež skúsiť používať 1 % hydrokortizónový krém alebo užívať antihistaminikum. Ako poslednú možnosť odporúča, aby ste prekryli štípanec leukoplastom. Budete v menšom pokušení rozškriabať si pokožku do krvi.
Pri rozsiahlych a neobvyklých reakciách sa však odporúča vyhľadať odbornú pomoc. A ako prevenciu používať repelent proti komárom.
