Čo majú spoločné kreslený zelený žabiak Pepe, Donald Trump, politické hnutie alt-right a fiktívna krajina Kekistan? Aj keď to znie neuveriteľne, spoločne vytvárajú fascinujúci moderný internetový fenomén, ktorý, a teraz celkom vážne, môže byť v budúcnosti predmetom odbornej diskusie.
Panelová diskusia na tému „Prečo bol kreslený žabiek označený za symbol nenávisti?“ pripadá aj mne absurdná, keď si jej otázku poviem nahlas. Radšej ako do neistej budúcnosti sa však pozrime do minulosti na začiatok neuveriteľnej Pepeho cesty.
Kto je Pepe?
Každý, kto sa trocha pohybujete po internete a sleduje memes, občas nazrie na Reddit, 4chan, alebo sa dostane na odvrátenú stranu YouTube, sa určite stretol s týmto kresleným stvorením. Žabiak Pepe sa „narodil“ v roku 2005 ceruzkou amerického ilustrátora Matta Furieho. Ten Pepeho stvoril ako jednu z postáv svojho on-line komiksu Boy´s Club #1.
Pepe žil dlho svojim vlastným komiksovým životom, až kým sa v roku 2008 neobjavil na /b/ (najväčšie vlákno na internetovom imageboarde 4chan) ako meme „Feels good man“. Ako býva zvykom pre memes, ktoré vznikli na 4chan, Pepe sa rýchlo rozšíril do všetkých kútov internetu. V priebehu nasledujúcich rokov sa objavilo niekoľko jeho variácií. Medzi ne patrí Feels bad man, Sad Frog, Smug Frog alebo Well Meme´d.

Zápas o Pepeho
Pepe zažíval nevídanú, a hlavne nečakanú popularitu. Najväčší prielom do mainstreamu však Pepe zažil tweetmi od amerických speváčok Kate Perry a Nicky Minaj. Pepe sa odrazu stal nadmerne používaným meme, ktoré sa často vymykalo pôvodnému zámeru tým, že ľudia nerozumeli jeho významu. V očiach 4chan komunity, jeho rodisku, bol Pepe v mainstreamovom internetovom prostredí zneužívaný a rozhodli sa ho oslobodiť, a to tak, že si ho prisvoja.
Boj o Pepeho mal niekoľko podôb, v každej z nich však boli všetci tí, ktorí používali Pepeho mimo 4chan, označovaní za tzv. normies (význam tohto slova sa v priebehu rokov menil, v súčasnosti je normie človek mainstreamu, akási antitéza hipstera). Jediné skutočné memes s Pepem sa objavovali len na 4chan. Vďaka tomu, že 4chan je známy svojou ideovou pestrosťou, vďaka ktorej na stránke nájdete aj diskusie obhajujúce nacizmus, sa začali objavovať aj také memes, ktoré vykresľovali Pepeho ako antisemitu.
Meme na predaj
V nadväznosti na zápas o záchranu Pepeho sa na 4chan začali objavovať takzvané Rare Pepe príspevky, teda veľmi vzácne, originálne Pepeho memes ešte z čias vzniku tohto fenoménu. Návštevníci 4chan začali zbierať Rare Pepes ako zberateľské karty. Ako každý zberateľský predmet, aj Rare Pepes mali vlastnú hodnotu. Hodnota akéhokoľvek produktu sa zväčša získava jeho vzácnosťou, a jeho hodnota klesá, ak sa trh tým konkrétnym produktom preplní.
V príspevku z marca 2015 sa používateľ 4chan zdôveril s plánom zverejniť zbierku 1200 Rare Pepes, čím by zničil ich zberateľskú hodnotu. Svoj sľub naplnil a koncom marca zverejnil na Imgure spomínanú zbierku, čím anuloval ich zberateľskú, ale stále hypotetickú hodnotu. Tá sa však čoskoro mala premeniť na reálnu hodnotu. Spomínaná zbierka Rare Pepes bola v apríli 2015 pridaná eBay, a jej cena sa vo verejnej dražbe dostala na sumu takmer 100-tisíc amerických dolárov. Dražba bola z eBayu nakoniec stiahnutá a k reálnej transakcii nikdy nedošlo. Odvtedy sa objavilo ešte niekoľko desiatok dražieb o Rare Pepes.
Pepeho vstup do politiky
Ďalšia kapitola Pepeho neuveriteľného života sa začala 13. októbra 2015, keď Donald Trump, vtedy ešte kandidát na prezidenta USA, zdieľal na svojom Twitteri meme, v ktorej je Donald Trump nakreslený ako Pepe. Od tohto zlomového okamžiku sa Pepe stal symbol množstva podporovateľov Donalda Trumpa.
Prienik je celkom jednoduchý, /pol/ (vlákno na 4chan primárne zamerané na politiku) bola tá časť internetu, ktorá vždy vyjadrovala názory, aké má Donald Trump, a to ešte dávno pred tým, ako oficiálne ohlásil svoju kandidatúru. Záplava memes orientovaných na podporu Donalda Trumpa rástla závratným tempom.
Loading
...
Netrvalo dlho a Pepe sa dostal až k Hillary Clintovej, hlavnej protikandidátke Donalda Trumpa. Tá v prejave z konca augusta 2016 prehovorila o hrozbe alt-right scény (Alt-right – Alternative right je politické hnutie pozostávajúce z viacerých krajne pravicových ideí a prístupov, pričom všetky vychádzajú z rasovej nadradenosti bielych ľudí. Spája ich antiestablishment, biely nacionalizmus a boj proti politickej korektnosti.), len aby bola prerušená výkrikom z publika, nevyjadrujúcim nič iné ako oddanosť Pepemu. V tomto momente bolo dielo dokonané. Hranica medzi virtuálnym a reálnym svetom bola zrútená a mém sa stal živou súčasťou našej reality.
Po tomto incidente sa Pepemu dostala ďalšia várka mediálnej pozornosti, ale nie takej, akej by si predstavoval. Niekoľko serióznych spravodajských portálov sa začalo venovať Pepemu a jeho spojitosti s Donaldom Trumpom a alt-right scénou. Podľa charakteru a obsahu zdieľaných memes bol Pepe označený za rasistický mém.
K samotnému Pepemu sa vyjadril aj volebný štáb Hillary Clintonovej, ktorý na jej oficiálnom blogu zverejnil príspevok označujúci Pepeho za symbol bielych nacionalistov. Vrcholom tejto absurdnej situácie bolo zaradenie Pepeho do zoznamu symbolov nenávisti organizáciou ADL (Anti-Defamation League – Liga proti ohováraniu – organizácia, ktorej cieľom je mapovať symboly nenávisti v internetovom priestore).
Pepeho smrť a zmŕtvychvstanie
Matt Furle, Pepeho autor, celú situáciu sledoval a s vývojom svojej postavy nebol príliš spokojný. Jednak cítil morálnu zodpovednosť za vytvorenie nového symbolu nenávisti, a na druhej strane sa Pepe, niekoľko rokov dobre fungujúca značka, odrazu stala nerentabilnou. Rozhodol sa urobiť niečo, čo dúfal, že zastaví Pepeho popularitu – vziať svojmu výtvoru život.
Ako však zastavíte internetové-politické hnutie, ktoré pomohlo Donaldovi Trumpovi vo víťazstve? A hlavne, ako chcete zabiť božstvo? Aby tento príbeh nebol ešte dostatočne absurdný, Pepe sa počas svojej novoobjavenej identity stal internetovým božstvom, uctievaným vládcom fiktívneho Kekistanu, rodnej krajiny všetkých internetových shitposterov.

Pepeho príbeh hovorí o unikátnosti dnešného fenoménu memes. Pepe ako jedna z prvých mémov mal seriózny dosah na dianie v reálnom svete. Ak nás Pepe môže niečo naučiť, tak sú to dve protichodné ponaučenia – nebrať na internete nič vážne a nepodceňovať silu organizovaných memes.

Zdroje: encyclopediadramatica.rs/Pepe, knowyourmeme.com/memes/pepe-the-frog, knowyourmeme.com/memes/events/nazi-pepe-controversy, adl.org