Ked sa povie Belgicko, mnohí si predstavia čokoládu, hranolky, pivo alebo diamanty. Vedeli ste však, že Belgické kráľovstvo je rodiskom Šmolkov? Bruselčania sú právom hrdí na svoje modré hviezdy, ktoré sa tešia celosvetovej sláve. Budúci rok oslávia už svoje šesťdesiate narodeniny.

Miestni obyvatelia si pripomenú modré postavičky v skutočne veľkom štýle - šmolkovou dedinkou v životnej veľkosti.
Podľa plánov by táto výstava mala mať až 2000 štvorcových metrov. Zámerom organizátorov je vytvoriť šmolkový svet s hríbikovými domčekmi tak, aby rodiny cítili, že žijú vo svete Šmolkov.
Pripravuje sa aj hologram Tatka Šmolka a Gargamela. Budúci návštevníci sa tak môžu tešiť na ich súboj. Časť expozície predstaví ich bohatú históriu, od prvých nákresov ich tvorcu Peya až po posledný animovaný film Zabudnutá dedinka.
V druhej polovici budúceho roka by rozprávkovú dedinku mala hostiť domovská krajina Šmolkov a potom sa vydá na turné. Na pláne sú európske krajiny, no záujem už prejavili aj USA a Čína.

Ako vlastne Šmolkovia vznikli?
Pierre Culliford, známy pod menom Peyo, spolupracoval na výrobe časopisu Spirou. Vychádzal v ňom jeho poetický stredoveký komix Johan et Pirlouit. Práve tu sa v roku 1958 poprvýkrát objavili Šmolkovia. Boli vedľajšími postavami, no svojimi smiešnymi slabosťami zatienili predpokladaných hlavných hrdinov.
Kreslené príbehy výhradne o modrých škriatkoch boli len Peyovou reakciou na ich obľúbenosť. Nie je to však len rozprávka, okrem poučenia pre deti oplývajú aj spoločenskou satirou.

V Bruseli sú Šmolkovia všade.
Pred vchodom do Museum Of Original Figurines dominuje nadrozmerná socha Šmolka sediaceho na hríbiku. Návštevníci si môžu pozrieť model dedinky a nechýbajú ani obrovské modré postavičky.
Nachádza sa tu aj výhradne šmolkový obchod, jediný svojho druhu na svete. Práve tu si fanúšikovia môžu kúpiť všetko - od tričiek až po hrnčeky na kávu.
V decembri 2013 sa stal Brusel po prvýkrát centrom Mediznárodného festivalu ľadových sôch. Hoci modré postavičky majú byť vysoké ako tri jablká, v skutočnosti tieto ľadové sochy mali viac než šesť metrov.
Na prehliadke Balónového dňa okrem obyčajných modrých balónikov nechýbal obrovský balón Tatka Šmolka. Belgičania sa jednoducho nemajú problém pochváliť svojimi rozprávkovými postavičkami pri každej možnej príležitosti.
Nie všetci sú však zo Šmolkov nadšení.
Bojovníčky za práva žien pobúrilo, že modrých hrdinov je 99, pričom Šmolinka je len jedna a bola pridaná do príbehu až neskôr. Každý Šmolko ma inú dominantnú charakteristickú vlastnosť a väčšinou podľa nej nesie meno.
Šmolinku vytvoril zloduch Gargamel zmiešaním nie príliš lichotivých ingrediencií: spojil iskru koketnosti, veľkú dávku predsudkov, tri slzy krokodíla, mozgy kreviet, jazyk upíra, trošku podlosti, hrsť hnevu, trochu lží, hlbokú slabosť pre sladkosti, trochu zlého úmyslu, trochu nepredvídateľnosti, záblesk pýchy, šálku závisti, nejakú citlivosť, časť bláznovstva, časť prefíkanosti, hrsť náladovosti, dve šálky tvrdohlavosti a zvyšok odpadu.
Táto skutočnosť mala podľa niektorých zdrojov naštrbiť vzťah medzi tvorcom Peyom a jeho manželkou.

Zdroje: The Culture Trip, Dailymail