1. Panama je má rozlohu skoro ako Česko
So svojimi vyše 75 000 štvorcovými kilometrami je jeden a pol krát väčšia ako Slovensko.

2. Z najvyššej hory je možné vidieť oba oceány
Najvyšším vrchom je aktívny stratovulkán zvaný Volcán Barú s výškou 3475 metrov nad morom. Nachádza sa na západe krajiny, okolo 35 kilometrov od hranice s Kostarikou. Kvôli jeho výške a tomu, ze Panamská šija je dosť úzka, je možné (aj keď zriedkavo) pri dobrom počasí vidieť z jeho vrcholu Tichý oceán aj Karibské more, teda Atlantik.

3. Delí sa na 10 "provincias" a 3 "comarcas indígenas"
Administratívne je krajina rozdelená na 10 provincií a tri domorodé regióny, ktoré sú na úrovni provincie. Okrem toho sú na území provincií dve domorodé oblasti, ktoré majú úroveň obcí.

4. Škóti sa (neúspešne) pokúsili kolonizovať Panamu
Škótsko, ešte ako nezávislé kráľovstvo, si uvedomovalo strategický význam Panamskej šije pre svetový obchod. V dobe, keď koloniálne mocnosti ako susedné Anglicko a tiež napríklad Španielsko, Portugalsko a Francúzsko zapichovali svoje vlajky po svete, Škótsko na konci 17. storočia financovalo výpravu do Panamy s cieľom oblasť kolonizovať.
To ale Škótov takmer ekonomicky zruinovalo. Podmienky v novom svete boli pre nich nepriaznivé, najmä ťažký a neznámy terén a neúrodná pôda. K tomu sa pridali aj nepohostinní domorodci a tiež anglickí a španielski osadníci, ktorí tam boli skôr a nepáčilo sa im, že im nejakí Škóti kafrajú do ich koloniálnych záujmov.
Ochudobnené Škótsko následne upustilo od svojich koloniálnych ambícií a dalo súhlas s úniou s Anglickom a vytvorili Veľkú Britániu v roku 1707.

5. Hlavné mesto je na skok od dažďového pralesa
V národnom parku Soberanía na brehu Prieplavu a rieky Charges, približne 25 kilometrov od Panama City, žije vyše 500 druhov vtákov a vyše 100 druhov cicavcov. Môžete tu nájsť napríklad tukany, kapucínske opice, leňochodov a spomedzi plazov napríklad zelené leguány.

6. V Paname je prerušená Panamerická magistrála
Panamerická magistrála (Panamericana) je systém ciest, ktorý prepája Ameriku od severnej Aljašky po po južnú Argentínu. Má akurát jedno prerušenie v dažďovom pralese v oblasti Darién, ktorá sa rozprestiera na území východnej Panamy a susediacej Kolumbie. Stavba ciest je tu náročná a obmedzená, najmä kvôli ochrane životného prostredia.

7. V Paname môžete sledovať východ slnka nad Tichým oceánom a západ nad Atlantickým
Je to kvôli tvaru krajiny, ktorý pripomína písmeno S. Ak ste v strednej Paname, tak Atlantický oceán (konkrétne Karibské more) je na sever a západ a Tichý oceán je smerom na juh a východ.


8. Panamskú vlajku (jemne) inšpirovala americká
Panamská vlajka je z roku 1925 a jej farby vraj symbolizujú dve politické strany. Modrá konzervatívcov, červená liberálov a biela znamená mier a čistotu.

9. Panama má najväčší podiel mestského obyvateľstva v regióne
Podľa sčítania v roku 2016 žijú v Paname vyše 4 milióny ľudí. Čo sa týka etnických skupín, zhruba dve tretiny populácie sú mestici, teda potomkovia bielych a domorodého obyvateľstva.
Viac ako polovica obyvateľov žije v metropolitnom koridore Panama City - Colón. Panama ma najvyššiu mieru urbanizácie v Strednej Amerike, keď vyše tri štvrtiny populácie bývajú v mestách.

10. Panama oslavuje dva dni nezávislosti
A obidva v novembri: 3. novembra je takzvaný Deň oddelenia od Kolumbie (v roku 1821) a 28.novembra je Deň nezávislosti od Španielska (1903).

11. V krajine sú aj dve meny – dolár a balboa
V Paname sa ako platidlo používa americký dolár a popri ňom aj panamská balboa. Je nazvaná podľa španielskeho conquistadora menom Vasco Núñez de Balboa. Balboa nemá bankovky, len mince, a je naviazaná na dolár v pomere 1:1.

12. Národné jedlo je vývar zvaný Sancocho de gallina
Medzi jeho základné ingrediencie patria kuracie mäso, koriander mexický, cesnak, cibuľa a oregano. Často sa podáva s ryžou.

13. Panamská káva Geisha arabica je najdrahšia na svete
Ak teda nerátame kávové zrnká, ktoré prešli tráviacou sústavou zvierat.
V Paname sa pestuje arabica a robusta zhruba v pomere 80 ku 20. Za najkvalitnejšiu arabicu považujú tú pestovanú v provincii Chiriquí na západe Panamy. Tu sa nachádza aj mestečko Boquete, kde sa pestujú najdrahšie kávové zrnká. Ich cena sa môže vyšplhať až na 700 dolárov za kilogram.

14. Najznámejší je jej prieplav
Ako inak, pre našinca je na Paname najznámejší jej námorný prieplav, ktorý spája Atlantický a Tichý oceán, konkrétne Karibské more a Panamský záliv. Stavali ho Francúzi v rokoch 1880-1889 a následne Američania 1901-1914.
Spojené štáty s Panamou, ktorej dopomohli k oddeleniu sa od Kolumbie, kontrolovali územie v okolí kanála, takzvané Panamské prieplavové pásmo, medzi rokmi 1904 - 1979. Prieplav je dlhý 81 kilometrov a široký 150 až 305 metrov. Na jeho karibskom konci sa nachádza druhé najväčšie mesto Colón a na tichomorskom konci je hlavné mesto Panama City.

