Dobrodošli v Juhoške: Srbsko je najpohostinnejšia krajina v Európe

Sú prví v pestovaní a vývoze malín a z ich jazyka vznikol pojem ''vampír''.

(Zdroj: data.whicdn.com)

V predchádzajúcich dieloch sme vám predstavili Slovinsko, Chorvátsko a Čiernu Horu. Dnes sa pozrieme na Srbsko.

Aj napriek tomu, že je Srbsko k našim hraniciam celkom blízko, málokto zo Slovákov si ho vyberie ako cieľ svojej cesty. Tento štát bývalej Juhoslávie utrpel kvôli vojne veľa strát, z ktorých sa tak úplne nespamätal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z jeho atraktivity ubral aj ten fakt, že sa od neho oddelila oblasť Kosova, a najmä Čierna Hora, ktorá ho úplne odstrihla od prístupu k moru, a teda aj od prísunu financií z cestovného ruchu. Túto krajinu sa však oplatí navštíviť, takže rýchlo čítajte a možno nasadnete do auta na predĺžený víkend do Srbska už toto leto.

SkryťVypnúť reklamu

Srbskí ľudia

V prvom rade je potrebné povedať, že ak sa prejdete po uličkách hociktorého srbského mesta, nikdy neuvidíte nikoho obézneho. Doteraz nerozumiem, čím to je, ale aj napriek množstvu mastnej stravy doplnenej hromadou bieleho pečiva a Srbmi tak milovaného piva, sú všetci viac-menej fit. Okrem toho tam skoro vôbec nenájdete nízkych chlapov a ženy si na vzhľade tak zakladajú, že schovajú do vačku hocijakú modelku.

Srbská móda

Srbi všetko berú po svojom. Čokoľvek, čo sa vymaňuje z ich tradícií a stereotypov, nepríjmu, a ak áno, tak len sčasti. Napríklad takí hipsteri. Zatiaľ čo u nás (hlavne v Bratislave) stretnete v meste len minimalistických hipsterov, extravagantných hipsterov a zvyšok hipsterov, ktorí sa tak obliekajú len preto, lebo v obchodoch už nič iné ani nepredávajú, v Srbsku by ste hľadali trochu dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že sa k nim táto móda dostala tiež, stále si držia hlavne to svoje - chlapi s véčkovými výstrihmi a dievčatá v minisukniach sú v uliciach stále rozšírení. Ak by ste natrafili na niekoho s dlhou bradou v pletenom svetri po babičke, tak je to bezdomovec.

Načítavam video...

Srbské jedlo

Jednoducho povedané, v Srbsku môžete prejsť od sofistikovanej gastronómie až po rýchle občerstvenie, nízkotučné jedlá tu však nenájdete. Sú totiž praví pôžitkári, a keď niečo nie je riadne sladké, slané či korenisté, tak je to pre nich pôstne jedlo a má sa jesť len cez pôst alebo keď je niekto chorý.

Na srbskej hrude sa výnimočne darí snáď každému druhu ovocia či zeleniny - nájdete tu paradajky veľkosti vašej hlavy, jahody červené ako nikde na svete či obrovské sladké melóny. Tamojšie hamburgery sa volajú pleskavica a udržia tvar aj chuť určite dlhšie ako tie mekáčové. Na raňajky si určite dajte v miestnej pekárni burek (mäsový alebo syrový) s jogurtom, na obed sendvič s pršutou a večer sa dorazte pomocou čevapčiči s pečenými paprikami.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Srbská nátura

Ako už bolo povedané, Srbi sú priam neuveriteľne pohostinní a priateľskí. Ak sa stratíte, ak sa vám pritrafí defekt alebo potrebujete s čímkoľvek poradiť, títo ľudia vás nenechajú napospas osudu. S úsmevom vám pomôžu, poradia, pozvú vás k sebe domov a pri káve vám porozprávajú skoro celý svoj životný príbeh. Káva sa totiž pije vždy a pri každej príležitosti.

Sú to taktiež mimoriadni vtipkári a život berú ako niečo, čo si treba užiť naplno. Nikdy tam nezostanete hladní a čo nestihnete do seba natlačiť, to vám zabalia na cestu. Platí totiž pravidlo: Málo je urážka a veľa nie je dosť! Hovorí sa, že pohostinnosť Francúzov odišla práve do tejto krajiny.

Srbská dostupnosť

Srbija je od Slovačke čo by kameňom dohodil. Cestujúci z Bratislavy to majú do srbského hlavného mesta Belehrad približne rovnako ďaleko ako do Košíc. Celou cestou môžete ísť cez Maďarsko po diaľnici. Pripravte sa na pasovú kontrolu a prípadnú prehliadku vozidla od maďarských policajtov.

SkryťVypnúť reklamu

V letnom období sú hraničné priechody každoročne vďaka tomu plné a vytvárajú sa tam kolóny, čo nie je na rozpálenom asfalte nič príjemné. Srbskí policajti vás však privítajú buď s prispatým pozdravom alebo vtipom na váš účet tak, že nebudete chápať, čo to z tej uniformy vlastne vypadlo. Okrem toho, do srbského mesta Niš začal lietať spoj priamo z Bratislavy a cena spiatočnej letenky vie byť len pár desiatok eur.

Srbské ceny

Prečítajte si tiež: Novinky z oblohy: Pozrite si, aké nové letecké linky vám rozšíria možnosti lacného cestovania Čítajte 

Oficiálnou menou Srbska je srbský dinár, ktorého kurz je aktuálne približne 120 (RSD) za 1 euro. Takže ak máte aj 5000 dinárov v peňaženke, zas tak veľa to nie je, no vystačí vám to na dlhší čas.

Vzhľadom na to, že už oproti slovenským pomerom sú ich ceny nižšie, musí byť Srbsko pre turistov zo západnej Európy raj na zemi. Najlacnejšie je tam jedlo. Ak idete do potravín, kúpite si za desať eur dvakrát toľko ako u nás. V reštauráciách nájdete pri každom jedle v jedálnom lístku cenu o pár eur nižšiu ako na Slovensku. Taktiež porcie sú väčšie ako u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka cien ubytovania, je to neuveriteľné, ale v úplnom centre hlavného mesta nájdete hotely, v ktorých noc aj s raňajkami stojí 20 - 25 eur. V Belehrade sa jednoducho zabavíte rovnako a možno aj lepšie ako v takom Paríži, ale s rozpočtom, ktorý by ste si vzali do Bankoku.

A za čím ísť do Srbska okrem milých ľudí a vynikajúceho jedla?

Tipy pre #music #festival #beer

Tento rok v auguste bude belehradský Beer fest sláviť svoje 15-ročné výročie. Ide o srbskú verziu nemeckého Oktoberfestu. Domáci aj zahraniční muzikanti a k tomu lacné pivo.

Načítavam video...

Začiatkom júla sa koná v Novom Sade najznámejší srbský festival Exit, ktorý patrí medzi desiatku najlepších festivalov v Európe popri Primavere a Glastonbury.

Načítavam video...

Tipy pre #party #yolo #nightlife

Aj keď sa pomaly Novi Sad vyťahuje na úroveň hlavného mesta, Belehrad je centrom nočného života priam celého Balkánu. Nočné bary a podniky sú plné do skorých ranných hodín. Okrem kvalitnej hudby vás zaujmú aj jedinečné priestory - lounge bar pod šírym nebom či podnik, ktorý sa nachádza v budove bývalého pivovaru.

SkryťVypnúť reklamu

Nič však nie je tak preslávené ako Splavy. Na brehu rieky sa nachádza niekoľko pontónov, na ktorých hrá hlasná hudba rôzneho žánru. Ide o diskotéky na vode, do ktorých musíte mať často rezerváciu, aby ste sa tam vôbec dostali. Verte, že ste nezažili dobrú párty, ak ste neboli tam.

Načítavam video...

Tipy pre #coffee #dinner #wine

V porovnaní s Bratislavou, kde sú v kurze pomaly už len alternatívne dizajnové urban minimalist kaviarne a reštaurácie, tu sa ešte stále nájdu tie tradičné s názvom kafana. Pôvodne sa v nich podávala iba klasická turecká káva. Z kafán sa však vyvinuli podniky, v ktorých hrá živá hudba a podáva sa tradičné srbské jedlo. Keď je zábava dobrá, skončí to spoločným spevom či tancovaním minimálne na stoličkách.

Načítavam video...

Tipy pre #nature #mountains #harmony

Na území Srbska sa nachádza hneď niekoľko národných parkov a chránených území. Určite si však nenechajte ujsť národný park Tara, ktorý je horským turistickým centrom Srbska. Má rovnaké meno ako rieka, ktorá tam preteká cez hlboké kaňony.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Horská oblasť Zlatibor láka turistov v lete, ale najmä v zime na zimné športy. Je tu vybudovaných niekoľko hotelov, lyžiarských stredísk a taktiež liečebňa. V tejto oblasti môžete navštíviť aj Drvengrad - mestečko, ktoré si dal postaviť známy srbský režisér Emir Kusturica pre svoje filmy a žije v ňom dodnes. Ulice nazval podľa známych Srbov ako napríklad Nikola Tesla či Novak Djoković.

Tipy pre #history #church #monument

Územie Srbska má bohatú históriu, ktorá siaha až ku Keltom. Narodil sa tu (v meste Niš) rímsky cisár Konštantín Veľký, neskôr to tam spustošil Attila, kráľ Hunov, potom prišla doba Osmanskej ríše, neskôr osamostatnenie Srbska, chlapec menom Gavrilo Princip, obe svetové vojny, od demokratickej až po socialistickú republiku a nakoniec rozdelenie Juhoslávie.

SkryťVypnúť reklamu

V Belehrade nájdete spomienky na všetky tieto udalosti. Za zmienku stojí minimálne:

Socha Víťaza (Pobednik) na pevnosti Kalemegdan, ktorá symbolizuje oslobodenie Belehradu od tureckej nadvlády. Socha bola vraj pôvodne postavená v centre mesta, ale vtedajšie dámy sa cítili pohoršené, že víťaz je nahý, a tak ho umiestnili na toto miesto.

Najväčší pravoslávny chrám na celom Balkáne je Chrám sv. Sávu. Staval sa vyše 60 rokov, najmä kvôli rôznym vojnám na tomto území a nedostatku financií. Je zasvätený zakladateľovi srbskej pravoslávnej cirkvi a je najmonumentálnejšou stavbou Belehradu.

Svedkom nie tak dávnych udalostí je budova niekdajšieho Generálneho štábu v Belehrade. Budovy v srbských mestách boli cieľom bombardovania v roku 1999. Vojenská operácia NATO v Srbsku rozdelila svet. Pre niektorých humanitárna intervencia, pre Srbov zločin proti národu a porušenie medzinárodného práva. Pre tých, ktorí si chcú aspoň predstaviť, ako to tam vtedy vyzeralo, pustite si video. Da se ne zaboravi!

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Dobrodošli v Juhoške: Čierna Hora je krajina kontrastov. Cestou prejdete cez štyri ročné obdobia Čítajte 

Snívaš o dovolenke? Tu nájdeš miesto, kam si môžeš ísť za odmenu oddýchnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu