Alkoholička a rebelka, ktorá dobyla svet. Život maliarky Fridy Kahlo bol plný operácií aj nevery

Do svojich obrazov prenášala vášeň aj bolesť.

Revolucionárka v oblasti umenia, sexu, i módy. Aj takto by sme mohli stručne opísať kontroverznú mexickú maliarku začiatku 20. storočia, Magdalenu Carmen Fridu Kahlo y Calderón. Frida je dnes preslávená ako svojimi dielami, tak svojráznym zjavom a nezvyčajným životným príbehom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mexičanka s rázštepom chrbtice

V žilách temperamentnej umelkyne kolovala nielen mexická krv. Jej matka bola síce Mexičanka, no s indiánskymi koreňmi, a otec maďarsko-židovský prisťahovalec.

Utrpenie a bolesť sprevádzali maliarku už od narodenia - na svet prišla s vrodeným rázštepom chrbtice a o pár rokov neskôr ochorela na detskú obrnu, následkom ktorej mala jednu nohu viditeľne chudšiu. Tento defekt po zvyšok života zakrývala dlhými sukňami alebo nosením dvoch ponožiek naraz na jednej nohe.

SkryťVypnúť reklamu

Prepichnutý bok i maternica

K umeniu mala vždy blízko, no pôvodne sa chcela dať na dráhu lekárky, čo zrejme spôsobilo večné prekonávanie zdravotných problémov. Osud to však chcel inak a jej štúdium prerušila tragická nehoda autobusu v roku 1925, do ktorého nastúpila spoločne so svojím vtedajším partnerom Alejandrom.

Frida utrpela vážne poranenia spôsobené železnou tyčou, ktorá jej prebodla bok a maternicu. Spočiatku to s ňou vyzeralo natoľko zle, že ju lekári tesne po nehode nechali ležať bokom a ošetrovali radšej pacientov, ktorým dávali šancu na prežitie.

Práve havária bola zrejme dôvodom, pre ktorý sa Kahlo vôbec pustila do maľovania. Po nehode zostala dlhodobo pripútaná na lôžko, tak sa počas zotavovania z nudy pustila do maľovania autoportrétov. Následky poranení ju však sprevádzali až do konca života - celkovo prekonala za svoj život 35 operácií vrátane amputácie pravej nohy.

SkryťVypnúť reklamu

Alkoholička a komunistka

Neskôr ju v ďalšej tvorbe podporoval najmä jej manžel, takisto maliar, Diego Rivera. Manželstvo dvoch slobodomyseľných umelcov bolo plné nezhôd, nevery, komunistických aktivít a alkoholu.

Tomu postupne Frida holdovala čoraz viac a neúspešne s ním bojovala po zvyšok života. Rivera a Kahlo prekonali počas manželstva nešťastný potrat, rozvod i opätovný manželský prísľub.

Jedným z mnohých Fridiných milencov bol aj významný komunistický revolucionár, politik a utečenec Lev Trockij. Paradoxne Trockij za azyl v Mexiku vďačil práve politickým konexiám Diega Riveru, ktorý poskytol Levovi útočisko. Ich priateľstvo však utrpelo po nevere ujmu.

Hviezda strieborného plátna

Frida i mnohé jej obrazy sa v našich končinách dostali do povedomia najmä vďaka jej presvedčivému stvárneniu Salmou Hayek v rovnomennom filme z roku 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Nezvyčajný životný príbeh plný dramatických zvratov z režisérskej dielne Julie Taymor urobil silný dojem na divákov i kritikov. Film je plný farieb a tradičnej mexickej hudby a zachytáva neľahký život umelkyne približne od nehody až po jej smrť.

Načítavam video...

Umelkyňa aj módna ikona

Frida Kahlo ovplyvnila nielen svet umenia, ale aj módy. Pre jej svojrázny štýl boli typické najmä dlhé sukne, pestré farby, korále, výrazné obočie a kvetiny. Jej rodný dom, Casa Azul v mexickom Coyocáne, sa po jej smrti v roku 1954 stal na Riverovu žiadosť múzeom.

Ako to býva u mnohých autorov zvykom, popularita a cena obrazov narástla až dávno po jej smrti.

V súčasnosti majú diela Fridy Kahlo hodnotu miliónov a niekoľko z nich vlastní napríklad speváčka Madonna.

Dve Fridy (1939)

Korene (1943)

Čo mi dala voda (1938)

Ranená laň (1946)

Moji starí rodičia, rodičia a ja (1936)

Zdroje: www.fridakahlo.org, www.fridakahlofans.com

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu