Psie plemeno staford má nálepku nebezpečného. Čoho sa treba najviac báť?

Amstaff - módny doplnok?

(Zdroj: cdn.pixabay.com)

Amstaff / Amstaf / Staford - tento familiárny názov vznikol zo skratky Americký stafordšírsky teriér.

Pôvodom je toto plemeno z USA. Môžete ho nájsť aj pod rôznymi inými medzinárodnými názvami ako American Staffordshire Terier či Staffordshire Terrier americano.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povaha amstaffa

Americký stafordšírsky teriér je stredne veľký, no mimoriadne silný a extrémne vytrvalý pes. Jeho prirodzené obranárske vlohy a odvaha sú v dokonalej súhre s láskavou, oddanou a dobrosrdečnou povahou, čo z neho robí neoceniteľného rodinného psa, všestranného pracanta či spoľahlivého strážcu majetku," opisujú plemeno jeho fanúšikovia a dodávajú: "Treba však mať na pamäti, že amstaf potrebuje veľké množstvo aktivity, či už fyzickej alebo psychickej. A tiež neustály kontakt so svojím pánom alebo rodinou.“

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé zdroje uvádzajú rasu amstaff medzi psami nebezpečnými, či doslova krvilačnými a nevhodnými do rodín s deťmi. U nás, na Slovensku, je chov tohto psa povolený, ale sú štáty, v ktorých je ich chov zakázaný či obmedzený. Sú medzi nimi Nemecko, Dánsko, Španielsko, Ukrajina, Rusko či USA. Medzi týmito plemenami však nájdete aj takého nemeckého ovčiaka, bernardína, dogu, čuvača či huskyho. Veď len taká Ukrajina má na zozname nebezpečných psov vyše 70 plemien.

Tieto zákazy a obmedzenia sú upravené zvláštnymi zákonmi a ich hlavným cieľom je, aby sa zabránilo zraneniam alebo úmrtiam pri napadnutí práve niektorého z týchto plemien. Otázka však znie: Prečo sú nebezpečné?

Nebezpečné módne plemená

Zodpovednosť má vždy človek a nie zviera!“ sú presvedčení na chovnej stanici v Banskej Bystrici. Všetko je to o správnom fungovaní medzi psom a človekom, dodávajú. Podľa ich slov toto plemeno utrpelo najviac tým, že sa stalo veľmi „módnym“. Namiesto toho, aby si ľudia kupovali domáceho miláčika, tak si ich obstarávali len ako „módny doplnok“. No a to nepomohlo nikdy žiadnemu plemenu, lebo takíto ľudia nevedia so psom správne pracovať, venovať sa mu a vychovať ho.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Slováci chcú chovať vlastných Hačikov. Ochranári varujú, že to nemusí byť dobrý nápad Čítajte 

V tejto chovnej stanici sa venujú amstaffom už desiatky rokov a s rukou na srdci môžu tvrdiť, že im toto plemeno doslova učarovalo svojou charizmou a temperamentom. Toto plemeno sa dá využiť na rôzne účely, hlavné je vedieť už v šteňacom veku rozpoznať vlohy na danú aktivitu u konkrétneho šteňaťa a rozvíjať ju v ňom.

Ako sa dá amstaff využiť?

1. Canisterapia - je spôsob terapie, ktorý využíva pozitívne pôsobenie psa na zdravie človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná (podporná) psychoterapeutická metóda pri riešení rôznych situácií, keď iné metódy zlyhávajú alebo ich nemožno použiť.

Pri canisterapii musí byť „pes terapeut“ vyrovnaný, spoločenský, trpezlivý a ovládateľný. Musí uniesť veľkú psychickú záťaž - náhle pohyby, nečakané dotyky a objatia, nekonečné škrabkanie, hladenie, česanie, vláčenie za vôdzku. Nejde u neho tak o výcvik, ako o priateľskú povahu. Musí mať ľudí rád. Pes nikdy nepracuje sám. Majiteľ a pes vždy tvoria tím. Pokojná a vyrovnaná povaha majiteľa je teda podmienkou úspešného terapeutického tímu.

SkryťVypnúť reklamu

2. Záchranár – opýtali sme sa Klubu psovodov záchranárov Slovenskej republiky, či cvičili alebo poznajú amstaffa ako záchranárskeho psa. Odpovedali kladne, ale dodali, že nie je podstatné, aké je to plemeno, ale aký je pes povahovo a kondične, či je hravý, spoločenský alebo uštekaný a podobne.

3. Agility = športovanie so psom – je kynologicky šport, pri ktorom psík za pomoci psovoda prekonáva jednotlivé prekážky v parkúre. Okrem psa si teda zašportuje a zabehá aj jeho majiteľ.

4. Športová kynológia – pri tomto pojme sa stretnete väčšinou s plemenom ovčiak, ale môžu sa jej venovať aj iné plemená. Ale aj amstaff vie v tomto odvetví vyniknúť. Ide o tri disciplíny, a to: hľadanie stopy, poslušnosť a obrana. Každý tréning sa realizuje na cvičisku pod vedením výcvikára. Asi najzaujímavejšou disciplínou pre laika je obrana. Pes musí byť vyrovnaný v povahe, aby tlak, ktorý sa na neho kladie, vydržal, a taktiež aby vedel rozoznať cvičenie od reálneho života.

SkryťVypnúť reklamu

5. Poľovnícky pes – V ČR má mnoho týchto psov urobené poľovnícke skúšky. A ako je to na Slovensku? Psy sú od nepamäti súčasťou poľovačiek. U nás sa poľovníckej kynológii venujú hlavne tri plemená: stavač, farbiar a kopov. Pre tieto plemená sa konajú aj rôzne skúšky či súťaže v tomto odvetví.

Prečítajte si tiež: Nebaví vás už randenie? 10 dôvodov, prečo mať za partnera radšej psa ako človeka Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu