Každý muž mal vlastné pero. Britskí špióni si neviditeľný atrament nosili doslova medzi nohami

Začiatky MI6 boli naozaj ťažké. Agenti dostali aj rozkaz používať vlastné semeno na písanie.

(Zdroj: cloudinary.com)

Počas prvej svetovej vojny britskí špióni experimentovali s rôznymi typmi neviditeľných atramentov. K doslovnému vyvrcholeniu tohto výskumu sa dostal jeden špión, keď nadšený objavil skvelý spôsob, ako revolučný atrament vyrobiť. Použil svoje semeno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Písal sa rok 1909. V Británii vznikla vládna organizácia neskôr známa ako MI6, ktorá mala za úlohu vyšetrovať nemeckých prisťahovalcov, ktorých Briti čoraz viac považovali za špiónov. Jej riaditeľom - alebo “C” (z anglického slova Chief - veliteľ) - sa stal bývalý kapitán námorného loďstva, ktorý trpel závažnou morskou chorobou. Ak si myslíte, že je to ironické, ešte počkajte.

SkryťVypnúť reklamu

Do úlohy riaditeľa sa dostal pre svoje výnimočné špionážne schopnosti. Jednou z jeho prvých misií bolo získanie informácií, pri ktorom sa vydával za nemeckého obchodníka. To by možno nebolo také zaujímavé, keby vedel aspoň slovo po nemecky. V tom čase tajná služba pripomínala viac paródiu od Monty Pythonov ako film o Jamesovi Bondovi.

Všetko sa ale zmenilo v roku 1914, keď sa začala 1. svetová vojna. Agentúra sa premenovala na MI6 a dozrela na skutočných tajných agentov. Riaditeľ C sa ako správny špión zaujímal aj o tajnú korešpondenciu - konkrétne o formu neviditeľného písma. Všetky tekutiny, ktoré vtedy poznali, sa dali jednoducho odhaliť chemickými metódami. Všetky, až na jednu...

Jeden agent zistil, že ejakulát na papieri nie je detekovateľný bežnými chemickými metódami. Prečítať sa dal iba pomocou UV svetla.

V zápiskoch MI6 sa radšej neuvádza ani meno, ani spôsob, akým na to prišiel. Našťastie... Riaditeľ C bol z toho nadšený. Akoby aj nie, keď to bol muž s menom Mansfield Smith-Cumming (cumming = striekanie, ejakulácia). Tento muž, ktorý bol stelesnením irónie, vydal rozkaz agentom - písať tajné listy týmto spôsobom s mottom “every man his own stylo” (v preklade - každý muž, jeho vlastné pero).

SkryťVypnúť reklamu

Azda najvtipejšia výmena nastala medzi majorom Holmeom umiestneným v Kodani a priamym podriadeným kapitána Cumminga, Frankom Staggom. Stagg bol vo svojom liste nútený vysvetliť majorovi Holmeovi, že “na každý list musí byť vykonaná čerstvá operácia.” Ľudia v kancelárii sa totiž sťažovali na odporný zápach, ktorý v jeho listoch prichádzal spolu s tajnou správou. Bolo to preto, lebo Major Holme si predpripravil zásobu “atramentu” dopredu, aby sa nemusel obťažovať s prípravou čerstvého pred písaním každého tajného listu.

Našťastie sa od tejto praktiky upustilo.

Keby sa to dialo dodnes, tak by si James Bond musel každé bond dievča dobre premyslieť. Mohlo by sa mu ľahko stať, že by mu došiel čerstvý atrament na tajnú korešpondenciu.

Prečítajte si tiež: Nielen výbuchy v Hirošime a Nagasaki, ale aj týchto 6 testov jadrových zbraní ovplyvnilo dejiny Čítajte 

Zdroje: gizmodo.com, telegraph.co.uk, independent.co.uk

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu