Sokol sťahovavý - 389 km/h
Falco peregrinus, teda sokol sťahovavý, bezkonkurenčne vedie rebríček najrýchlejších tvorov planéty. Rýchlosť až neuveriteľných 389 kilometrov za hodinu dokáže však dosiahnuť nie pri klasickom lete, ale pri páde strmhlav nadol, ktorý využíva pri love.
Tejto rýchlosti napomáha hlavne aerodynamika, počas pádu sa totiž sokol stiahne do tvaru kvapky. Pre porovnanie, obdobnú rekordnú rýchlosť vedia vyvinúť monoposty Formuly 1.

Dážďovník - 169 km/h
Najrýchlejší letec žije aj v našich končinách, no mnohí z nás o ňom nikdy nepočuli. Dážďovníky, podobné lastovičkám, lietajú v obrovských výškach a málokedy zosadajú na zem, práve preto ich nemáme možnosť často vidieť na vlastné oči.
Za hodinu dokážu uletieť 111 kilometrov, podľa niektorých zdrojov druh dážďovníka žijúci v Ázii lieta rýchlosťou až 169 kilometrov za hodinu.

Gepard - 112 km/h
Najrýchlejší suchozemský cicavec by v šprinte len ťažko hľadal konkurenta. Jeho ohybná chrbtica a skutočnosť, že zadné nohy geparda počas behu dopadajú na zem skôr než predné, mu umožňuje vyvinúť na krátku vzdialenosť rýchlosť až 112 kilometrov za hodinu.
Pre veľkú spotrebu energie však gepardy nevydržia v tomto tempe dlho. Zaujímavosťou je, že ako jediná mačkovitá šelma nedokáže gepard zatiahnuť pazúry, čo mu umožňuje šprint, ale zároveň znemožňuje vybehnúť na strom, ako to robí obyčajná domáca Micka.

Plachetník atlantický - 112 km/h
Je považovaný za najrýchlejšiu rybu sveta. Rýchlosťou 112 kilometrov za hodinu brázdi moria tropického a mierneho pásma. Výzorovo sa ponáša na mečúňa. Jeho dĺžka nezvykne presahovať 3 metre a váha 90 kilogramov.
Jeho typická chrbtová plutva je v pozore najmä pri love alebo ohrození, plachetník po jej vztýčení totiž vyzerá väčší, než je v skutočnosti.

Kolibrík - 54 km/h
Najmenší vták sveta je držiteľom rekordu v pomere dĺžka tela verzus rýchlosť. Iba niekoľko centimetrov dlhý kolibríček dokáže vyvinúť rýchlosť až 54 kilometrov za hodinu. Zároveň je jediným vtákom na svete, ktorý vie v lete cúvať.
Za jedinú sekundu urobí drobnými krídlami až 90 kmitov, teda ich pohyb nedokáže ľudské oko zachytiť.

Šváb - 30 cm/s
Aj svet hmyzu má svojich rekordérov. Jedným z nich je šváb, o čom sme mnohí mali nemilú možnosť presvedčiť sa. Najrýchlejší chrobák dokáže pred nami utekať až rýchlosťou 30 centimetrov za sekundu, preto nám neraz ubzikne.
Okrem jeho rýchlosti sú tu aj ďalšie dôvody, pre ktoré sa švábov zrejme tak skoro nezbavíme. Šváby sa nevyskytujú vo voľnej prírode, naopak, neochvejne sa držia v blízkosti ľudí. Navyše vedia prežiť bez potravín, vystačia si aj s kožou, mydlom alebo vlastným trusom, nezabije ich ani jadrový výbuch a dokonca prežijú niekoľko dní aj po odtrhnutí hlavy.


Zdroje: sopsr.sk, korzar.sme.sk, fishbase.org, national-geographic.cz, terminix.com, animaldiversity.org