Hoci sa v poslednom čase čoraz častejšie hovorí o introvertoch a o rozdielnostiach medzi introvertmi a extrovertmi, výskumy ukazujú, že až dve tretiny ľudí sa v skutočnosti nevedia jednoznačne prikloniť k žiadnej z týchto dvoch osobnostných skupín. Vedci preto k typom osobnosti pridávajú ambiverta, ktorý leží niekde medzi charakteristickými črtami introverta a extroverta.

Ako funguje mozog ambiverta?
To, k akému typu osobnosti sa radíme, má na svedomí hormón dopamín, vďaka ktorému sa náš mozog "cíti dobre". S tým súvisí náš prah stimulácie. Možno ste už počuli, že introverti majú prah stimulácie vysoký, zatiaľ čo extroverti nízky.
Kým introverti nepotrebujú vzruchy z okolia, aby sa cítili v psychickej pohode, extroverti, ktorí majú prah stimulácie nízky, výsostne potrebujú niečo, čo by ich rozptýlilo. Toto rozptýlenie nachádzajú najmä v spoločenskej interakcii.
Ambiverti majú prah stimulácie optimálny, čo zapríčiňuje, že sa vedia cítiť dobre v akejkoľvek situácii - samozrejme, zjednodušene povedané.
Ste ambivertom?
Ak sa nájdete vo väčšine z týchto výpovedí, pravdepodobne patríte k ambivertom:
- Rovnako radi pracujete v tíme ako osamote, žiadnu z týchto možností výrazne nepreferujete.
- Stretnutia s ľuďmi vám nerobia problém, ak však trávite s ľuďmi priveľa času, bývate unavení.
- Byť centrom pozornosti je pre vás zábavné, no nevyžadujete to.
- Niektorí ľudia vás považujú za tichých, zatiaľ čo pre iných ste veľmi spoločenskí.
- Nepotrebujete byť večne v pohybe, no príliš veľa oddychu vás nudí.
- Ľahko sa dokážete stratiť vo svojich vlastných myšlienkach. Rovnako ľahko vás však dokáže pohltiť konverzácia s ľuďmi.
- Nemáte radi small talk, no nie preto, že by ste sa pri ňom cítili nepríjemne, je to pre vás skrátka nudné.
- Čo sa týka dôverovania ostatným, niekedy ste príliš skeptickí, inokedy nemáte problém spoľahnúť sa aj na menej známych ľudí.
- Príliš veľa času osamote vás nudí, príliš veľa sociálnych interakcií vás však unavuje.
Ako sa prejavuje ambivert
Skupina ambivertov je najviac ovplyvnená situačnými faktormi, ich správanie závisí od konkrétnej situácie. Čo je na jednej strane výhodou, keďže sú vysoko flexibilní a vedia sa jednoducho prispôsobiť akejkoľvek situácii, no na druhej strane sú často ovplyvnení kolektívom, v ktorom sa práve nachádzajú. Ak sú napríklad obklopení extrovertmi, ktorí sa rozhodnú ísť sa zabávať na veľkú párty, väčšinou sa prispôsobia, aj keď to v danej chvíli takto necítia.
Ambivert je typom človeka, ktorý sa dokáže jednoducho priateliť s introvertmi aj extrovertmi a obe skupiny dokáže dokonale pochopiť. Nechce sa ti ísť v piatok večer nikam a radšej ostaneš čítať doma knihu? Alebo bytostne potrebuješ byť medzi ľuďmi a zabávať sa? Ambivert sa vie dokonale vcítiť do tvojej situácie, vďaka čomu je tento typ človeka často aj veľmi dobrým obchodníkom.
Vo všeobecnosti sa hovorí, že ambiverti, skupina, ktorá sa nachádza niekde v strede, si dokáže zobrať to najlepšie z oboch typov osobnosti. Kým správanie intro a extrovertov môže byť chápané ako určitý extrém, ambiverti sú považovaní za zlatú strednú cestu.
