Mnohí zamestnanci nemajú radi svoju prácu, a aj preto sa zvyknú motivovať vidinou dovolenky. Ale čo ak vám povieme, že cestovať a pracovať sa dá zároveň? Digitálni nomádi o tom vedia svoje. Digitálni preto, lebo im na prácu stačí notebook s pripojením na internet, a nomádi jednoducho preto, lebo často cestujú.
Vďaka moderným technológiám môžu pracovať odkiaľkoľvek a pre kohokoľvek na svete. Najčastejšie ide o programátorov, marketérov, grafikov, fotografov alebo aj novinárov. Nemajú stanovený pracovný čas, väčšinu obchodných partnerstiev riešia iba prostredníctvom e-mailov a Skypu. Ak si zmyslia, že o týždeň chcú letieť do Španielska či nomádmi obľúbeného Thajska, stačí im zabookovať si letenku. Väčšinou nemajú šéfa ani kolegov, ktorým by sa dátumom svojej dovolenky museli prispôsobovať, a spolupráce nadväzujú samostatne.

Produktivita práce sa cestovaním taktiež nezhoršuje. Je pravdou, že pobyt na pláži alebo hlučná kaviareň môžu byť rozptyľujúce, ale aj na to majú nomádi riešenie. Zvyčajne využívajú služby stránky Nomadlist. Vďaka nej sa dozvedia, kde sa v danej krajine nachádzajú najvýhodnejšie ubytovania so stabilnou wifi a coworkingové centrá.
Práve v týchto centrách stretnete digitálnych nomádov najčastejšie. Za členský poplatok si v nich prenajímajú pracovné miesto, ktoré spravidla obsahuje stôl, stoličku, pripojenie na internet a sieťovú tlačiareň. Coworking však nie je nevyhnutný. Digitálni nomádi ho zvyknú využívať len preto, aby ich pohľad na ostatných pracujúcich motivoval dokončiť vlastné projekty.
Zo Slovenska a Česka pochádza viacero digitálnych nomádov:
Lubo Jurík
Tri roky žil v Austrálii a ďalšie tri v rôznych krajinách východnej a juhovýchodnej Ázie. O svoje skúsenosti sa delí na blogu Sám sebe pán. Kurzom Zarábaj ako pán sa snaží pomôcť ľuďom uskutočniť ich sny. Čoskoro mu vyjde kniha Láska k Aziatkám.
Matouš Vinš
Digitálny nomád, ktorý píše, fotí, prednáša a klientom spravuje reklamné kampane na Facebooku. Svoje bohaté skúsenosti s cestovaním opísal v knihe Travel Bible.

Bohumila Ďurišová
Cez internet začala zarábať krátko po narodení syna. Dnes je profesionálnou virtuálnou asistentkou, majiteľkou a autorkou online magazínu pre ženy Nádherná.
Janka Schweighoferová
Populárna stránka Travelhacker je dielom digitálnej nomádky, ktorá sa snaží naučiť ľudí cestovať šikovne a lacno do exotických destinácií ako Zanzibar, Maldivy či Seychely. Tento rok navyše získala prvé miesto na súťaži Bloger roka v kategórii Cestovanie.
Oliver Kriška
Programátor a IT konzultant je dnes technickým riaditeľom slovenského startupu BeeSafe. Taktiež spoluzaložil a prevádzkuje populárny portál KadeTade.

Matúš Kováčik
Matúš je informatik, ktorého zlákala psychológia. Prostredníctvom stránky Naučme sa prednáša o komunikácii, vzťahoch a sebapoznaní. Taktiež vedie blog Sloboda v práci a firmu Digital Nomads.

