Z gréckych bájí až na filmové plátno. Príbeh emancipovanej Wonder Woman sa nezačal v kine

Komiksová feministka útočí na srdcia divákov.

(Zdroj: cdn.vox-cdn.com)

Na počiatku bola grécka mytológia

Diana Prince, viac známa ako Wonder Woman, sa v komiksovom svete prvýkrát ocitla počas obdobia druhej svetovej vojny. Jej korene však siahajú oveľa hlbšie do histórie. Predlohu neohrozenej bohyne si autori požičali z gréckej mytológie. Konkrétne ide o vyobrazenie Amazoniek, silného rodu ženských bojovníčok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Amazonky by ste mohli nájsť v rôznych gréckych bájach a legendách, no ich charakteristické vlastnosti sú vo všetkých približne rovnaké: mužov považujú za nepotrebných, žijú mimo spoločnosti a všetky majú čo to dočinenia s bohom vojny - Áresom.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré príbehy uvádzajú, že Amazonky boli natoľko oddané vojne, že si nechali odrezať pravý prsník, aby docielili lepšie narábanie s kopijou. Práve táto skutočnosť inšpirovala vznik ich mena, ktoré nemá nič spoločné z juhoamerickou riekou. Slovo "Amazon " totiž vo voľnom preklade z gréčtiny znamená "chýbajúci prsník".

Napriek tomu, že Amazonky pôsobia ako poriadne drsňáčky, Gréci ich vo svojich príbehoch väčšinou nechali prehrať. Muži, ktorí ich porazili, tak v porovnaní s nimi pôsobili divokejšie a bojovnejšie. Ich vyobrazenie však zrejme vôbec nezodpovedá skutočnosti. Archeológovia pripúšťajú existenciu ženských bojových klanov, tie by sa však nevyskytovali nikde, kde by Grékom mohli preťať cestu.

Komiksová emancipovaná žena

Prvýkrát sa Wonder Woman predstavuje čitateľom v roku 1941. Jej pôvodný autor bol Dr. William Moulton Marston, medzinárodne uznávaný psychológ, ktorý promoval na Harvarde. Diana nastupuje na komiksovú scénu ako pokus o záchranu jej reputácie. Hrdinovia grafických noviel totižto čelili kritike pre množstvo násilia a sexuálnych scén. Práve Marston prišiel s návrhom, že krízu najlepšie zažehnajú, ak vytvoria ženskú hrdinku. Tam jeho dobré nápady nekončia. Pripisujú sa mu zásluhy aj za vynájdenie detektora lži. Tento fakt sa odrazil aj na jeho tvorbe, keďže Wonder Woman používa laso, ktoré vie odhaliť pravdu.

SkryťVypnúť reklamu

Marston svetu predstavil ženy v úplne inom ponímaní. Jeho Amazonky sa dokázali oslobodiť od mužov a žiť úplne nezávisle na utopistickom ostrove, kde si vyvinuli obrovskú mentálnu a fyzickú silu. Stvoril podľa neho dokonalý svet, v ktorom vládol matriarchát. Nechcel, aby boli muži súčasťou Dianinho života, a preto je v jeho origináli vymodelovaná z hliny svojou matkou.

O necelých dvadsať rokov neskôr bol príbeh o Wonder Woman prvýkrát pozmenený. Svoju silu získala ako dar od rôznych bohov. Krásu od Afrodity, múdrosť od Atény, od Demétra silu, ktorá prekoná Herkula, a rýchlosť od Merkúra. Nebolo to však naposledy, čo sa jej pôvod zmenil. Najväčšou prerábkou prešiel vďaka štúdiu DC v roku 2011. Reštartovali príbehy skoro všetkých superhrdinov a Diana nebola výnimkou. V nových komiksoch je Zeus označovaný za jej biologického otca a tohto scenára sa držal aj najnovší film.

SkryťVypnúť reklamu

Superhrdinka v kine

Napriek tomu, že o jej filmovom stvárnení sa hovorilo už v roku 1996, do kín sa Wonder Woman dostala až tento rok. Snímku režírovala Patty Jenkins a hlavnú postavu si zahrala Izraelčanka Gal Gadot. Tá bola do roly neporaziteľnej bojovníčky vybraná aj na základe jej dvojročného pôsobenia v armáde. Prvýkrát tak Wonder Woman stvárňuje herečka, ktorá nemá americký pôvod. Práve z dôvodu obsadenia zakázali film premietať v Libanone, ktorý vedie s Izraelom vojnu.

Diváci, ktorí mohli príbeh vidieť, sú nadšení. Ženská superhrdinka sa totiž v samostatnom filme neobjavila 12 rokov. Naposledy to bola Electra v roku 2005. Gal Gadot trénovala 9 mesiacov, aby nabrala 8 kíl čistej svalovej hmoty, no nabrala aj niečo iné. Počas natáčania bola v 5. mesiaci tehotenstva. Keďže jej tehotenstvo bolo viditeľné, vytvorili jej kostým, ktorý mal na bruchu zelené plátno, aby ho mohli odstrániť v postprodukcii. Táto skutočnosť dáva názvu Wonder Woman úplne nový rozmer.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 78 %
Hodnotenie IMDB: 8.2/10

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Aké knihy sa objavili v obľúbených filmoch? Nechajte si poradiť od filmových postáv Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu