Jedno, čo všetci rodičia svorne nenávidia, je domáce väzenie. Prežiť s deťmi zatvorenými doma dlhšie ako pol dňa je skúška ohňom. Či už majú kiahne, chrípku alebo je len vonku celodenný lejak, jedna vec je istá. Hračky, s ktorými sa hrajú deň-čo deň, ich budú baviť maximálne hodinu. A ak nechcete, aby strávili celý deň pri televízii, zvyšných desať - dvanásť hodín ich budete musieť zabaviť vy. Ako?
Máme pre vás 17 jednoduchých nápadov, pri ktorých sa deti skvele zbavia a vás to nebude stáť ani cent.
1. „Okena“ + handra = čisté okná?
Máte ocapkané okná, zrkadlá či chladničku? Dajte deťom do rozprašovača vodu, do rúk pridajte handru a o zábavu je postarané. Čo sa v mladosti naučia...

2. Pena + mop
Vyrobte zo saponátu hustú penu a deťom dajte mop. Najlepšie s teleskopickou rúčkou, aby sa ním malým upratovačom lepšie manipulovalo. Rozložte kôpky peny po chodbe alebo inej miestnosti s dlažbou - tej voda neuškodí - a nechajte deti pracovať.

3. Štipce
Štipce sú hračka, s ktorou sa dá vymyslieť veľa zábavy.
Zhromaždite deťom malé autíčka a nechajte im košík zo štipcami, aby si pre autíčka stavali cestičky.
Máte kopu špinavej bielizne? Vytiahnite sušiak a poproste malých pomocníkov, aby vám pomáhali štipcovať prádlo. Trénujú si tým jemnú motoriku a pritom sa hrajú. Prípadne môžete priraďovať farbu štipca k farbe oblečenia a učiť sa rozoznávať farby. Fantázii sa medze nekladú.

4. Strúhanka
Ak máte dosť sušených rožkov, dajte ich drobcom, aby si vyskúšali ich namlieť. Nezabudnite poriadne pripevniť mlynček, nech im nespadne na nožičky. A čo tak urobiť preteky, kto za päť minút namelie viac strúhanky?

5. Múka
Neviem, z akého dôvodu moje deti fascinuje hranie sa s hladkou múkou. Hrabú sa v nej drobnými prstíkmi, nakladajú ju naberačkou do misky, miešajú, kreslia v nej, keď je vysypaná na doske. Niekedy len stačí vysypať ju na dosku a nechať ich, nech si hru vymyslia sami. A keď ich múka prestane baviť, pridám pohár vody a varešku. Malí kuchtíci si môžu robiť cesto, potom už len vajíčko, soľ a môžete uvariť halušky. Obed a hra v jednom.

6. Slamky + mydlo
Bublinkovanie. Ktoré dieťa nemiluje bublinky? Zaštupľujte umývadlo, napustite teplú vodu, nastrúhajte mydlo, rozdajte deťom slamky, pohodlne sa usaďte a pozorujte, ako sa mrňúsi pretekajú, kto urobí viac bublín. Nezabudnite ich ale upozorniť, že takáto vodička sa nepije. Inak sa budú pretekať, kto sa prvý dostane na záchod.

7. Gombíky
Malé či veľké, kovové, plastové, drevené, hlavne nech ich je veľa. Deti (a aj niektorí dospelí) sa v nich radi hrabú. Hru môžete ozvláštniť, ak ku gombíkom pridáte nádobu, do ktorej ich môžu vhadzovať alebo presýpať. Ak budete sedieť pri deťoch, odporúčame ešte fľašu so širším hrdlom naplniť vodou. Uvidíte, s akým nadšením budú mrňúsi sledovať, ako gombíku klesajú ku dnu. Niektoré rýchlo, iné pomaly, priamo či točením.

8. Vysávač
Vysávač je dosť kontroverzný, deti ho buď zbožňujú, alebo z neho majú des. Moje deti sú šťastím bez seba, keď zahlásim, že sa ide vysávať. Bijú sa, kto bude prvý vysávať a kto sa bude voziť na vysávači. Ja sa k nemu dostanem až po pol hodine, keď ich prestane baviť. Aby som im urobila radosť, kúpila som im detský. Ten ale vôbec nezožal úspech a naďalej sa bijú o ten môj, ozajstný.
Ak chcete deti viac zabaviť, spestrite vysávanie a rozsypte po byte malé fazuľky či šošovicu, uvidíte s akou radosťou budú vysávať jednu za druhou.

9. Doba ľadová
Máte doma malé plastové zvieratká? Najlepšie dinosaury. Dajte ich zamraziť na noc do misky s vodou. Na druhý deň premiestnite ľadovú kocku do lavóra či inej väčšej plastovej nádoby, rozdajte „archeologické“ náčinie a nechajte deti, aby zvieratká oslobodili.

10. Popoluška
Triedenie šošovice od hrachu či fazule alebo ryže možno deti zaujme, oveľa viac ich ale bude baviť súťaž, kto prvý roztriedi svoju misku. Víťaz môže mamičke pomôcť s varením šošovicovej polievky alebo hrachovej kaše.

11. Meranie
Neverili by ste, koľko zábavy sa dá vykúzliť s vysúvacím metrom. Nechajte deti, nech pomerajú rôzne veci po byte. Že ešte nepoznajú čísla? Im to vadiť nebude a vám nemusí. Hlavne, že sa nenudia.

12. Kuželky
Naplňte prázdne plastové fľaše vodou, rozostavte ich na chodbe či v inej miestnosti, kde bude dosť miesta, a vyberte loptu, ktorou budú deti „kolky“ zhadzovať. Výber miestnosti je veľmi dôležitý, ak nechcete, aby namiesto fliaš zhadzovali malí športovci i kvetináče či porcelánové sošky.

13. Plechovky
Ak váš manžel obľubuje pivo, isto máte doma zbierku plechoviek, ktoré sa už týždeň chystáte zrecyklovať. Počkajte s tým, budú sa vám hodiť.
Plechovky (nepokrčené) postavte do pyramídy na stoličku, stolík alebo len tak na zem, deťom dajte malú penovú loptičku a nechajte ich triafať, kto zhodí viac plechoviek. Uvidíte, že zábava bude nielen zhadzovanie, ale i stavanie pyramídy.

14. Slamky a hádzačka na halušky
Maličké deti milujú vkladanie a vhadzovanie, a preto je táto zábavka vhodná najmä pre ne. Slamky nastrihajte na kratšie dieliky, dajte deťom hádzačku na halušky a nechajte ich hrať sa.

15. Strúhanie
Minulý týždeň som strúhala mrkvu na šalát a syn ma prosil, že aj on by chcel strúhať. Namietala som, že si poreže prstíky, on sa ale nedal odradiť a silou - mocou to chcel vyskúšať. Dala som mu teda strúhadlo na dosku, podala hrubú mrkvičku a nechala ho, nech si to vyskúša. Napodiv mu strúhanie išlo parádne. Prsty ostali celé. Akurát mrkvy do šalátu som sa nedočkala, všetku ju popapal. No aspoň mal zdravú desiatu.
Podobne to môžete skúsiť s uhorkami, kalerábom, cukinou alebo inou tvrdou zeleninou.

16. Pretláčanie zemiakov
Kuchyňa je plná „hračiek“. Stačí len dobre premýšľať. Ak sa chystáte robiť šúľance, nechajte drobca pretláčať uvarené zemiačiky. Treba im ich ale trochu nakrájať. Celé by sa pretláčali ťažko a asi by na to nemali dosť sily. Napokon, i šúľanie šúľancov je obľúbená aktivita mojich synátorov. Už som sa zmierila s tým, že každý bude inak hrubý. No tá radosť, že papajú niečo, čo si sami uvarili, stojí za to. Garantujem, že ku stolu sa budú s radosťou hrnúť a nebude ich treba presviedčať papať.

17. Ponožkožrút
Tiež nenávidíte párovanie ponožiek? Deti majú asi tridsať párov ponožiek a každá z nich je iná. Naučte ich spárovať si ponožky samých, zabijete dve muchy jednou ranou. Deti sa zabavia a vy sa pri troche šťastia nebudete musieť trápiť nudným párovaním.
Z prázdnej krabice vyrobte ponožkožrúta tak, že na jednu jej stranu nakreslíte oči a namiesto úst vykrojíte dostatočne veľký otvor, aby sa doň zmestil pár ponožiek. Potom už len vysypte všetky ponožky na zem a nechajte deti, aby popárovali ponožky, urobili z nich klbko a „nakŕmili“ nimi ponožkožrúta.

Ak teda nabudúce ostanete s deťmi doma a nebudete vedieť, čím ich zabaviť, spomeňte si na tento článok a vyskúšajte niektorý z našich tipov.
