10 filmov, vďaka ktorým dostanete chuť vydať sa na nezabudnuteľnú cestu

Povedz mi, koľko si toho precestoval, a ja ti poviem, aký bohatý si.

(Zdroj: Youtube reprofoto)

Leto je už takmer tu a s ním aj narastajúca chuť niekam vycestovať. Nápady na destináciu by aj boli, len peniaze alebo odvaha zvyčajne chýbajú.

Tieto filmy vám dodajú chuť riskovať a našetriť si na nezabudnuteľný výlet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Eurotrip

Väčšinou sa snažia Európania dostať do Ameriky, tentoraz je to však naopak. Nielenže sa so Scottom stihne v deň jeho promócií rozísť priateľka, ale ešte aj chudák nechtiac odplaší svoju sexy nápadníčku z Nemecka.

Hneď ako si uvedomí, čo urobil, rozhodne sa ísť situáciu záchraniť priamo do Európy. Bláznivý trip s kamarátmi, ktorý neobíde ani Bratislavu, sa môže začať!

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 64 %

Hodnotenie IMDB: 6,6/10

Načítavam video...

2. Divočina (Wild)

Reese Witherspoon už dávno nie je pravou blondínkou, ktorá sa snaží byť právničkou. Herečku uchvátila literárna predloha natoľko, že ako producentka odkúpila od autorky Cheryl Strayed filmové práva a napokon stvárnila aj hlavnú postavu.

V úlohe promiskuitnej ženy so skrachovaným manželstvom a závislosťou na drogách podnikne púť z ničoty k vytúženej katarzii.

Hodnotenie ČSFD: 72 %

Hodnotenie IMDB: 7,1/10

Načítavam video...

3. Stratené v preklade (Lost in Translation)

Tento starší film, ktorý získal Oscara, sa oplatí vidieť aj po rokoch. Nadmieru moderné Tokio nie je mestom pre každého. Bob a Charlotta sa v ňom stretnú náhodou. Za iných okolností by v kontakte nezostali, no pocit nepatričnosti ich spojí natoľko, že spoločne plánujú návrat do rodnej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 81 %

Hodnotenie IMDB: 7,8/10

Načítavam video...

4. Posledný týždeň (One Week)

Čo by ste urobili, keby vám zrazu diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu? Ben nezostal sedieť vo svojej každodennej rutine. Kúpil si motorku a vyrazil na cestu, ktorá mu má dodať zmysel života predtým, ako ho navždy stratí.

Hodnotenie ČSFD: 73 %

Hodnotenie IMDB: 7,1/10

Načítavam video...

5. Bekas

Tento film zobrazuje túžbu po cestovaní inak ako ostatné. Príbeh sa odohráva v Iraku v 90. rokoch minulého storočia. Dvaja bratia nemajú domov a ocitli sa na pokraji chudoby. Nezúfajú, z pochmúrnych myšlienok ich vytrháva predstava, že odídu do Ameriky, nájdu Supermana a ten vyrieši všetky ich problémy.

Snímka nám dáva možnosť precítiť historické udalosti, biedu a tiež vnútorný svet dvoch chlapcov, ktorí majú iba jeden druhého.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie IMDB: 7,5/10

Načítavam video...

6. Útek do divočiny (Into the Wild)

Hovorí sa, že ľudia cestujú, aby spoznali dobrodružstvo. Chris McCandless odišiel na Aljašku, aby spoznal sám seba.

Mnoho cestovateľských filmov a kníh čerpá inšpiráciu z reálnych príbehov a inak to nie je ani v tomto prípade. Autorom knižného diela je reportér a horolezec Jon Krakaurer, ktorý sa pokúšal zistiť, prečo sa Chris už nikdy nevrátil domov.

Hodnotenie ČSFD: 86 %

Hodnotenie IMDB: 8,1/10

Načítavam video...

7. Jedz, modli sa a miluj (Eat, Pray, Love)

Liz Gilbertová v podaní Julie Roberts je po rozvode pripravená riskovať všetko, len aby zmenila svoj život. V práci si vezme ročnú dovolenku a začne podnikať cesty do krajín, o ktorých vždy snívala.

Úspešný film zobrazuje skutočný príbeh vydaný najskôr v knižnej podobe. Liz je dôkazom toho, že nikdy nie je neskoro obrátiť svoj život naruby, aby sme našli sami seba a spoznali pritom celý svet.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnotenie ČSFD: 56 %

Hodnotenie IMDB: 5,7/10

Načítavam video...

8. Polnoc v Paríži (Midnight in Paris)

Kto by nesníval o návšteve Paríža? Snúbenci Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdamsová) strávia počas prípravy svadby niekoľko dní práve v hlavnom meste Francúzska.

Metropola, ktorá zvyčajne spája, však tentoraz zaľúbencov rozdelí. Gil totiž zažije niečo nevídané - o polnoci nasadene do starého Peugeotu, ktorý ho prevezie Parížom. Nie však tým dnešným, ale jeho dávno minulou verziou. Na svojej ceste stretne nielen Ernesta Hemingwaya či Pabla Picassa, ale aj svoju novú lásku.

Hodnotenie ČSFD: 76 %

Hodnotenie IMDB: 7,7/10

Načítavam video...

9. Tajný život Waltera Mittyho (The Secret Life of Walter Mitty)

Ben Stiller si vo filme nielen zahral, ale ho aj zrežíroval. Jeho postava je natoľko odhodlaná konečne niečo dokázať, že tým odštartuje najväčšie cestovateľské dobrodružstvo svojho života.

SkryťVypnúť reklamu

Láska k novej kolegyni Cheryl a snaha vypátrať stratenú fotografiu zavedú Waltera do krajín, ktoré sú v ostrom protiklade s chaotickou Amerikou. Atmosféru pokojného Grónska či Islandu dotvára aj soundtrack. Práve pre hudbu a netradičné vykreslenie deja sa film zapísal do pamäti divákov ako neobyčajný.

Hodnotenie ČSFD: 77 %

Hodnotenie IMDB: 7,3/10

Načítavam video...

10. Na ceste (On the Road)

Bítnická generácia spisovateľov odmietala presne nalinkovaný život, pre aký sa rozhodovala väčšina Američanov v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Prahli po spontánnosti, skúsenostiach a impulzoch, ktoré ich vyvedú z bežného stereotypu.

Jack Kerouac, najznámejší predstaviteľ bítnikov, opísal svoju cestu naprieč Spojenými štátmi a Mexikom v autobiografickej knihe Na ceste. Dielo vytvoril za menej ako mesiac, jednoducho si sadol za písací stroj a chrlil slová takmer bez prestávky. Výsledkom bol 37-metrový rukopis bez akéhokoľvek delenia na strany či kapitoly.

SkryťVypnúť reklamu

Na námet úspešnej knihy vznikol aj film. Pri oboch dostanete okamžitú chuť vyraziť na cestu. A hoci sa neoplatí brať si z bítnikov príklad vo všetkom, ich spontánnosť je nákazlivá.

Hodnotenie ČSFD: 60 %

Hodnotenie IMDB: 6,1/10

Načítavam video...

Už ste dostatočne navnadení na nezabudnuteľný zážitok?

Môžeme precestovať svet.

Walter Chang bol ešte v roku 2010 nešťastným dvadsiatnikom. "Zdalo sa mi, že som v živote nič nedokázal, a navyše som ho márnil v práci, ktorá ma nezaujímala," vyjadril sa pre Tech Insider. "Tušil som, že už nikdy nebudem mať príležitosť urobiť niečo také, preto som sa rozhodol, že dám výpoveď a začnem cestovať."

Pôvodne chcel stráviť tri mesiace v Ázii a potom sa vrátiť späť do New Yorku. Už čoskoro však svoj plán zmenil. Cestovanie si zamiloval natoľko, že v ňom túžil pokračovať, až kým nebude kompletne na mizine alebo neochorie. Napokon v priebehu troch rokov precestoval 60 krajín a svoje dobrodružstvá zvečnil na fotografiách, z ktorých vznikla kniha We Call This Home.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Alebo môžeme precestovať Slovensko.

Niektorí dovolenkári poznajú zahraničie lepšie ako svoju vlastnú krajinu. Pritom na Slovensku nájdeme desiatky miest hodných návštevy. Navyše nás to vyjde lacno, veď študenti majú vlaky zadarmo a pracujúci tiež nepohrdnú výletmi, ktoré stoja oveľa menej ako letenky a hotely pri mori.

S fotoprojektom Follow Me To prišiel ako prvý ruský fotograf Murad Osmann, ktorého zábery sa stali fenoménom. Jeho tvorba inšpirovala aj slovenského filmára Patrika Paulínyiho. Spolu s priateľkou Andreou cestovali po Slovensku približne rok a z ich ciest vzniklo video, ktoré okamžite zožalo úspech.

Prečítajte si tiež: Fotograf Patrik nakrútil úžasné video o Slovensku. Za svoju prácu ďakuje lenivosti a snowboardingu Čítajte 
Načítavam video...

Hlavné je, aby sme niekam vyrazili a mali na čo spomínať aj o pár rokov.

Snívaš o dovolenke? Tu nájdeš miesto, kam si môžeš ísť za odmenu oddýchnuť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu