Pre súčasníka je predstava prania bielizne potokovou metódou našich prababičiek priam absurdná. Ale práve vďaka ich rozprávaniu si človek uvedomí, o koľko je náš život jednoduchší vďaka šikovným domácim pomocníkom. Odkiaľ a kedy sa vlastne vzali v našich domácnostiach práčka, vysávač, žehlička, umývačka riadu alebo fén?
Práčka
Zatiaľ čo mydlo ľudstvo poznalo už okolo roku 2500 pred naším letopočtom, vynález práčky na seba nechal čakať podstatne dlhšie. Z pôvodného prania bielizne v tečúcej vode riek a potokov prešiel tento vynález po dnešnú dobu neuveriteľnými premenami.
Elektrická práčka bola vyrobená až v roku 1907 a jej vynálezca je Alva J.Fisher. Jej vynálezu predchádzali parné a plynové práčky.
V bývalom Československu sa začalo s výrobou práčok pre domácnosť v 50. rokoch. Povestné „tatramatky“, teda práčky vyrábané v podniku Tatramat, začal popradský podnik vyrábať v roku 1968 a následne sa u nás stali obrovským hitom.

Vysávač
Začuť na sídlisku zvuk prakera a vidieť z okna susedku ako vytĺka z koberca prach je dnes takmer úplná rarita. V roku 1902 pán menom Hubert Cecil Booth skonštruoval vynález, ktorý nám pomáha v boji so špinavými kobercami dodnes. Jeho elektrický vysávač však narazil na problém, keďže začiatkom 20. storočia do väčšiny domácností nebola zavedená elektrina. Vysávač teda vyložili na voz ťahaný koňmi a pripojili k nemu dlhočiznú hadicu, ktorá dosiahla do okolitých domácností.

Žehlička
Ako by len vyzeralo naše oblečenie, povaľujúce sa celé mesiace v skriniach, bez šikovného vynálezu žehličky? Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo na dnešnej žehličke sa môžete ľahko popáliť, prvé žehlenie sa naopak vykonávalo hladením šatstva studenými materiálmi.
Dnešné naparovacie žehličky mali niekoľko typov predchodcov od žehličiek, ktoré fungovali vložením horúceho uhlíka, po liehové, plynové či benzínové žehličky. Prvú elektrickú žehličku vynašiel Američan Henry Seeley v roku 1882.

Umývačka riadu
O umývačke riadu, ktorou sa nemyslí žena, naši predkovia ani nechyrovali. Vo väčšine domácností táto povinnosť dodnes pripadá na nežné pohlavie.
Možno práve to inšpirovalo Josephine Cochranovú, aby vymyslela šikovného pomocníka, ktorý by vykonal túto prácu namiesto človeka. Patent na svoju automatickú umývačku riadu získala v roku 1886. Aj keď tento vynález dodnes netvorí súčasť každej domácnosti, jeho popularita stále narastá.

Fén
Vynález fénu bol v podstate inšpirovaný vynájdením vysávača, kde bol využitý obrátený princíp prúdenia vzduchu - namiesto dovnútra smerom von. Samodržiace fény, ktoré sa dodnes používajú v kaderníckych salónoch nasadením na hlavu zákazníka počas sedenia, odštartovali kariéru v 30. rokoch.
V minulosti boli sušiče na vlasy vyrábané z kovových materiálov, čo často spôsobovalo v kombinácii s mokrými vlasmi skrat a následné nepríjemné „kopnutie“ jeho vlastníka. Plastové fény, aké poznáme dnes, sa začali vyrábať až v 70. rokoch.

Chladnička
Kým do našich kuchýň zavítala klasická chladnička, museli si naši predkovia pomôcť, ako vedeli. Na skladovanie potravín slúžili chladné pivnice či miestnosti naplnené ľadom a snehom. Dokonca ľadovú vodu, dovážanú z hôr, predávali v uliciach obchodníci, takzvaní ľadoví muži.
Vynálezu chladničky postupne predchádzalo niekoľko vynálezov procesov potrebných pre jej fungovanie. V roku 1876 si dal patentovať Carl von Linden proces spätného skvapalňovania plynov. Prvý patent na chladničku niektoré zdroje prisudzujú A. T. Marshallovi v roku 1899.
No ani konečné skonštruovanie chladničky sa nezaobišlo bez komplikácií. Keďže ich súčasťou bol jedovatý amoniak alebo oxid siričitý, zaplatili neraz majitelia chladničiek za ich používanie životom.

Hriankovač
Predchodcom hrianky vyskakujúcej z hriankovača bol tzv. elektrický opekač chleba, vynájdený vo Veľkej Británii v roku 1893. Pri opekaní však bol potrebný dozor človeka, čo stále nebolo ono.
Vyskakovací hriankovač bol vynájdený až v roku 1919 a jeho konštruktérom bol strojník Charles Strite. K tvorbe elektrického hriankovača ho inšpirovali permanentne spálené hrianky, ktoré mu servírovali v miestnej jedálni.


Zdroje: encyklopedia.sme.sk, retromania.sk, fyzikadoma.aronde.net, server.sk