Namiesto škrečka drak: Tieto exotické a nezvyčajné zvieratká môžete chovať aj u vás doma

Tieto stvorenia sú roztomilé a nenáročné.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Vakoveverica krátkohlavá

Nie je to netopier, ale ani myš. Drobné zvieratko, ktoré sa po anglicky volá Sugar Glider, je typické veľkými okrúhlimi očami, drobnými chlpatými uškami a huňatým chvostom. Priemerne dosahujú veľkosť 30 cm aj s chvostom, ktorý je rovnako dlhý ako ich telo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto základné fakty stále nemusia byť to, čo vás presvedčí si veveričku kúpiť. Vedeli ste však, že dokážu pasívne lietať? Znamená to, že kožný lem medzi končatinami sa dokáže natiahnuť a vakoveverička tak preplachtí aj 50 metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete mať malého letca doma, myslite na to, že to nie je záležitosť na dva roky. Za dobrých podmienok sa môže tento cicavec dožiť až 15 rokov sprevádzaných pišťaním a jemným štekaním, teda typickými dorozumievacími prostriedkami.

Kŕmenia sa báť nemusíte, vakoveveričky zjedia všetko od ovocia a zeleniny až po hmyz. Potrava by mala byť priamo úmerná ich pohybu, keďže sú nachylné k priberaniu. Ostatné dôležité informácie nájdete na tejto stránke.

Načítavam video...

Pogona

Nájdete ich iba v Austrálii, ale oplatí sa trochu si priplatiť za to, aby boli aj vo vašom dome na Slovensku. Tento plaz výnimočný svojou "briadkou" z kože dokáže narásť až do dĺžky 70 centimetrov. Aby ste ho mohli vlastniť, myslite na pevné akvárium s uzatvárateľným krytom.

A čo by ste mali vedieť o správaní? Toto zvieratko rado lozí a šplhá sa, konáre v akváriu sú teda istota. Nezabúdajte, že by mali byť minimálne tak široké ako pogona a ak sa dá, tak z dubu.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

"Draci", ako ich voľne prezývajú všade na svete, môžu byť v čase párenia akoby "nafúknuté" alebo agresívne. Nezáleží, či budete vlastniť samca alebo samičku, obaja sa správajú takmer identicky. Kúpy sa nebojte, aj cena je zväčša prijateľná.

Loading

...

Skunk

Zahoďte zapáchajúce predsudky - tieto čierno-biele stvorenia sú do domácnosti vhodné rovnako ako kanárik. Skunky sú inteligentné, zvedavé a hravé. Hodia sa do rodiny s deťmi aj pre starší pár, stačí ich len dať zaočkovať.

Loading

...

Dospelé skunky majú zvyčajne okolo pol metra aj s chvostom. Starostlivosť o ne vyžaduje rovnako veľa času ako starostlivosť o papagáje, tie vám ale nebehajú po dome.

Ak sa bojíte stravy, treba si upresniť, čo skunkom môžete dopriať na Slovensku. Voľne žijúce skunky nemajú problém zjesť hada či väčší hmyz. To ale neznamená, že im ich musíte dopriať aj vy. Zasýti ich správna dávka zeleniny a ovocia, rýb či kuraciny. Majú problém stráviť polotovary, a tak to s nimi radšej neriskujte.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Strach pred kúpou by vám mohli spôsobovať pazúriky či známy zápach. Ich pachové žľazy sa ale dajú bezpečne odstrániť krátko po narodení, pazúriky sa im upravujú podobne ako iným miláčikom. Ak sa chcete inšpirovať chovom skunkov, na Slovensku už máme človeka, ktorý ich má hneď niekoľko.

Jež

Malé pichľavé klbko môže nájsť domov aj u vás, stačí len nájsť správneho predajcu. Týchto 20 centimetrov roztomilosti si našlo cestu k mnohým chovateľom po celom svete, a to najmä kvôli svojej nenáročnosti - pod zub mu stačí niekoľko semienok, húb alebo červíkov a čistenie tiež nemusí byť časté.

Nemyslite si, že jež, ktorý vám behá po záhrade, môže byť ľahko skrotený. Od tohto druhu ježka sa ten domáci líši veľkosťou a farbou, a hlavne nie je zákonom chránený. Medzi zdomácnených ježkov patrí jež bielobruchý, alžírsky alebo egyptský ušatý ježko.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver dodáme zopár upozornení ohľadom života ježka - tak ako iné zvieratá, aj on vyžaduje každodennú starostlivosť, pohodlie a čistotu. Ježko ako taký nesmrdí, prenáša však chorobu salmonela, a tak je dobré si ruky po styku s ním umyť. Ako nočný živočích sa dá prirovnať ku škrečkovi. Okrem toho, že je v noci aktívny, vydáva aj poriadne iritujúce zvuky ako krochkanie, kvičanie a syčanie.

Loading

...

Paguroidea

Toto zviera nie je jedno z tých, s ktorými by ste sa mohli hrať a túliť, ale aj tak je skvelým spoločníkom do domácnosti. Tieto kraby sa radi schovávajú, lozia a milujú teplo. Akvárium preto musí mať správnu teplotu aj vlhkosť, inak to môže byť pre kraba skôr utrpenie.

Špeciálna starostlivosť prichádza s pitným režimom - chlór alebo iné kovy vo vode z kohútika môžu spôsobiť tvorbu pľuzgierov na žiabroch. Živočíchy to časom môže zabiť a to nikto nechce.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Loading

...

Organizácia PETA upozorňuje na fakt, že "hermit crabs" potrebujú kamarátov a sú zvyknuté na život vo veľkých spoločenstvách. Rovnako zdôrazňuje potrebu zahrabávať sa a dýchať, teda akvárium by malo byť dostatočne hlboké na to, aby krab mohol robiť, čo len chce.

Axolotl mexický

Takmer ako z Pokémonov! Áno, aj to môže byť vaše. Axolotl je známy živočích a patrí medzi to najroztomilejšie, čo príroda ponúka. Jeho telíčko môže byť rôznofarebné, tmavé alebo výrazne ružové a váži iba 300 gramov.

Loading

...

Loading

...

Loading

...

Aby vás fotky alebo videá nemýlili, musíme vám povedať, že axolotl je druh mloka, teda je to obojživelník. Jeho ústa sa neustále vyškierajú, ale radšej k nemu do akvária nedávajte menšie ryby, lebo tie považuje za korisť. Rovnako neznesie silný prúd vody z čerpadla alebo vysoký obsah soli vo vode.

SkryťVypnúť reklamu

Na rôznych bazároch ho zoženiete do 15 €, v obchodoch vás vyjde o čosi viac. Investícia sa ale vyplatí, lebo okrem čistenia a zopár červov za mesiac mu nemusíte kupovať už nič.

Loading

...

Pamätajte - iba zodpovedný chovateľ dokáže zvieratku nahradiť prirodzené prostredie. Dobre si teda kúpu svojho nového miláčika premyslite a zvážte všetky pre a proti.

Prečítajte si tiež: Zabudnite na svätojánske mušky. Tieto svetielkujúce zvieratá sú zaujímavejšie Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu