Kedy je sezóna?
Zber jahôd je sezónna práca, obmedzená na obdobie dozrievania jahôd. V Nórsku dozrievajú o dosť neskôr ako u nás. Kým my si na čerstvých jahôdkach pochutnávame už v polovici júna, v Nórsku dozrievajú vďaka chladnejšiemu počasiu až o mesiac neskôr. Hlavná sezóna začína v polovici júla a trvá tri až štyri týždne.

Kde hľadať brigádu?
Ak ste sa rozhodli pre tento druh trochu netradičnej brigády, pracovné ponuky môžete hľadať cez internet na stránke nav.no – je to databáza voľných pracovných miest nórskeho úradu práce a sociálneho zabezpečenia. Ďalej cez nórske periodiká, napríklad Aftenposten, ktorý vo svojom nedeľnom vydaní zverejňuje inzeráty s voľnými pracovnými miestami. Občas sa brigády v Nórsku objavia i na slovenských pracovných portáloch – profesia.sk, kariera.sk a podobne.

Pracovné povolenie?
Od roku 2009 otvorilo Nórsko svoj trh práce aj pre občanov Slovenskej republiky, preto na vykonávanie práce nebudete potrebovať pracovné povolenie. Ak však chcete v Nórsku zotrvať dlhšie ako tri mesiace, musíte sa registrovať k pobytu na polícii.
Ako sa tam dopraviť?
Letenka či autobus?
- Lietadlo je samozrejme pohodlnejšou, ale často drahšou alternatívou. Zo Slovenska sa do Nórska bez prestupu nedostanete, ale dá sa tam letieť z Viedne, Budapešti či poľských letísk. Letenky zoženiete aj od 20 eur, ale rátajte s nákladmi na dopravu na zahraničné letisko a s príplatkami za batožinu u nízkonákladových aerolínií.
- Autobus – do nórskeho Osla sa môžete dopraviť viacerými prepravnými spoločnosťami z Bratislavy, Brna či Prahy. Cestovné vychádza od 70 do 105 eur, cesta trvá približne 24 - 26 hodín. Nezabudnite, že cestovný lístok je potrebné si rezervovať s dostatočným časovým predstihom.

Ako sa prepravovať v rámci Nórska?
Z Osla sa do svojej cieľovej destinácie môžete dopraviť autobusom alebo vlakom. Vnútroštátna preprava je však pomerne drahá. A to už nehovorím o požičaní auta. Za cestovné vlakom alebo autobusom rátajte s cenou 20 - 100 eur podľa vzdialenosti, kam cestujete. Lístky nie je potrebné rezervovať. Autobusové si môžete zakúpiť priamo u vodiča, vlakové na stanici.
Ak si kúpite obojsmerný lístok, vyjde vás cesta podstatne lacnejšie. Ušetriť môžete 20 - 50 % ceny. Ak vás cestuje viac, treba sa vždy pýtať na skupinové zľavy. My sme tak ušetrili 25 % cestovného.

S akým počasím treba rátať?
I keď je Nórsko severská krajina, leto tam vie byť pomerne horúce. Polia s jahodami sú situované na južných svahoch, kde majú dostatok slnka, preto počítajte s celodenným pobytom na slnku. Určite si do kufra pribaľte kvalitnú pokrývku hlavy. Vyhnete sa úpalu.
Pripravte sa však i na chladnejšiu a upršanejšiu alternatívu. Pršiplášť či nepremokavé oblečenie a obuv sú nevyhnutnosťou. Ako asi tušíte, balenie bude jeden z najväčších problémov. Ak na niečo zabudnete, budete to pravdepodobne trpko ľutovať. Môže sa totiž stať, že v mestečku či osade, akých je po Nórsku kopa, natrafíte len na mini potraviny, kde rozhodne nič na oblečenie či obutie nezoženiete. A keď aj zoženiete, bude to stáť majland, v Nórsku všetko stojí priemerne päťkrát viac ako na Slovensku.

Akú pracovnú výstroj budete potrebovať?
Priedušná obuv, v ktorej vydržíte celý deň, a nepremokavé topánky, to je základ. Rozhodne ale neurobte tú chybu ako ja, že sa vyberiete na brigádu v nových topánkach. Tie otlaky z nerozchodenej obuvi po prvom dni ma boleli po celý zvyšok pobytu. Preto čím pohodlnejšia obuv, tým lepšie.
Chrániče na kolená. Kúpené či vyrobené, je to jedno. Oceníte ich, keď sa už nebudete vládať zohnúť ku kríkom s jahodami. Lebo takú záťaž na kríže som ešte nezažila. A kľačať na holej zemi tiež nie je ktovieaké terno.
Jaaj a nezabudnite si do povinnej výbavy pribaliť i náplaste na otlaky a masážny alebo iný gél proti bolesti svalov. Budete ho potrebovať.
Ako je to so stravou?
Jahodové polia sú väčšinou situované na okraji dedín či osád, preto sa pripravte na obmedzené možnosti nakupovania. Platí to i pre potraviny. Zároveň vás bude limitovať aj ich cena. Ak by ste sa mali stravovať výlučne z nórskych potravín, nič nezarobíte. Preto je dobré pripraviť si vopred zásoby a hanba - nehanba, priviezť si čo najviac jedla z domu.

Koľko tam stráviť času?
Sezóna dozrievania jahôd trvá približne tri až štyri týždne. Niektorí farmári trvajú na tom, aby ste zotrvali aj dlhšie, ale ak budete platení od množstva nazbieraných jahôd, dlhšie ako tri týždne sa neoplatí ostať. Potom už viac prejete, ako zarobíte.
Ako je to s jazykom?
Úradným jazykom je nórština, nemusíte sa však obávať, že sa nedohovoríte. Väčšina obyvateľstva už hovorí plynule po anglicky.

Akú majú menu?
V Nórsku sa platí nórskou korunou, aktuálny kurz k euru si viete pozrieť na tejto stránke.
Ako je to s platom?
Na väčšine fariem v Nórsku sa platí tzv. úkolová mzda. Čiže dostanete plat za to, koľko práce odrobíte. Pri jahodách je to väčšinou plat za kilogram jahôd, prípadne za debničku. Keďže farmárom záleží na tom, aby im úroda nehnila a neplesnivela, väčšina z nich platí i za zber „garbage“, teda nahnitých, plesnivých alebo inak poškodených jahôd.

Kde sa ubytovať?
Väčšina farmárov poskytuje svojim zamestnancom ubytovanie priamo na farme, respektíve v jej blízkosti. Ubytovanie býva, na rozdiel od stravy, bezplatné.

Aký je pracovný čas?
Na poli strávite väčšinu dňa šesť (niekedy aj sedem) dní v týždni. Keďže je sezóna príliš krátka a jahody rýchlo hnijú, trvajú farmári na tom, aby sa pozbierala celá úroda. Pracovať sa začína medzi siedmou - ôsmou ráno a robí sa do šiestej večer, niekedy i dlhšie. Ak budete na severe Nórska ako my, pracovať by ste mohli i v noci, pretože sa tam vďaka polárnemu dňu takmer nezotmievalo.
Koľko sa tam dá zarobiť?
To, koľko sa vám podarí zarobiť, závisí od sezóny, koľko jahôd sa urodilo, koľko farmár platí za kilogram nazbieraných jahôd a akí ste šikovní. V priemere možno za tri týždne práce zarobiť od 500 do 2000 Eur.
***
Nórsko je krásna krajina a keď už tam budete, stojí za to si aj kúsok z nej pozrieť. Prekrásne fjordy, ľadovec, tyrkysové krištáľovočisté riečky. Každý si nájde niečo. Možno vás nalákajú i nasledujúce fotografie.




