Málokto vie, že festivalom sa nemusí zákonito myslieť len postávanie na rozpálenom betóne s plastovým pohárom v ruke.

Slovo festival znamená prehliadku umeleckej tvorby a často sa zabúda, že umením nie je len hudba či film. Je tu napríklad ešte divadlo, ktoré je v súčasnosti priam nepochopiteľne podceňované.
Oslavou tohto druhu umenia je na Slovensku (v Bratislave) medzinárodný festival Eurokontext.sk. Keď výborné zahraničné divadelné súbory prídu až k nám, bola by škoda sa ho nezúčastniť. Tento rok sa na doskách najstaršieho profesionálneho divadla na Slovensku vystriedajú umelci z viacerých kútov Európy, dokonca aj z Islandu.
Téma a hlavná myšlienka tohto ročníka je "Civilizácia ohrozuje civilizáciu!"
Divadlo vždy reagovalo na dianie v spoločnosti, a preto hry, ktoré sa na divadelných doskách odohrajú, budú odzrkadľovať to, ako to medzi nami v dnešnej dobe vyzerá. Utečenci, vojnové krízy či teroristické útoky ale nebudú presne to, čo je kameňom úrazu súčasného nepokoja. Možno sme si v konečnom dôsledku hrozbou my sami. Predstavia sa moderné, komediálne, ale aj trochu trpké príbehy s mierne alternatívnym nádychom.
Z bohatého programu sme vybrali tie najlepšie predstavenia, na ktoré sa oplatí tešiť:
1. Island bude klasicky neklasický
Nielenže sa na Slovensku predvedú po prvýkrát, ale ich zobrazenie shakespearovského Othella bude prinajmenšom šokujúce. Nepôjde o tú tradičnú, pre niekoho možno nudnú verziu. Dokonca aj pôvodne mužskú postavu Jaga bude hrať žena.
Divadlo z Rejkjavíku predstavuje svet, ktorý sa bojí všetkého, čo je iné. Znie vám to povedome? Pozrite si túto krátku upútavku, bude to poriadne "elektro" predstavenie.
2. Česi vystúpia proti náboženskému fanatizmu
Autor Marius von Mayenburg pri písaní hry Mučeník ani netušil, že v dnešnej dobe bude taká aktuálna. Nepôjde však o moslima či žida, pôjde o mladého študenta Benjamina, ktorého text Biblie tak pohltí, že sa stane kresťanským fanatikom.
Hra nás má upozorniť na to, že akýkoľvek druh extrémneho náboženského zanietenia vie rozvrátiť život všetkých naokolo. Kladie sa nám otázka - kde sa končí sloboda jednotlivca? Už len z ukážky vám bude behať mráz po chrbte.
3. Krakov bude bojovať za pravdu... alebo práve naopak?
Poľské divadlo príde s hrou Nepriateľ ľudu, ktorá bola síce napísaná pred vyše 100 rokmi, ale jej kľúčová téma je asi najväčším problémom súčasnosti. Demagógia, spolitizované médiá, ale aj ekologické problémy, to všetko nájdeme v tejto hre s punkrockovým nádychom.
Ukazuje na úplne jednoduchom príklade, že žijeme v čase, keď musíme za pravdu bojovať. Toto predstavenie videlo množstvo očí po celom svete a pozýva vás naň aj Robo Roth.
4. Slovinci predvedú jednu (alebo jedinú?) tvár vládcov nášho sveta
Keď táto čierna komédia premiérovala koncom 19. storočia, diváci vraj boli pobúrení. Hlavnou postavou rovnomennej hry je Kráľ Ubu. Ten predstavuje krutého, sadistického a hlúpeho vodcu, ktorému ide iba o vlastné blaho.
Sediac v hľadisku sa možno aj vám vybaví na mieste tohto skazeného kráľa niekto iný. Prípadne viacero ľudí, ktorých "vládnutie" sa bude až príliš podobať správaniu kráľa Ubu. Milan Ondrík vám povie, na čo sa môžete tešiť.
5. Nemecké divadlo nám pripomenie jednu z najväčších katastrof za posledné roky
Hra Zapnúť/Vypnúť nemeckého autora, napísaná pre divadlo v Tokiu, opisuje výbuch jadrovej elektrárne Fukušima v roku 2011 trošku v inom svetle. Hlavnou zápletkou je nečakane príbeh lásky troch párov. Tých, aj keď zdiaľky, ovplyvňuje v ich konaní práve nešťastie vo Fukušime.
Na prvý pohľad možno zvláštny príbeh, no mannheimské divadlo si pripravilo divadelný skvost v modernej forme. Pre tých, čo nevedia po nemecky, budú zabezpečené titulky tak, ako aj pri ostatných predstaveniach.
6. Rumuni nám pripomenú, že šťastie je vrtkavé
Bukurešťské divadlo prináša komédiu v pravom slova zmysle. V centre vtipnej zápletky hry Lotéria stojí úplne obyčajný úradník, ktorému sa podarí vyhrať nielen v jednej, ale hneď v dvoch lotériách.
Bohužiaľ, k tomuto množstvu peňazí nevie nájsť výherné lístky, a tak sledujeme, s čím všetkým sa stretne pri ich hľadaní. Ide o osud a hazard, šťastie i nešťastie. Bude vám ho ľúto, ale aj tak sa budete smiať. Nenechajte si toto predstavenie ujsť - ako Gabika Dzuríková.
7. Slovensko by sa malo nad sebou zamyslieť
Inscenácia Rodáci, ktorú zahrajú špičkoví slovenskí herci v rámci festivalu divadla, je akýmsi výkričníkom pre typické slovenské správanie. Pokiaľ je totiž v spoločnosti niečo zlé, začíname konšpirovať. Vymýšľať teórie o tom, kto je za to zodpovedný. Rodia sa radikálne a nenávistné názory.
Každý si hľadá svoju pravdu a presviedča čo najväčšie množstvo ľudí o tom, že práve tá jeho pravda je jediná správna. Zasmejme sa, ale sa aj zamyslime nad naším konaním vďaka divadelnému predstaveniu, na ktoré vás pozýva Zuzka Fialová.
Toto všetko a množstvo iných fascinujúcich zobrazení dnešnej trochu smutnej doby môžete vidieť naživo od 10. - 20. júna v sálach Slovenského národného divadla. Najlepšie je, že študenti si vstupenky na predstavenia môžu kúpiť v pokladniciach SND len za 1 €.
