1. Američania si potrpia na papierovačky a byrokraciu.
Napríklad vám nebude stačiť podpísať jeden papier o tom, že ste boli v práci o všetkom poučení. Podpíšešte 20 papierov o tom, že ste boli poučení o každej činnosti osobitne.

2. A tiež na kopec nezmyselných nariadení.
Neostáva nič iné, len sa s nimi zmieriť. Alebo skúšať, čo to dá.
3. Vety "Hey, How are you?", "Hey, what's up?" sú len normálne pozdravy.
Je to v podstate len fráza, ktorá si nevyžaduje odpoveď na to, ako sa máte (samozrejme, odpovedať môžete). Ale je to milé.
4. Aj "I love you" používajú tiež akosi príliš často.
Včera sme sa spoznali? Povedal si dobrý vtip? Super, milujem ťa.

5. Američania sú spontánnejší.
Áno, je pravda, že sa tam každý stará viac o seba, ale zároveň nie je ničím výnimočným, ak dostanete na ulici kompliment od cudzieho človeka. Len tak.
6. Že americké jedlo je nezdravý fast-food? Hm, áno.
Všetko je vyprážané, pečivo je mimoriadne sladké a všade je kopec čedaru. Polievky? Mäso na prírodno, s omáčkou? To budete hľadať len ťažko.

7. A arašidové maslo je všade!
Až v USA som po rokoch pochopila jeden dávny diel seriálu Krok za krokom, kde boli všetci nešťastní z toho, že Lilly je asi alergická na arašidové maslo. Ono je totiž naozaj takmer všade, vo všetkých možných sladkostiach. Ako našinec ho budete buď milovať, alebo nenávidieť, a keď to bude tá prvá možnosť, tak máte vyhraté!
8. Je tam ozaj veľa obéznych ľudí.
Príliš veľa a príliš obéznych. Vzhľadom na vyššie spomenuté, nie je sa čo čudovať.
9. Pod 21 nepijete.
Alebo si aspoň alkohol nekúpite. Na rozdiel od Slovenska, kde sa, bohužiaľ, tomu, či už ste plnoletí, často neprikladá veľký význam a predavač po veku nepátra, v USA alkohol bez dokladu o tom, že máte 21, jednoducho nekúpite. Presviedčanie o tom, že ste si ID len zabudli doma, nefunguje. A môže sa stať aj to, že vám ten alkohol nepredajú, aj keď 21 máte, no v obchode ste s mladším kamarátom. (vlastná skúsenosť)

10. Alkohol nekúpite kdekoľvek.
Vo väčšine štátov alkohol kúpite len v špeciálnych "liquer shopoch", ktoré sú často otvorené len do siedmej - ôsmej večer. V supermarkete nepredávajú ani pivo. Teda, okrem Las Vegas. Tam kúpite alkohol vždy a všade.
11. Všetci sú nadšení, keď im poviete, že ste zo Slovenska.
"Slovakia? Cool!" Väčšina z nich však presne nevie, kde sa Slovensko nachádza, ani to, akým jazykom tu hovoríme. Ale aby sme nekrivdili, vy viete, kde presne leží Maine a aké je hlavné mesto Južnej Karolíny? (Ak odpovedáte áno, vedzte, že niektorí tiež presne poznajú Slovensko.)

12. A tiež sa radi pýtajú na váš prízvuk.
Rusko? Poľsko? Texas? ... Wait, what? ... Dobrá správa je, že väčšine ľudí to príde milé a z nejakých chýb pri rozprávaní si nemusíte robiť ťažkú hlavu.

13. Zaujímave je aj počúvať ich predstavy o Európe.
Často o nej hovoria, ako keby to bola jedna krajina. Povedia "Raz som bol v Európe", pričom nemajú potrebu špecifikovať, či boli vo Francúzsku alebo v Litve. Veľa z nich však pokladá Európu za mimoriadne pokrokovú a modernú.
14. Budú vás považovať za dobrodruha.
Veľa Američanov totiž do iných krajín necestuje - a už vôbec nie do takých, ktoré ležia na opačnej strane sveta.
15. Angličtinou sa však všade nemusíte dohovoriť.
Sú oblasti, kde žije oveľa viac ľudí hovoriacich po španielsky. A niektorí po anglicky naozaj nevedia.


16. Aj metro môže meškať kvôli zápcham.
V New Yorku je možné skrátka všetko.
17. Amerika je v podstate presne taká, ako ju poznáte z amerických filmov.
Od všetkých tých alfa-beta-gamma spolkov na univerzitách (to asi nezažijete, no môžete o tom počuť), cez tlačenicu ľudí v uliciach New Yorku, až po veľkolepé oslavy Dňa nezávislosti.

18. A pochopíte ju, len keď okúsite na vlastnej koži.
A možno ani nepochopíte. Ale stojí to za to.
