Pravidlá bezpečného sextingu: Aké aplikácie si stiahnuť, aby vaše nahé fotky neunikli na web?

Sexuálne násilie sa deje aj v online prostredí. Poradili sme sa s IT-čkárom a toto je výsledok.

Na to, že sexuálne násilie nemusí byť len fyzické, sme upozorňovali už v článku o tom, ako spoznáte, že chodíte s násilníkom.

Prečítajte si tiež: 9 varovných signálov, že chodíš s niekým, kto môže byť násilník Čítajte 

Sexuálne násilie je však spájané aj s online prostredím a posielaním šteklivých fotiek.

"Násilie na ženách prostredníctvom technológií ako aj v online priestore môže mať mnoho podôb a foriem. Môže ísť o nevyžiadané sexuálne odkazy alebo fotky, vytváranie alebo manipuláciu fotiek či nahrávok intímneho charakteru bez súhlasu, preposielanie alebo zverejňovanie intímnych záberov, ako aj ich kradnutie," upozorňuje Ľubica Rozborová, ktorá stojí za prvou slovenskou kampaňou proti sexuálnemu násiliu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva si Slovensko drží prvenstvo medzi členskými štátmi v miere výskytu kybernetického obťažovania:

  • Až 13 percent žien zažilo formu kybernetického obťažovania za posledný rok pred konaním prieskumu, v porovnaní s 5-percentným európskym priemerom.

A lichotivé nie sú ani ďalšie štatistiky:

  • Od veku 15 rokov si kybernetické obťažovanie na Slovensku zažilo 17 percent žien, v porovnaní s 11-percentným európskym priemerom.
  • Kybernetické prenasledovanie zažilo 8 percent Sloveniek od veku 15 rokov, pričom európsky priemer je 5 percent.

"Sexting ostáva aj napriek popularite jedným z najrizikovejších správaní v online svete. Dôsledky, ktoré môžu priniesť poškodeným, sú neraz fatálne. Na obete môže byť vyvíjaný nátlak, ktorý kvôli nízkemu veku alebo strachu z reakcií okolia nemusia ustáť," pripomína IT odborník na bezpečnosť Karol Suchánek.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi online formy sexuálneho násilia patrí najmä zverejnenie zaslaných fotiek bez súhlasu ich autorky či autora. Podľa Suchánka ide často akúsi pomstu za zlomené srdce a tento trend je populárny najmä v USA, ale stretávame sa s ním čoraz častejšie aj u nás. Za únikom intímnych záberov často stoja blízke osoby.

Ak už chceme poslať intímne fotky, ako to robiť čo najbezpečnejšie?

  • v žiadnom prípade neposielajte fotografie, na ktorých máte aj tvár
  • z fotky vymažte aj tetovania, znamienka, šperky, detaily spálne, diplomy či fotografie v pozadí
  • vypnite si v nastavení telefónu lokáciu, aby vám zrazu človek na druhej strane nezaklopal na dvere
  • na staršie fotky použite aplikáciu Photo Extension No GPS, ktorá zo snímky zmaže GPS údaje

Ako sa brániť, aby nám niekto neukradol fotky z nášho telefónu?

  • buďte ostražití, najmä pri používaní verejnej wifi
  • telefón nenechávajte bez dozoru
  • používajte silné heslá a zámky na displej, ktoré často meňte
  • stiahnite si aplikáciu Secret Calculator Vault, ktorá pod vami zadaným kódom bezpečne skryje pikantný obsah

Čo robiť, ak niekto zverejní našu fotografiu bez nášho súhlasu?

"Ak objavíte svoju fotografiu na nejakom serveri, obráťte sa na prevádzkovateľa stránok a požiadajte ho o odstránenie. Pokiaľ je vaša fotografia použitá pri falošnom profile, nahláste ju. Ak obsah nebude zmazaný, ďalším krokom je obrátiť sa na právnika. Upozorňujem ale, že toto už často býva beh na dlhú trať, ktorý si vyžaduje okrem financií aj pevné nervy a trpezlivosť," pripomína IT odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Do pozornosti dáva aj funkciu právo na zabudnutie, vďaka ktorej z Googlu vymažete obsah, s ktorým už ďalej nechcete byť spájaní.

S IT špecialistom Karolom Suchánkom sme sa rozprávali o tom, či je bezpečné používať verejnú wifi, ako surfovať čo najbezpečnejšie, aké aplikácie si stiahnuť a aké zásady dodržiavať, keď už sa niekomu rozhodneme šteklivú fotografiu poslať.

Väčšina mladých už nepíše SMS-ky, ale využíva aplikácie, na ktoré sa prihlasujú najmä cez wifi v podnikoch či na námestiach. Je to bezpečné?

V prvom rade, free wifi by sa mala používať ako prvá pomoc, keď vám dôjdu dáta, ste mimo bezpečné domáce prostredie alebo niekde na dovolenke. Tou prvou pomocou myslím adresu hotela, reštauráciu v okolí alebo vyhľadanie obľúbeného obchodu.

Ak potrebujete reagovať na emaily, chatovať na Facebooku alebo si skontrolovať stav účtu, odporúčam využívať priamo oficiálne aplikácie konkrétnych účtov, ktoré už máte v telefóne nainštalované, nechodiť na tieto účty cez webové prehliadače. Tu sa môžete ľahko nachytať, napríklad cez potvrdenie pop up okna certifikátu, ktorý môže byť falošný – podstrčený útočníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka voľných počítačov na letisku alebo v hoteli, tam by som svoje údaje určite nezadával a checkol si maximálne nejaké urgentné informácie. Nikdy neviete, čo je na takom počítači nainštalované, kto s ním pracoval pred vami a akú stopu môžete zanechať vy.

Vráťme sa k wifi. Čo robiť, aby bolo surfovanie v bare čo najbezpečnejšie?

Keď už free wifi využívate, voľte radšej tie so zámočkom, na ktoré potrebujete heslo. Bude to znieť možno šialene, ale len na Youtube nájdete tristotisíc návodov, ako hacknúť wifi. Aj menej skúsený hacker vám tak môže ľahko "odpočúvať" komunikáciu, a to nechcete.

Ak ešte nemáte, nainštalujte si všade, kde je to možné, dvojfaktorové overovanie. Prihlásenie do účtu musíte potvrdiť aj druhým faktorom, najčastejšie SMS správou. Samotné účty (napríklad Gmail, Facebook, iCloud...) neštandardné prihlásenie evidujú a často vám príde email od správy účtu, že ste sa prihlasovali z iného miesta a prípadne vás vyzvú k zmene hesla.

SkryťVypnúť reklamu

Ja osobne využívam aplikáciu na VPN (napr. Hide My Ass!), ktorá vytvára akýsi bezpečný tunel medzi telefónom a internetom. Používanie VPN propaguje aj samotný Facebook v základných nastaveniach, kde vás cez "Protect" priamo odkazuje na bezplatnú inštaláciu aplikácie. Zamestnanci korporácií, nemýľte si toto VPN so zariadením VPN, ktoré máte od zamestnávateľa, cez ktoré sa prihlasujete do internej firemnej siete.

V súčasnosti je rozšírenou aktivitou medzi mladými je aj posielanie šteklivých fotiek či sex cez internet. Ako to vnímate vy?

Sexting je v dnešnej dobe braný ako akási forma randenia, predohry alebo obohatenia vzťahu. Netreba ale zabúdať na bezpečnostné zásady a možné následky, ktoré táto komunikácia prirodzene prináša.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad?

V momente, keď takáto komunikácia opúšťa prostredie vášho telefónu, strácate nad ňou kontrolu a vystavujete sa riziku, že bude použitá proti vám, napríklad vydieraním. To, čo sa raz dostane von, môže sa nezastaviteľne rozšíriť virálne, objaviť kdekoľvek a vám už ostanú len oči pre plač. Tak, ako pri sexe, aj pri vytváraní šteklivého obsahu je na mieste myslieť na ochranu a prevenciu. Dvakrát premýšľajme, raz posielajme. Žijeme len raz, ale naše dáta navždy.

Ako teda posielať sexi fotky bezpečne, ak sa to vôbec dá?

Na fotografii nie je potrebné mať detaily tváre, identifikačné prvky ako tetovania, znamienka, šperky, detaily spálne, diplomy alebo fotografie v pozadí, či GPS adresu vyfotenia, ktorá sa vo fotografii automaticky uchováva. Ak si takýto obsah vymieňate s novou známosťou, ktorá ešte nevie, kde bývate, ľahko sa môže stať, že vám zaklope na dvere.

SkryťVypnúť reklamu

Vypnutie ukladania lokalizácie sa dá jednoducho vypnúť v nastaveniach telefónu. V dnešnom svete aplikácií je riešenie aj na toto, najmä na dávnejšie nafotený obsah, kde vystrihnete GPS pomocou appky Photo Extension No GPS.

Vychytávku na "bezpečný sexting" priniesla aj jedna z najväčších pornostránok. Pornhub stojí za vtipnou aplikáciou Trick Pics, v ktorej si môžete intímne partie prekryť ikonkami alebo inou grafikou. Veľký úspech zaznamenala aj metóda #OneFingerChallenge, cieľom ktorej je zakryť si na fotke čo najviac detailov na svojom tele jediným prstom.

Tajný recept na zníženie rizika je posielanie detailnejších záberov, ktoré automaticky znižujú možnosť identifikácie.

Ďalšou citlivou oblasťou môžu byť fotky, ktoré sme síce nikomu neposlali, ale máme ich uložené v telefóne. Ako sa brániť, aby nám ich niekto neukradol?

SkryťVypnúť reklamu

Na ochranu citlivých údajov sa dá pozrieť z viacerých uhlov. Či už základné nastavenie hesla na odomknutie zariadenia, ako odtlačok prsta alebo číselný kód, ideálne hneď pri kúpe.

Dôležitá je aj ostražitosť, nenechávať si mobil len tak na stole v kaviarni. Takisto si treba dávať pozor pri oprave rozbitého displeja v servise, kde majú k vášmu súkromiu prístup cudzí ľudia a k výmene displeja heslo do zariadenia vážne nepotrebujú. Dôležité je aj rozlišovanie pracovných a súkromných zariadení a taktiež silné heslá do účtov alebo úložísk, na ktorých máte svoje tajomstvá ukryté.

Naivná dôvera sa v online svete proste nenosí. Na bezpečné uchovanie šteklivých fotografií alebo domácich videí odporúčam vychytávku, ktorú prináša aplikácia Secret Calculator Vault. Funguje ako kalkulačka, až na to, že vďaka kódu si môžete bezpečne uchovať pikantný obsah.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj platí, že to, čo raz zavesíme na sociálnu sieť, sa už nedá zmazať?

Ani vymazanie účtu, napríklad na Facebooku, neznamená odstránenie obsahu, ktorý ste tam počas svojho pôsobenia vytvorili. Účet sa len vypne, no dáta ostávajú uchované. V súlade s európskou legislatívou v oblasti ochrany osobných údajov má každý občan právo vyžiadať si záznamy, ktoré o ňom nejaká spoločnosť nazbierala. Túto možnosť využil aj rakúsky študent Max Schrems. Ten sa v rámci študentského projektu obrátil na sociálnu sieť Facebook, od ktorej dostal 1200 stránkové PDF, ktoré obsahovalo prepis všetkých jeho konverzácií až po zamietnuté žiadosti o priateľstvo.

Môžem vôbec niečo urobiť pre to, aby sa moja konverzácia cez chat nedostala k tretej strane?

Čo sa týka šifrovania komunikácie, najčastejšie používaný Facebook či Viber umožňujú zapnutie funkcie "tajná komunikácia". Tá zabezpečí, že prenos komunikácie bude chránený - cesta z bodu A do bodu B bude zabezpečená. Táto funkcia ale nezabezpečí, čo s prijatým obsahom urobí príjemca. Ak ste stále na pochybách, dávam do pozornosti jednu z najuznávanejších aplikácií na bezpečnú komunikáciu, ktorú využíva aj Edward Snowden. Volá sa Signal, je veľmi diskrétna a o svojich užívateľoch zbiera minimum metadát.

SkryťVypnúť reklamu

Ak tvoj partner spĺňa niečo z tohto zoznamu, potrebuješ pomoc alebo sa len chceš poradiť, volaj na bezplatnú nonstop linku 0800 212 212. Pre viac informácií o možnostiach pomoci a podpory navštív webovú stránku zastavmenasilie.gov.sk, najmä sekciu poradňa. Rovnako si pozri webstránku kampane http://hovorimnie.skhovorimnie.sk alebo použi email info@hovorimnie.sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu