Mnohých diktátorov ale aj demokratických lídrov spája, že sa im páči stavať veľkolepé sídla a bývať v nich. Jeden by si všimol, že sa tak často deje v krajinách, kde je priepasť medzi vládcami a bežnými ľuďmi o niečo väčšia.
Nicolae Ceausescu a jeho Palác ľudu
Budovu dal postaviť Nicolae Ceaușescu, ktorý vládol socialistickému Rumunsku až do zastrelenia popravčou čatou pri revolúcii v roku 1989.
Palác bol súčasťou veľkolepého plánu na rekonštrukciu Bukurešti po zemetrasení v roku 1977, pri ktorom sa Ceaușescu inšpiroval Pchjongjangom po svojej návšteve Severnej Kórey. Veľkú časť starej Bukurešti zbúrali kvôli stavbe areálu paláca a bulváru, ktorý k nemu vedie. Jeho stavba začala v roku 1984 a dokončili ho až v roku 1997.

Pôvodný názov bol Palác Republiky, ale po revolúcii ho ľudia premenovali na Palác ľudu. Dnes v ňom sídlia dve komory rumunského parlamentu, národné múzeum súčasného umenia a iné inštitúcie.

Podľa Guinnessovej knihy rekordov je palác najťažšou stavbou na svete, má hmotnosť viac ako 4 milióny ton. Čo sa týka objemu, v ňom je na štvrtom mieste na svete, po montážnej hale rakiet NASA na Floride, najväčšej mexickej pyramíde a Pentagone.

Asadov hrad nad Damaskom
Prezidentský palác v Damasku stojí na kopci s výhľadom na mesto a je jednou z rezidencií súčasného vládcu Sýrie Bašára Asada.

Postavili ho v rokoch 1985-1990 v modernom štýle a za jeho autora je označovaný vážený japonský architekt a držiteľ Pritzkerovej ceny Kenzo Tange, ktorý ale od projektu odstúpil ešte pred začatím výstavby.
Palác dal postaviť predchádzajúci sýrsky prezident a Bašárov otec Háfiz Asad. Nachádzajú sa v ňom priestory pre hosťovanie vládnych a zahraničných delegácií a tiež prezidentská nemocnica. Pozostáva však hlavne z prázdnych miestností.

Saddámove paláce
Bývalý iracký vládca, prezident v rokoch 1979-2003 Saddám Husajn bol tiež známy záľubou v luxuse a po svojej krajine dal vybudovať viacero palácov.
Jedným z najznámejších je palác Al-Faw pri bagdadskom letisku, ktorý dal Saddám postaviť v 90. rokoch ako pripomienku znovudobytia polostrova Al-Faw od Iránu. Palác je známy tiež pod menom Vodný palác, pretože je postavený na jazere.

Vo svojom rodnom meste Tikrít dal Husajn postaviť viacero palácov, pričom počet luxusných obydlí postavených v dobe jeho vlády sa odhaduje medzi 60 až 100.

Husajnovým obľúbeným miestom pre stretnutia s hlavami štátov bol ale takzvaný Palác republiky v Bagdade, ktorý dal vybudovať ešte posledný iracký kráľ Faisal II. v 50. rokoch.

Po americkej invázii do Iraku a zvrhnutí Husajna v roku 2003 sa stal palác veliteľstvom amerických okupačných síl a základňou pre americkú diplomaciu, až kým USA neotvorili nové veľvyslanectvo v roku 2009.
Erdoganov palácový komplex
Tento novodobý palác s vyše 1000 miestnosťami dal postaviť Recep Tayyip Erdoğan v štvrti Beştepe v hlavnom meste Turecka Ankare. Sídlom tureckého prezidenta sa stal v len nedávno, v roku 2015. Predchádzajúcou rezidenciou prezidenta bol palác z 30. rokov v centre Ankary.

Komplex, v ktorom sa palác nachádza, sa nazýva Külliye, čo je pomenovanie pre komplex budov v osmanskej architektúre, ktorý obsahuje mešitu obklopenú budovami.

Jeho výstavbu ale sprevádzali viaceré kontroverzie, týkajúce sa jednak dvojnásobného predraženia oproti plánu, prirovnávali ho svojou veľkoleposťou k spomínanému palácu v Bukurešti, a tiež pre jeho postavenie zabrali veľkú a cennú zelenú plochu a vyrúbali množstvo stromov.

Múzeum Janukovyčovho luxusu
Viktor Janukovyč si dal postaviť svoje sídlo na severe od Kyjeva na brehu Dnepra a býval v ňom ako premiér a prezident Ukrajiny od roku 2002, kým neušiel z krajiny do Ruska počas ukrajinskej revolúcie v roku 2014.

V parkovom komplexe možno nájsť mólo pre jachty, tenisový kurt, jazdiareň aj hausbót v štýle španielskej galeóny. Jeho centrom je chata zvaná Honka. Z Janukovyčovho sídla je dnes múzeum, ktoré pripomína jeho okázalý životný štýl.


Trumpove miesta obľúbenejšie než Biely dom
Súčasný americký prezident Donald Trump pôsobí, že okrem rečí má aj vkus podobný rôznym svetovým vladárom.
Aj keď momentálne prebýva v skromnejšom Bielom dome vo Washingtone D.C., jeho domovom je byt v mrakodrape Trump Tower na Fifth Avenue v New Yorku, kde býva s manželkou Melaniou a synom Barronom.

Apartmán s výhľadom na Central Park a Manhattan zaberá tri poschodia a je zariadený v štýle francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., ozdobený 24-karátovým zlatom a mramorom.

Okrem apartmánu na Manhattane sa Trump rád chváli aj svojim rezortom Mar-a-Lago na Floride, kde rád vodí štátne návštevy, ako japonského premiéra či čínskeho prezidenta.
Mar-a-Lago je národná historická pamiatka, ktorú dala postaviť v rokoch 1924 - 1927 Marjorie Merriweather Post, dedička spoločnosti General Foods. Po jej smrti ju zanechala správe národných parkov, s tým, že by rezort mohol slúžiť ako miesto pre štátne návštevy alebo ako letná rezidencia prezidenta, takzvaný Zimný Biely dom. Kvôli prevádzkovým nákladom ho ale štát vrátil Postovej nadácii v roku 1981.

Trump kúpil Mar-a-Lago v roku 1985 a odkedy je prezidentom a vodí tam svoje štátne návštevy, označuje ho ako spomínaný Zimný Biely dom, prípadne Južný Biely dom.

Zdroje: archpaper.com; idesignarch.com; nydailynews.com; therichest.com; guinnessworldrecords.com; worldrecordacademy.com; youramazingplaces.com
dailymail.co.uk; theguardian.com; bbc.com; cumhuriyet.com.tr; mirror.co.uk