Českému internetovému zabávačovi Kazmovi sa nedávno podaril majstrovský kúsok. V poslednom dieli svojej One Man Show si vystrelil z divákov a tvorcov programu Prostřeno, ktorý vysiela televízia Prima, keď zo svojho starého známeho, herca Karla Ondrku, urobil podívinského ítéčkara s Tourettovým syndrómom.

Dva mesiace po odvysielaní dielov s Karlom vydal Kazma, vlastným menon Kamil Bartošek, nový diel One Man Show. V ňom vyšlo najavo, že išlo o nesmierne premyslenú reklamu, ktorá má rozšíriť povedomie o Tourettovom syndórme, schovávajúcu sa za žart. Tento diel ukázal, ako v skutočnosti fungujú televízne reality show a pokoril hranicu troch milónov videní, čím sa stal najsledovanejším videom na portáli Stream.cz.
Prvou skutočnou reality show, ktorá sa v Česku či na Slovensku odvysielala, bol práve spomínaný diel jeho One Man Show, hovorí Kazma pre Fičí.
Prečo ste si vybrali pre svoj najnovší kúsok práve show Prostřeno?
Viacmenej preto, že je to jediný formát reality show, v ktorej sa to dalo urobiť. Okrem toho je u nás už len Výměna manželek a tam by sme museli byť zavretí až 10 dní.
Myslíte si, že si ľudia vďaka vám uvedomili, o čom sú v skutočnosti takéto reality show? Dúfate, že sa to odrazí aj na ich sledovanosti?
Nebolo to naším zámerom, nech si ľudia tie programy pozerajú pokojne aj naďalej. Myslím si ale, že naša show bola v skutočnosti prvá reality show, ktorá bola v Česku či na Slovensku odvysielaná.
Koľko trvala príprava tohto dielu?
Dokopy to trvalo skoro rok.
Ovplyvňuje takáto dlhá príprava dielov aj vaše súkromie?
Keď rok nerobíte nič iné, len pripravujete niečo takéto, tak samozrejme, že áno. Je to každodenná nekonečná práca, je to kopec driny, ale čo budem hovoriť ľuďom, ktorí chodia napríklad do fabriky. Nemáme síce pracovné hodiny, ale sú to prebdené noci, pracovné víkendy, žiadne dovolenky, proste makáme naplno.
Za posledným dielom vašej show stála pekná myšlienka rozšíriť povedomie o Tourettovom syndróme. Máte v pláne takto pomáhať prostredníctvom svojej show aj naďalej?
Uvidíme, ale pre nás je dôležité, aby to malo vždy nejaké posolstvo, nejakú myšlienku, aby za tým vždy bolo niečo viac. Nehovorím, že to bude vždy charitatívne, to zase nie, ale vždy to bude mať nejakú vyššiu hodnotu.
Ako vznikajú nápady na vaše pranky?
Je to to, nad čím každý deň sedíme, nápad z veľkej časti musí prísť zhora, ale myslím si, že sa tomu dá ísť naproti aktívnym prístupom, chodíme a máme otvorené oči.
Aký veľký je váš tím?
Je to dokopy asi 50 ľudí.
Venujete sa vy osobne aj postprodukcii?
Áno, diel s majstrovstvami sveta v hokeji v Rusku som dokonca strihal ja. Teraz máme strihača, ale je to spoločná práca, postprodukcia je niečo, pri čom som denno-denne a robíme to spoločne.
Sú vaše pranky vždy autentické, nemeníte vo finálnej verzii napríklad veci strihom a podobne?
To, čo je v dieloch, je vždy pravda.
Je Stream.cz vaše full-time zamestnanie, alebo sa stíhate popri tom venovať aj niečomu ďalšiemu?
Robím množstvo ďalších vecí, moderujem akcie, robím rôzne kampane a reklamy, máme produkčnú firmu One Man Show production, s ktorou robíme reklamy a rôzne ďalšie veci.
Máte v budúcnosti v pláne robiť nejaké pranky aj v zahraničí?
Jedného dňa nám tá Česká republika bude malá, myslím, že už sa to skoro deje. Je to nejaká fáza, ku ktorej to logicky speje.
Preto ste aj zmenili koncept? Najprv ste robili rozhovory s celebritami, tiež to prirodzene dospelo k tomuto?
To sme urobili preto, pretože nás už nebavilo robiť rozhovory s celebritami. Už nás tí ľudia nezaujímali, takže bol čas posunúť to ďalej.
Chystáte sa to neskôr posunúť na inú úroveň, napríklad urobiť celovečerný film či dokument?
Môže sa to stať, premýšľame o tom.
A nakoniec, ako je možné, že vás ešte nezavreli?
Asi sme deti šťasteny. To riziko hrozí pri každom dieli, je to asi z veľkej časti šťastie a z veľkej časti poctivá a dlhá príprava.
