Vďaka knihám si môžeme vyskúšať žiť tisícky životov - aj také, ktoré by sme vyskúšať možno nechceli. Príbehy z prostredia drogovo závislých sú presne takými príbehmi. A o tom, že tie drogy sú naozaj zlé, presvedčia mládež viac ako nejaká nudná teoretická prednáška v škole.
Christiane F: My deti zo stanice ZOO
Kultová kniha ukazuje obraz berlínskej drogovej scény v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Christiane sa k drogám dostáva už ako dvanásťročná, v trinástich začína s tvrdými drogami, na ktoré si zarába prostitúciou. Kniha podáva nielen príliš reálny a surový obraz o živote drogovo závislých tínedžerov, ale aj o tom, prečo to začína, o potrebe niekam patriť, o tom, čo všetko drogy v skutočnosti prinášajú, i o nezáujme zo strany spoločnosti.

Irvine Welsch: Trainspotting
Podľa knihy bol nakrútený jeden z najpopulárnejších britských filmov, rovnomenný Trainspotting Dannyho Boyla. Určite sa však oplatí čítať aj knihu, ktorá rovnako ako film hovorí o partii mladých ľudí závislých na heroíne, ale podáva to naozaj skvelou formou: drsne, vtipne a zároveň umelecky. Kniha pranieruje zvrátené hodnoty našej spoločnosti, ktorým sa deprimovaní mladí ľudia snažia vzdorovať, nie vždy si však na to vyberajú dobrý spôsob.

Hunter S. Thompson: Strach a svrab v Las Vegas
Podtitul knihy "Divoké putovanie do srdca Amerického sna" stručne zhŕňa podstatu knihy. Zachytáva cestu šialeného novinára a jeho právnika do Las Vegas v drogovom delíriu prelínajúcom sa so skutočnosťou, plnú absurdných a bizarných momentov konfrontujúcich sa s americkou realitou 70. rokov. Kniha bola aj sfilmovaná v roku 1998 pod taktovkou Terryho Gilliama.

William S. Buroughs: Feťák
Autor v knihe poodhaľuje svoje reálne spomienky z drogovej minulosti, kde sa podľa jeho slov usiluje čo najpresnejšími a najjednoduchšími slovami zachytiť skúsenosti narkomana. Zháňanie drog, snahy vyhnúť sa polícii, neúspešné pokusy skoncovať s tým vedúce k ďalších drogovým excesom... Autor okrem drogových stavov opisuje aj "praktické rady" týkajúce sa drogových zákonov v Amerike, typy a spôsoby požívania drog, ale po jej prečítaní ich nebudete chcieť reálne využiť.

Helene Hegemannová: Axolotl Roadkill
Ďalší príbeh odohrávajúci sa v Berlíne, tentoraz zo súčasnosti. Šestnásťročná Mifti žije zo dňa na deň a svoju životnú frustráciu zapríčinenú nefunkčnou rodinou utišuje drogami a experimentovaním s nimi s rovnako závislými ľuďmi. Kniha je písaná formou denníkových zápiskov, kde sa striedajú niekedy bizarné skutočnosti so snovými obrazmi a spomienkami na trpkú minulosť, ktorá ju trápi viac, ako si chce pripustiť.

Hubert Selby Jr.: Requiem za sen
Ďalšia z kníh, ktorú poznáte možno skôr vo filmovej Aranofského verzii, no rozhodne stojí za prečítanie. Kniha hovorí nielen príbeh Harryho a jeho priateľky Marion, ktorí sú závislí na heroíne, ale aj jeho matky, ktorá vidí synovo správanie a trápi sa preňho, no napriek tomu sama padne do rovnakej závislosti, ktorú u nej vyvolajú tabletky na chudnutie. Príbeh, pri ktorom tušíte, že jeho koniec nemôže byť dobrý.

John Radek: Memento
Príbeh z prostredia našej susednej Českej republiky ponúka bezútešný pohľad do prostredia drogovo závislých, odhaľuje ich osudy, ich prežívanie zo dňa na deň s jediným cieľom: ďalšia dávka. Román vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi, kedy bolo táto téma oveľa menej aktuálna ako dnes, no čitateľov, aj tých mladších, zaujme aj teraz. Kniha má byť mementom a varovaním, čo všetko môže priniesť experimentovanie s drogami.

James Frey: Milión malých kúskov
Autobiografická kniha opisuje príbeh 23-ročného Freya, ktorý sa dostáva do drogovej liečebne v hodine dvanástej. Doktori varujú, že ďalšiu dávku by už jeho telo ani psychika neprežila, a tak sa vyberie náročnou cestou odvykania. Pri pobyte v liečebni stretáva ľudí z rôznych spoločenských vrstiev s rovnakým problémom, čím poukazuje na to, že ide o situáciu, do ktorej sa môže dostať každý z nás - a zároveň si každý drogovo závislý musí prejsť vlastnú cestu, ktorá ho privedie k stavu, že bude opäť čistý.

