Každému lichotí, keď sa o jeho maličkosť zaujíma opačné pohlavie.
Ani v tomto prípade to nemusí bez slovíčka NIE dopadnúť dobre. Troška náklonnosti, sympatie, štipka sexappelu a čarovný odvar je namiešaný. Nechcete prísť o človeka, ktorého máte radi, no na sex či nebodaj formujúci vzťah sa skutočne necítite. To je tá správna chvíľa, keď by ste sa nemali báť povedať nie. Bohužiaľ sa často stáva, že práve ženy trpia obavami, že budú po takotmto slove opovrhnuté či zahanbené.
Rada: Nebojte sa niekoho odmietnuť. Kto si vzťah s vami váži, pochopí to, kto to nepochopí, nestojí za výčitky, ktoré vám ráno zaplavia myseľ, ak NIE nepoviete.

Každý z nás v niečom pravdepodobne vyniká.
Niekto v tom, že ani za svet nevie povedať nie. Kráčate chodbou a pribehne k vám kamoš so slovami "Čau, prosím ťa, nemohol by si mi napísať ten sloh z angliny? Vieš, ja to skutočne nestíham." Hlavou vám prebehnú myšlienky od "Prečo ja?" cez "Lebo ja to v pohode stíham, aj tvoj, aj môj, že?" až po "Nie, vypadni!" Namiesto toho však stojíte ako obarení, pretože sa nezmôžete ani na obyčajné nie.
Rada: Nerobte to. Povedzte im, že si svoju prácu majú spraviť sami, ruky aj nohy majú, a ak majú aj trochu rozumu, pochopia to.


NIE nevieme povedať niekedy ani v momente, keď by sme skutočne mali.
Viete, že sa musíte učiť, že musíte ráno vstávať do práce. Snažíte sa zapísať si za uši – Je to pre tvoje dobro. Pomysli na zajtrajšok. Ale efekt to má asi taký, akoby ste to písali neviditeľným atramentom. Viete, že to tam byť má, ale čo oči nevidia, to srdce nebolí. A tak hor sa piť do mesta, veď práca a naštvaný šéf vás počká tak či tak.
Rada: Ak príde táto situácia, skúste si spomenúť, že po odmietnutí sa vám bude ráno vstávať oveľa krajšie.

Máte svoju prácu, máte možno aj školu.
Čo sa stane, keď si vás nájde ponuka na ďalšiu prácu? Pre a proti si pri rýchlej odpovedi prerátať nestihnete. Keď sa k ponuke pridá presviedčanie, že vy ste skutočne ten, ktorého potrebujú, len málokto dokáže odolať a povedať nie. Horšie je, že vám to pravdepodobne povedia aj vo vašej súčasnej robote. Nakoniec skončíte nie s jednou, ale s dvoma prácami na krku a jedinou vašou myšlienkou bude, či ste si na ten krk radšej nemali hodiť slučku.
Rada: Neponáhľajte sa, nič vám neutečie. Aj dobrú ponuku je niekedy rozumné odmietnuť.

Zaujímavé je, že keď niekoho poznáme dlho, žijeme s ním a neplánujeme to v budúcnosti meniť, NIE používať vieme.
„Nechce sa ti umyť riad?“ „Nie.“
„Prídeš dnes večer domov?“ „Nie.“
Neplatí to len pri spolužití s rodičmi, rodinou či priateľom, ale aj pri spoločnom bývaní s kamošmi. V takej situácii NIE prichádza dokonca niekedy ešte skôr, ako sa dozvieme, o čo sa vlastne ide. „Rebeka, mohla by si...“ „Nie!“ A niekedy je to náramne dobrý pocit.
Rada: Ak to funguje pri ľuďoch, ktorí sú vám blízki, malo by to fungovať aj pri iných, nie?

Ako sa to naučiť
Dnes sa už každý stredoškolák zoznamuje s pojmom asertivita. Učia nás, ako si vybudovať zdravé zmýšľanie, sebavedomie, či to, že nemáme zabúdať na psychohygienu. Pre tých, ktorým sa takého vzdelávania neušlo, existujú rady, ako sa naučiť presadiť si svoje bez toho, aby ste sa museli cítiť vinný za to, že ste druhému neurobili po vôli. Zopár takých ponúka aj Centre for Clinical Interventions vo svojej krátkej publikácii Assert Yourself.
Základom je povedať to. Ukážeme vám zopár možností, ako na to:
1. Priame NIE
Po ponuke vyslovíte nie bez akejkoľvek inej možnosti a ospravedlnenia. Proste obyčajné samostatné nie.
2. Reflektujúce NIE
Dajte druhej strane vedieť, že viete, o čo "prichádzate", napriek tomu je vaše stanovisko jasné.
3. Odôvodnené NIE
Nájdite si jednoduchý dôvod na podopretie vášho nie, aby vás druhá strana nemohla ďalej tvrdohlavo presviedčať, napríklad "Nie, nemôžem, už mám dosť práce."
4. Opakované NIE
Aj toto je technika, ktorá môže byť účinná, keď priame nie nestačí. Vyslovte to niekoľkokrát za sebou a nenechajte sa dobiedzavosťou žiadajúceho zlomiť!
