1. Prekonajte sa a začnite
Ak vás niekde v dave zaujme niekto, s kým by ste sa radi zoznámili, môžete sa obšmietať kade - tade a dúfať, že si vás dotyčná osoba všimne a prihovorí sa. Ale rovnako sa môže stať, že sa nedočkáte.
Preto si zrátajte pre a proti. Ak sa prihovoríte, maximálne sa môže prihodiť to, že sa s vami nebude chcieť veľmi rozprávať a nejakým trápnym spôsobom rozhovor ukončíte. Alebo sa neprihovoríte a v trápnom tichu budete čakať na prvý krok druhej strany. Výsledok? Nemáte čo stratiť, no môžete získať príjemnú spoločnosť. A ktovie na ako dlho.

2. Zabudnite na small talk
– Ako to ide?
– Ále, celkom dobre to ide.
– A ty ako?
– Vieš čo, dá sa.
Krátky small talk za sprievodu obzerania sa a prešľapovania z nohy na nohu vám práve zabil asi 4 minúty života. Nič ste sa nedozvedeli a došli ste k trápnemu tichu.
Keď sa zoznamujete s niekým novým, skúste použiť otázky, ktoré budú mať hlavu a pätu a budú skutočne prejavom vášho záujmu. Môžete sa opýtať, čo dotyčného priviedlo na túto akciu, alebo ak viete, že žije na danom mieste len určitý čas, tak sa môžete opýtať prečo sa presťahoval a ako si zvykal.


3. Využite prostredie
Nemusí to byť vždy len o počasí. Poobzerajte sa pozorne okolo seba a okomentujte prostredie, jedlo, organizáciu akcie a podobne. Ak chcete urobiť dobrý dojem, rozhodne sa pokúste neohovárať a nenadávať, ale práve naopak vyzdvihnúť niečo nevšedné.
Nič také nevidíte? Tak sa mrknite ešte raz a hľadajte detaily. Pekný vzor na obruse? Príjemná obsluha?

4. Pýtajte sa otvorené otázky
To ste už určite počuli miliónkrát. Ak položíte otázku, ktorá má jasnú áno - nie odpoveď, veľa si s niekým novým nepokecáte.
Pokiaľ sám nebude výrečný typ, tak sa nerozrozpráva, pretože vaša otázka ho k tomu neprinútila. Navyše loptičku vám vráti tak rýchlo, že sa ani nestihnete spamätať. Väčšinu času teda strávite uvažovaním, na čo ďalšie by ste sa mohli opýtať. Samozrejme, aj tie otvorené otázky by mali byť dostatočne otvorené, pretože pri otázke "Aké je tvoja obľúbená farba?" síce nepadne áno/nie, ale ani žltá nie je práve to, čo rozprúdi debatku.

5. Počúvajte pozorne
Je až neuveriteľné, ako málo v skutočnosti počúvame a venujeme pozornosť tým, s ktorými sa rozprávame. Preto neuškodí na chvíľku sa prekonať a pokúsiť sa sústrediť viac ako akvarijná rybička. Nakoniec zistíte, že rozhovory s niektorými ľuďmi dokážu byť celkom zaujímavé.

6. Zistite, čo máte spoločné
Ľudia sa najradšej sťažujú, takže nájsť spoločnú reč v niečom, čo sa vám obom nepáči, bude určite jednoduché. Nič nepoteší pri prvom rozhovore viac ako zistenie, že máte s tým druhým niečo spoločné. Navyše môžete spolu okrem zanadávania si aj pokecať o tom, ako by sa daná vec mohla zlepšiť.

7. Vypýtajte si názor
Ak sa rozhovor stále ťahá ako sopeľ z nosa, tak môžete začať hovoriť niečo vy o sebe a opýtať sa na názor. Možno bude o niekoľko dní nejaký zaujímavý koncert, o ktorom môžete pokecať a zistiť, aký má kto hudobný vkus? Alebo tu ešte máme filmy, knihy, jedlo či cestovateľské destinácie.

8. Začnite hovoriť o niečom aktuálnom
Či už je to Trump alebo majstrovstvá sveta v hokeji, je vysoká pravdepodobnosť, že aj ten druhý bude mať k tomu čo povedať, a môžete tak ľahko začať debatu s témou, ktorá poslúži ako odrazový mostík.
Napríklad si spoločne spomeniete na to, ako nám dali Nemci dva góly v priebehu pol minúty, od toho sa dostanete k obľúbeným hráčom, ostatným zaujímavým športom, až k tomu, akým športom sa venujete alebo ste sa zvykli venovať. A už sa dozvedáte jeden o druhom niečo osobné. A to všetko len vďaka šikovnosti Reimera a Ehliza.


9. Premyslite si komplimenty
Ak má niekto krásne dlhé vlasy, váš kompliment o tom, aké ma krásne dlhé vlasy ju asi nijako extra nezaujme. Pravdepodobne to počúva denne. Ak ale vymyslíte kompliment, ktorý bude neobyčajný a podotknete niečo, čo druhú osobu zahreje pri srdci, získate obrovský bod navyše.
Zároveň za každým komplimentom môže nasledovať otázka, takže dotyčný sa nebude len tak bezducho červenať, ale dostane priestor, aby vám o sebe opäť povedal o čosi viac.

10. Buďte prítomní telom i duchom
Darmo. Stáť ako psík a pritakávať nestačí. Teda stačí v prípade, že sa rozprávate so susedom, dôchodcom, ktorý rieši premnožené holuby na sídlisku, a vy ako nový obyvateľ bloku ste mu prišli do rany. Keď sa však ocitnete v plnohodnotnom rozhovore, počúvajte, reagujte, usmievajte sa (pokiaľ nie ste na pohrebe) a skutočne venujte druhej osobe svoju pozornosť. Pamätajte, očný kontakt je základ.

