Eyjafjallajokull, Island
Zdĺhavá a zároveň náročná túra trvá približne 10 hodín. Začínate malebnou krajinou na úrovni hladiny mora. Postupne prechádzate čoraz vyššie a vyššie cez ľadovcový výbežok. Sneh, ľad a popol vás sprevádzajú až priamo k vrcholu.
Ak máte šťastie a natrafíte na jasný deň, môžete rátať s neskutočným výhľadom, pre ktorý stojí za to zdolať túto náročnú trasu. Vidieť môžete celý ostrov, obrovský kráter, ktorý vznikol predošlými erupciami, a ľadovce. Ak patríte medzi pravých dobrodruhov, cestu naspäť môžete aj zlyžovať.
Vulkán Arenal, Kostarika
Lezenie na túto sopku je v skutočnosti nelegálne, a takisto veľmi nebezpečné. Našťastie existuje niekoľko pekných výletov, ktoré sú legálne a stále máte príležitosť získať skvelý zážitok.
Najprv prechádzate cez dažďový prales, kde môžete stretnúť mnoho rôznych druhov voľne žijúcich živočíchov a príležitostne vidíte aj vrchol sopky. Kráčať budete po popole a starých zvyškoch lávy a v istej oblasti budete počuť aj dýchanie samotnej sopky.
Fudži, Japonsko
Najvyššia sopka s najvyšším vrcholom v celom Japonsku. Domáci aj turisti sa hromadia pod jej vrcholom s cieľom spoločne sa vyšplhať na túto sopku, ktorá je známa ako jedna z troch svätých hôr. Oficiálna sezóna je od júla do septembra, keď sú otvorené všetky chodníky a sprístupnené horolezecké zariadenia.
Najobľúbenejší spôsob je šplhať sa do jej polovice, prespať v jednej z chatrčí, vydať sa na cestu opäť v noci a stihnúť východ slnka. Uctievanie slnka z vrcholu tejto japonskej sopky vytvára akýsi duchovný zážitok, bez ohľadu na to, či ste veriaci, alebo nie. Obrovským davom sa na tejto sopke nemôžete vyhnúť, ale chuť a odhodlanosť všetkých ľudí vraj len pridáva na väčšom zážitku.
Etna, Sicília
Najväčšia a najznámejšia aktívna sopka v Európe. Vrchol tejto sopky väčšinou býva obklopený parou a hmlou. Ľudia žijúci pod Etnou veria, že im sopka prináša úrodnú pôdu, ktorú si vážia. S rešpektom pristupujú aj ku sopke, pretože vedia, že im nielen dáva úrodnú pôdu, ale dokáže ju aj vziať.
Na sopku sa môžete vydať kedykoľvek počas roka, nepotrebujete žiadny špeciálny výstroj a ani sprievodcu. Na vrchole uvidíte nielen lávu, ale tak isto aj pevninu a výhľad na more, za predpokladu, že nie je príliš veľká oblačnosť.
Pacaya, Guatemala
Výstup na túto sopku vám zaberie iba pol dňa, takže túru stíhate skutočne kedykoľvek, pokiaľ ste v okolí. Sopka je stále aktívna a ak sa dostanete na vrchol, získate možnosť vidieť aj ďalšiu aktívnu sopku a tretiu, ktorá je teraz už len kráterom.
Trasa sa začína na zelených poliach s výhľadom na okolité kopce. Neskôr sa zmení na lávový kameň a prach, a preto aj povrch sa stáva mierne šmykľavým a náročnejším. Na samotnom vrchole láva doslova beží pod vami, preto naozaj potrebujete topánky s podrážkou, ktorá sa vám neroztopí.
Cotopaxi, Ekvádor
Druhý najvyšší vrchol v Ekvádore s bielym snehom a tvarom kužeľa. Túra je pre skúsenejších turistov, skôr by sa dala nazvať horolezectvom, ako turistikou.
V súčasnosti je nelegálne vystúpiť na vrchol bez sprievodcu kvôli nedávnym príznakom erupcie. Ak však máte šancu, určite si pripíšte na zoznam aj túto sopku, ktorá treťou najvyššou aktívnou sopkou na svete.
Kilauea, Havaj
Je to najaktívnejšia sopka na svete a zároveň je to jedna z najľahších túr. Prechádzka kráterom Rim Drive je jednou z najobľúbenejších aktivít, pretože môžete vidieť lávu, ktorá z neho vystupuje.
V okolí nájdete množstvo turistických chodníkov a sprievodca vás nasmeruje presne tam, kde budete mať možnosť aktuálne uvidieť lávu.
Budete si však musieť počkať na jej pokojnejšie obdobie. V marci 2018 sopka zas začala byť nebezpečna a začala trápiť obyvateľov Havaja.
Agung, Bali
Podľa domácich nie je Agung len takou obyčajnou sopkou. Obyvatelia veria, že je to duchovné miesto, a preto tam z času na čas robia aj svoje typické ceremónie a obrady. Výlet môžete začať na veľmi posvätnom a dôležitom mieste Besakih. Je to najväčší a najsvätejší chrám na Bali – matka všetkých chrámov.

Potrebujete sprievodcu, teplé oblečenie a lampu alebo baterku na cestu. Výstup je v noci a na vrchol prichádzate priamo počas východu slnka.
Po ceste môžete stretnúť aj opice, ktoré sa možno ulakomia na jednu z vašich vecí alebo jedlo.
Východ slnka na tejto sopke určite stojí za to, avšak v noci môžete vidieť očarujúci zástup ľudí v sprievode svetiel.
Sopka síce dlho nebola aktívna, no v roku 2017 znovu ožila. Ak by ste ju chceli navštíviť, sledujte aktuálne info na Facebooku.
Pinatubo, Filipíny
Naposledy vybuchla v roku 1991 a bola to jedna z najhorších erupcií 20. storočia. Aktuálne je sopka pomerne dosť tichá. Január je najlepší na výstup, pretože vtedy sú najpríjemnejšie teploty a najkrajšie farby jazera, ktoré tam môžete nájsť.
Túra je pomerne jednoduchá, v miernom sklone a trvá iba niekoľko hodín. Na ceste prechádzate piesočnými útesmi a stretnúť môžete aj malé kmene domorodých ľudí. Na vrchole tejto sopky môžete stráviť aj noc a vrátiť sa až na druhý deň.
Bromo, Indonézia
Indonézia je domovom viac ako stovky aktívnych sopiek a denných zemetrasení, čo z nej robí obľúbené miesto pre adrenalínové typy turistov. Vďaka aktívnym sopkám vás môže prekvapiť aj zrušená letecká doprava. Mount Bromo síce nepatrí medzi najvyššie sopky v Indonézii, ale predsa je to jedno z najnavštevovanejších miest.
Sopka zo seba sála neustály prúd bieleho dymu a pripomína návštevníkom, že môže kedykoľvek explodovať. Výstup na sopku absolvujete s maskou na tvári a sprievodcom. Obľúbený je nočný výstup s príchodom v čase východu slnka. Na samotnom vrchole vás samozrejme čaká neskutočný výhľad.
