16 hradov a zámkov, ktoré patria medzi najkrajšie a najzaujímavejšie v Európe

Máte radi historické pamiatky? Alebo sa chcete preniesť do rozprávky?

Neuschwanstein – Nemecko

Rozprávkový hrad dal postaviť bavorský kráľ Ľudovít II. Mal slúžiť kráľovi ako jeho osobné sídlo, no hneď po jeho smrti bol sprístupnený verejnosti. Dnes je jedným z najnavštevovanejších zámkov v Európe. Počas leta ho navštívi približne 6-tisíc turistov za deň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Loading

...

Conwy – Wales

Conwy je skôr opevnením ako hradom. Zohral významnú úlohu v niekoľkých bitkách a odolal obliehaniam. Celé dve storočia z neho boli len trosky. Potom ho renovovali a teraz je atraktívnou turistickou destináciou.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Leeds – Anglicko

Hrad Leeds každoročne láka množstvo návštevníkov z celého sveta. Tí môžu obdivovať nielen jeho vonkajší vzhľad, ale aj historický interiér. Slovákov často prekvapí, že prehliadky sú bez sprievodcov a turisti sa môžu voľne pohybovať po hrade.

Loading

...

Lichtenstein – Nemecko

Okolo roku 1200 bol na mieste postavený hrad. Bol však niekoľkokrát zničený a postupne sa rozpadol. Zrúcaninu zobrali do rúk nemeckí panovníci až počas 19. storočia a postavili tu zámok Lichtenstein. Rovnaké meno nesie aj hrad v Rakúsku, ten však s nemeckým zámkom nemá nič spoločné.

Loading

...

Segovia – Španielsko

Rozprávkový hrad je na zozname Svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Niet sa čo čudovať, človeka očarí na prvý pohľad. Najznámejšou osobnosťou, ktorá tu žila, bola Izabela Kastílska. Údajne práve v tomto hrade prijala aj návštevu Krištofa Kolumba.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Bran – Rumunsko

Hrad grófa Drakulu sa nachádza na hraniciach Transylvánie a Valašska. Práve tento hrad je inšpiráciou románu o Drakulovi. V skutočnosti ho gróf síce vlastnil, ale nebola to jeho rezidencia. Dnes je hrad národnou pamiatkou. Množstvo turistov však miesto navštevuje práve pre historky o Drakulovi.

Loading

...

Hohenwerfen – Rakúsko

Hrad Hohenwerfen si sedí na vysokej skale, odrezaný od sveta okolitými údoliami. Postavený bol práve na obranu. Dnes už odrezaný od sveta nie je, keďže sa stal turistickou pamiatkou.

Loading

...

Chenonceau – Francúzsko

Na mieste, kde stojí dnes obrovský zámok, by sme kedysi našli len vodný mlyn. Je totiž čiastočne postavený na rieke a spoznáte ho práve pre jeho mostné oblúky. Na nich nájdeme aj dvojpodlažnú galériu.

Niekedy je nazývaný aj „zámok šiestich žien“, pretože ho postupne vlastnilo šesť žien. Často je označovaný aj ako klenot francúzskych zámkov.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Corvin – Rumunsko

Táto najväčšia rumunská pevnosť je obohnaná 30-metrovou priekopou, z ktorej sa vám možno zatočí hlava. Stojí to však za to, pretože hrad je pozoruhodný nielen zvonku, ale aj zvnútra.

Loading

...

Culzean – Škótsko

Zaujať vás môže nielen hrad, ale aj jeho rozsiahle parky. Hrad má samozrejme aj svoju históriu, no dnes je z neho pamiatka, ktorá láka turistov. Pre verejnosť je otvorený od jari do jesene, no park sa dá navštíviť celoročne.

Loading

...

Eltz – Nemecko

Stredoveký hrad Eltz je naozaj výnimočný. Za celú históriu nebol ani raz napadnutý nepriateľom. Hovorí sa, že za to môžu duchovia, ktorí hrad strážia. Niekoľkokrát tu vraj zazreli aj tajomného rytiera.

Loading

...

Chateau de Chambord – Francúzsko

Jedna z vrcholných stavieb renesančnej architektúry či jeden z najznámejších francúzskych zámkov. Aj takými prívlastkami sa môže pýšiť zámok Chambord. Je v ňom 440 miestností a 80 schodísk.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

...

Ravadinovo – Bulharsko

Zámok má názov „In love with the wind“ a je netradičný práve svojim vekom. Nie je to žiadna historická pamiatka. Postavil ho totiž architekt, ktorý chcel zhmotniť rozprávkové predstavy zámkov. Inšpirovoval sa ním aj Walt Disney v známom príbehu o spiacej kráske.

Loading

...

Palace of Pena - Portugalsko

Farebný hrad, nazývaný palácom, sa nachádza na vrchu nad mestom Sintra. Pôvodne tu bola len kaplnka, neskôr kláštor. Dlhé roky bol v zlom stave, pretože ho zničilo zemetrasenie. Ruiny po zemetrasení premenil na palác Ferdinand II. Dnes slúži portugalskej vláde a prezidentovi.

Loading

...

Zámok Moszna – Poľsko

Jeden z najznámejších zámkov na území Sliezska je považovaný za „poľský Disneyland“. Dodnes je záhadou vznik zámku. Nedá sa presne určiť, kedy a prečo vznikol, pretože o tom neexistujú žiadne písomnosti.

SkryťVypnúť reklamu

So svojimi 365 miestnosťami a obrovskými parkmi je tento zámok naozaj skvostom. V zámku je aj galéria a v kaplnke sa konajú koncerty.

Loading

...

Bojnice - Slovensko

Nezabúdajte, že aj na Slovensku máme historické skvosty. Je ním napríklad Bojnický zámok, ktorý je Slovákom dobre známy. Ľudí zaujíma najmä tajná chodba, ktorá bola údajne vykopaná pod zámkom. Okrem toho sa rozpráva, že tu straší.

Loading

...

Prečítajte si tiež: Viete, že do 37 slovenských múzeí a galérií sa dostanete zadarmo? Treba len sledovať kalendár Čítajte 

Zdroje: nationalgeographic.com, offtoeurope.com, europeanbestdestinations.com

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu