Populárny, obľúbený, vášnivý, ale aj neznesiteľný. Každé z týchto slov vystihuje osobnosť hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena.
Beethoven je autor deviatich symfónií, piatich klavírnych koncertov, ale len jedného husľového koncertu a jedinej opery – Fidelio. Veľkú časť života prežil v susednej Viedni, ale pochádzal z nemeckého mesta Bonn. Narodil sa v decembri 1770. V deň jeho úmrtia (26. marca 1827) bol vyhlásený štátny smútok a na jeho poslednej ceste ho vyprevádzali tisíce ľudí.
1. Bol tretím Ludwigom v rodine.
Prvým bol jeho starý otec, ktorý bol v Bonne uznávaným hudobníkom, a druhým jeho starší brat, ktorý umrel šesť dní po narodení. Jeho rodičia museli veľmi túžiť po dieťati menom Ludwig. Pravidlo do tretice všetko dobré v tomto prípade platí.
2. Nikdy sa nenaučil deliť či násobiť, lebo od jedenástich rokov pracoval.
Musel pracovať, aby podporoval rodinu a svojho nepretržite opitého otca. Ten chcel na svojom synovi zarábať tak, ako sa to podarilo otcovi W. A. Mozarta. Beethoven však nebol dieťaťom, ktoré by sa dalo tak jednoducho ovládať, a despotickému otcovi sa často vzpieral. Otec ho za to surovo mlátil.
3. Problémy s autoritami? Téma, o ktorej mohol Beethoven napísať knihu.
Keď sa ako dvadsaťročný presťahoval do Viedne, študoval u Josepha Haydna, ktorý je dodnes považovaný za otca symfónie. Beethovenov temperament a vrodená neschopnosť podriadiť sa mali za následok, že sa obaja skladatelia ustavične hádali a po istom čase nedokázali jeden druhého vystáť.
4. Mozart bol vraj z neho „hotový“.
Keď ho počul, Beethoven mal len sedemnásť rokov. Geniálny skladateľ sa vraj na margo mladého „kolegu“ vyjadril jednoznačne: „Nespustite ho z očí – raz dá svetu niečo, o čom sa bude veľa hovoriť!“
5. Dodnes nikto nevie presne povedať, prečo skladateľ ohluchol, ale testy ukázali, že jeho chorobopis bol pestrý takmer ako jeho hudba.
Syfilis... Vrodená porucha sluchu... Alebo to, že ho otec mlátil ako žito? Často sa objavuje názor, že Beethoven ohluchol pre otravu kovmi, z ktorých sa v tom čase vyrábali poháre a príbory.
Presný dôvod nevie nikto, ale mnohé lekárske testy odhalili, že trpel hepatitídou, týfusom, vrodenou chybou, ktorá sa podpísala na jeho artériách, reume, reumatickej horúčke a nepríjemnom ochorení kože. Zdravotné problémy, ktorými trpel, sa vyznačujú chronickými bolesťami. Beethoven bol vraj veľmi nepríjemný človek, ale ruku na srdce – vy by ste sa ne jeho mieste usmievali?
6. Ak by ste chceli u Beethovena študovať hru na klavíri, museli by ste mať výnimočný talent alebo oplývať mimoriadnou krásou.
Jeho hlavnou požiadavkou bol mimoriadny talent. Beethoven nenávidel hodiny klavíra, ktoré musel dávať, a preto odmietal strácať čas s niekým, kto nebol hoden jeho pozornosti. Výnimku mali mimoriadne krásne ženy, u ktorých na talent až tak nedbal. Oficiálne Beethoven nemal ani jedno dieťa – oficiálne...
7. Ženy balil na hudbu.
Beethoven bol u žien úspešný, i keď nebol fyzicky príťažlivý. Nežné pohlavie milovalo jeho hudbu a vraj na jeho koncertoch ženy často omdlievali. Či už to bolo vášnivou hudbou, alebo príliš stiahnutými korzetmi, jedno je isté: áno, páni, ženy sa skutočne dajú uloviť aj na takú maličkosť, akou je talent.
8. Čo z jeho tvorby určite poznáte a ani netušíte, že to napísal on?
V prvom rade klavírne kompozície, napríklad Pre Elišku. Určite poznáte aj Sonátu mesačného svitu, lebo tú pozná každý. Deviata symfónia? Určite ju poznáte a okrem iného je aj hymnou EÚ. Rovnako ako Osudovú.
9. Fidelio je jeho jediná opera, no stojí za to.
Beethoven nie je známy vďaka operám, ale jeho Fidelio určite stojí za vypočutie. Hrajú ju aj v Opere SND. Pančúch – parochní – pátosu sa obávate zbytočne.
10. Po stopách Beethovena – Viedeň nie je len Stephansplatz a Mariahilfestrasse.
Keď si vypočujete jeho operu Fidelio a zamilujete sa do nej natoľko, že sa rozhodnete Beethovena stopovať, máme pre vás radu. Začnite v Theater an der Wien (Karlspaltz), kde túto operu Beethoven premiéroval. Povráva sa, že okrem nej aj svoj husľový koncert. Ísť po Beethovenových stopách nie je úplne med lízať, keďže sa tento skladateľ rád sťahoval. Cesta vám môže spokojne zabrať aj dva dni.
Beethoven sa často zdržiaval na Laimgrubengasse 22, kde sídli stará rakúska reštaurácia. Na tomto mieste nielen jedol, ale aj komponoval, napríklad Missu Solemnis. Po ceste prejdite cez Naschmarkt ku Konzerthausu, kde je priamo oproti jeho najznámejšia busta.
Ako Beethoven postupne hluchol, vzďaľoval sa od ľudí. V Heiligenstadte (19. okrsok) žil, keď bol ešte mladý, a pred smrťou sa do tejto časti Viedne vrátil. Heiligenstadt bol v minulosti preslávený vínom a dodnes je tu toľko vinárničiek, že dať si deci na Beethovenovu počesť nebude žiaden problém. V Landstrasse (3. okrsok) je rovnako niekoľko ulíc, kde sa Beethoven pomerne často zdržiaval. Spomeňme si teda tie najvýznamnejšie. Na hlavnej ulici Landstrasse Hauptstrasse sa nachádza dom, v ktorom žil niekoľko rokov a len kúsok odtiaľ sa nachádza Ungargasse. Na tejto adrese dokončil svoju poslednú Deviatu symfóniu.
Na Zentralfriedhoff je Beethovenov hrob. Na náhrobku píše len Beethoven. Prečo? Lebo každému bolo jasné, že meno tohto hudobného skladateľa bude slávne navždy.

Zdroje: SND, ncbi.nlm.nih.gov