Aktuálne beží na Slovensku niekoľko zaujímavých výstav, ktoré stoja za vašu návštevu. Či už sledujete pravidelne dianie na slovenskej umeleckej scéne, alebo sa k výstavám dostávate vždy len náhodou, v tomto výbere si každý nájde niečo svoje.
Ako doma (Bratislava)
Nemusíte byť fanúšik sochárstva, aby sa vám zapáčila výstava Ako Doma. Súčasná expozícia v Dome umenia Kunsthalle prezentuje aktuálnu témyu sochárstva, no zároveň je i narážkou na medziinštitucionálne vzťahy konzervatívnej inštitúcie. Miešajú sa tu diela 60. rokov s tvorbou mladej slovenskej generácie.

Adamčiak, začni (Bratislava)
Diela umelca, ktorý má na svedomí založenie prvého združenia výtvarníkov, si môžete pozrieť v Slovenskej národnej galérii. Retrospektívna výstava intermediálnej tvorby obsahuje diela z oblasti hudby, poézie aj vizuálneho umenia.
Nech šije! Móda na Slovensku 1945 – 1989 (Bratislava)
O tom, že móda má svoj príbeh, sa môžete presvedčiť v Slovenskej národnej galérii. Výstava Nech šije! približuje "trendy" komunistického režimu a prepojenie politickej ideológie s odevným priemyslom.
Ramon Feller: qwertz (click) (Žilina)
Žilinská galéria Plusmínusnula podporuje tvorbu domácich aj zahraničných umelcov. Jej priestory patria momentálne dielam švajčiarskeho umelca Ramona Fellera, ktorý prepája digitál s analógom, programovaním a elektrotechnikou.

Jana Kapelová: Nylonové súvislosti (Žilina)
Výstava Jany Kapelovej je prvým podujatím Centra Ciachovna Arzenal, novej iniciatívy pre súčasné umenie v Žiline. Mladá umelkyňa skúma vo svojich dielach stav ekonomickej a spoločenskej neistoty a frustrácie plynúcej z nestabilnej a nedostatočne finančne ohodnotenej práce.

Od instity k art brut; Svet outsiderov (Spišská Nová Ves)
Galéria umelcov Spiša prezentuje bohatú zbierku umenia od českého zberateľa Pavla Konečného. Spája 51 umelcov z ôsmich krajín sveta. Okrem projektu zameraného na naivné umenie, folk art a art brut, nájdete v galérii aj zberateľovu fotografická výstavu "Svet outsiderov".

Tomáš Kajánek - Liberate Me (Nitra)
Tomáš Kajánek je mladý umelec, ktorý sa pohybuje v oblasti médií, fotografie a videa. Liberate me je prepojenie digitálnych technológii so spoločenskými témami, ako je je sloboda, blokovanie informácii a vzťah človeka k moci. Kajánkovu tvorbu si môžete pozrieť v Galérii mladých, ktorá je súčasťou Nitrianskej galérie.

Pocta obetiam holokaustu (Banská Bystrica)
Aj v 21. storočí existujú ľudia, ktorí zabúdajú na mrazivé fakty druhej svetovej vojny. Výstava Pocta obetiam holokaustu je dôstojnou pripomienkou týchto tragických udalostí. Prvé deportácie Židov zo Slovenska do koncentračných táborov umeleckým spôsobom spracovali mladí študenti grafického dizajnu, čím dali najavo, že im tieto hrozivé skutočnosti nedávnej doby nie sú ľahostajné. Výstavu prác si môžete pozrieť do novembra v Poštovom múzeu.

Svet v ukrajinsko-slovenských farbách (Košice)
Kasárne Kulturpark usporiadali v rámci Dní Ukrajiny výstavu talentovaných maliarov rusínsko-ukrajinského umenia. Viaceré diela, vytvorené umelcami z oblasti severovýchodného Slovenska a Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, uvidí verejnosť po prvý raz.

Big Names (Košice)
Big Names, to sú práce študentov, ktoré vznikli inšpiráciou osobnosťami, obdobiami a smermi histórie vývoja výtvarného umenia. Mladé talenty Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach odprezentujú svoje diela v Kasárňach Kulturpark. Okrem netradičného formátu výstavy tu nájdete aj zaujímavé informácie o najväčších menách z oblasti umenia.

