Rýchlo a zbesilo či Divoké kočky: Vedeli ste, že tieto filmy vznikli podľa novinových článkov?

Niektoré z nich si skutočnosť trochu prikrášlili.

Argo

Pôvodný článok: Joshuah Bearman: "How the CIA Used a Fake Sci-Fi Flick to Rescue Americans From Tehran" (Wired, apríl 2007)

Oscarom ocenený film o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohráva na pozadí rukojemníckej krízy v Iráne, je založený na skutočnej udalosti. Scenárista Chris Terrio napísal scenár na základe novinového článku How the CIA Used a Fake Sci-Fi Flick to Rescue Americans From Tehran od Joshuu Bearmana a knihy The Master of Disguise od samotného Tonyho Mendeza. Toho si vo filme zahral Ben Affleck, ktorý ho aj režíroval.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

The Bling Ring

Pôvodný článok: Nancy Jo Sales: "The Suspects Wore Louboutins" (Vanity Fair, marec 2010)

Aj tento film, v ktorom si zahrala hlavnú úlohu Emma Watson, bol založený na skutočných udalostiach. Scenár k nemu napísala režisérka Sofia Coppola na základe článku od Nancy Jo Sales The Suspects Wore Louboutins, ktorý vyšiel v roku 2010 v magazíne Vanity Fair. Ten hovoril o gangu mladých zlodejov, ktorí vykrádali domy celebrít.

Vojnoví psi

Pôvodný článok: Guy Lawson: "The Stoner Arms Dealers: How Two American Kids Became Big-Time Weapons Traders" (Rolling Stone, marec 2011)

Scenár k filmu Vojnoví psi bol založený na novinovom článku The Stoner Arms Dealers: How Two American Kids Became Big-Time Weapons Traders, ktorý vyšiel v časopise Rolling Stone v roku 2011. Rozprával skutočný príbeh čerstvých dvadsiatnikov, ktorí sa stali obchodníkmi so zbraňami. Autor článku Guy Lawson ho neskôr rozšíril a v roku 2015, kým bol film vo výrobe, vydal knihu s názvom Arms & Dudes.

SkryťVypnúť reklamu

Útek do divočiny

Pôvodný článok: Jon Krakauer: "Death of an Innocent" (Outside, január 1993)

Skutočný príbeh 22-ročného Christophera McCandlessa inšpiroval Jona Krakauera k tomu, aby napísal o jeho tragickej ceste do divočiny článok a neskôr aj knihu. Tie zaujali Seana Penna, ktorý natočil v roku 2007 filmovú adaptáciu s názvom Útek do divočiny. V úlohe McCandlessa sa predstavil Emile Hirsch.

Divoké kočky

Pôvodný článok: Elizabeth Gilbert: "The Muse of the Coyote Ugly Saloon" (GQ, March 1997)

Film z roku 1997 o newyorkskom bare Coyote Ugly pozná snáď každý z nás. Je však málo známe, že je založený na článku The Muse of the Coyote Ugly Saloon, ktorý napísala na základe svojich skúseností bývalá barmanka zo skutočného Coyote Ugly Saloonu Elizabeth Gilbert. Ak je vám jej meno povedomé, bude to tým, že stojí za medzinárodným bestsellerom Jedz, modli sa a miluj, ktorý sa tiež v roku 2010 dočkal filmovej adaptácie.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchlo a zbesilo

Pôvodný článok: Ken Li: "Racer X" (Vibe, máj 1998)

Film, ktorý sa dočkal siedmich ďalších pokračovaní, bol adaptáciou novinového článku z roku 1998 od Kena Liho. Po tom, ako si režisér Rob Cohen prečítal článok o ilegálnych pretekoch upravených japonských áut v New Yorku v magazíne Vibe, presvedčil štúdio Universal, aby kúpili práva na jeho sfilmovanie.

Hriešne noci

Pôvodný článok: Mike Sager: "The Devil and John Holmes" (Rolling Stone, máj 1989)

Režisér a scenárista Paul Thomas Anderson sa pri tvorbe tohto filmu inšpiroval článkom Mikea Sagera The Devil and John Holmes. Ten hovorí o páde pornoherca Johna Holmesa do drogovej závislosti a o jeho účasti na Wonderlandskom masakri v roku 1981.

Horúčka sobotňajšej noci

Pôvodný článok: Nik Cohn: "Tribal Rites of the New Saturday Night" (New York, jún 1976)

SkryťVypnúť reklamu

Kultový film, ktorý preslávil Johna Travoltu, bol založený na článku Nika Cohna z roku 1976. Článok bol pôvodne publikovaný ako reportáž, pri dvadsiatom výročí vydania filmu sa však jeho autor priznal, že ide o fikciu. Keď Brit Nik Cohn prišiel do New Yorku, presvedčil editora magazínu New York, aby ho nechal napísať článok o diskoscéne v meste. Cohn sa vybral do klubu 2001 Odyssey, pred ktorým sa práve odohrávala bitka. Po tom, ako mu jeden z účastníkov bitky ovracal nohavice, Cohn odišiel domov. Článok zostavil na základe toho, čo videl, a rozprávania svojich kamarátov.

zdroje: imdb.com, theguardian.com, businessinsider.com

Prečítajte si tiež: Prečítajte si najprv týchto 15 kníh, ktorých filmové adaptácie mieria do kín v tomto roku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu