Súhvezdie Cefeus, po latinsky Cepheus, dostalo pomenovanie po postave gréckej mytológie - kráľovi menom Kéfeus. Má tvar „domčeka“, ktorého základňa je v blízkosti hviezdy Deneb.
Hoci ľudia považujú Veľký voz za súhvezdie, nie je to úplne tak - je len súčasťou súhvezdia Veľká medvedica, ktoré vidíte na obrázku. Veľká medvedica je najväčšie súhvezdie ležiace celé na severnej oblohe, a po Hydre a Panne tretie najväčšie súhvezdie vôbec.
Orion sa nachádza na nebeskom rovníku a je v rôznych častiach roka pozorovateľný z celej Zeme. Jeho nájdenie uľahčuje to, že jeho základný obrazec tvoria jasné a nápadné hviezdy. Znázorňuje mytologického lovca Orióna, ktorý bol znázorňovaný s kyjakom v jednej a štítom v druhej ruke.
Škorpión leží medzi súhvezdiami Váhy smerom na západ a Strelec smerom na východ. Podľa Grékov ide o tvora, ktorého kedysi dávno vypustila z podzemia bohyňa Héra, aby bodol a usmrtil Orióna. Práve pred ním sa Orion svojim štítom bráni. Zaujímavosťou je, že keď Orión zapadá za horizont, vtedy vychádza súhvezdie Škorpión. Bohovia ich vraj od seba umiestnili čo najďalej, aby sa už nemohli stretnúť.
Herkules (po latinsky Hercules) je piate najväčšie súhvezdie z 88 súhvezdí modernej astronómie. Určite vám došlo, že je pomenované podľa gréckeho hrdinu Herkula. Ten bol syn najvyššieho boha Dia. Od svojho otca dostal do vienka silu, nebojácnosť a slávu, nebol však nesmrteľný. Na začiatku tejto legendy stála vyhlásená delfská veštica Pýtia, ktorá Herkulovi poradila, aby vstúpil do služieb mykénskeho kráľa. Herkules preto musel zdolať 12 ťažkých úloh. Zaujímavosťou je, že Zeus ho chcel ako dojča priložiť k prsiam svojej manželky Héry, aby sa napil božského mlieka a tak získal nesmrteľnosť. Mlieko, ktoré vytieklo z Hérinho prsníka, je vraj dodnes na oblohe viditeľné ako Mliečna cesta.
Veľký pes (po latinsky Canis Major) v sebe skrýva hviezdu Sírius, najjasnejšiu hviezdu na oblohe. Podľa legendy je Veľký pes jedným zo psov svorky lovca Orióna, ktorý ho sprevádza aj po oblohe. Druhým psom tejto svorky je Malý pes.
Súhvezdie Blíženci (po latinsky Gemini) predstavuje dórskych hrdinov z gréckej mytológie, Kastora a Polydeukésa. Na večernej oblohe sú Blíženci viditeľní u nás od novembra do začiatku júna. Podľa báje bol Polydeukes nesmrteľný a vynikal v zápasení, Kastor bol smrteľný, ale dokázal skrotiť aj najdivšie kone. Staré báje oboch bratov ospevujú ako najslávnejších hrdinov po Herkulovi.
Súhvezdím Lev (po latinsky Leo) prechádza časť ekliptiky, čo znamená, že v ňom príležitostne môžeme nájsť planéty a Mesiac. Pred 4 000 až 5 000 rokmi bol v Levovi bod letného slnovratu. Legenda o súhvezdí súvisí s Herkulom. Prvou z jeho 12 úloh bolo zabiť leva, ktorý žil v blízkych horách. Lev bol neobyčajne veľký a mal nepriestrelnú kožu. Herkules ho našiel v jaskyni a omráčil ho mohutným kyjom. Potom ho zaškrtil a odniesol kráľovi do Mykén. Keď bol Herkules po smrti prijatý medzi bohov na Olymp, a dostal sa aj na oblohu v podobe súhvezdia Herkules. S ním sa tam na pamiatku jeho hrdinských činov objavili aj jeho obete: Lev, Hydra a Rak.
Orol je pomerne veľké súhvezdie na Mliečnej ceste, ktorá je na jeho ploche akoby rozdvojená. Viac ako tretina tohoto súhvezdia sa nachádza na južnej oblohe. Jeho hviezdy vytvárajú obrazec veľkého orla letiaceho pozdĺž Mliečnej cesty. K Orlovi sa viažu minimálne dve báje. Keď bohovia na posvätnom Olympe popíjali nektár, roznášal im plné poháre syn trójskeho kráľa Ganymédes, ktorého Zeus v podobe orla uniesol na Olymp. Podľa druhej báje súhvezdie zobrazuje orla, ktorý trhal Prométeovi pečeň a ktorého zabil Herkules. Zeus potom orla povýšil a umiestnil na oblohu.
Kasiopeja je súhvezdie severnej oblohy, ktoré v gréckej mytológii reprezentovalo kráľovnú Kasiopeju. Tá bola manželkou Kéfea. Bola veľmi pekná a vychvaľovala sa, že je ešte krajšia ako vodné nymfy. To naštvalo boha mora Poseidóna, ktorého manželka bola tiež morská nymfa. Preto poslal na kráľovstvo Kéfea a Kasiopeje morskú obludu, aby ho spustošila. Aby svoju ríšu zachránili, museli nešťastní rodičia dať svoju dcéru, princeznú Andromédu, prikovať ku skalnému útesu nad morom ako korisť obludy. Andromédu nakoniec vyslobodil Perseus. Kasiopeja sa rovnako ako Kéfeus, Androméda a Perseus dostala na oblohu, ale jej nepriateľky - morské nymfy dosiahli aspoň to, že bola umiestnená blízko pólu, takže musela každú noc tráviť polovicu času dole hlavou.