Nielen výbuchy v Hirošime a Nagasaki, ale aj týchto 6 testov jadrových zbraní ovplyvnilo dejiny

Atómové bomby neboli len Little Boy a Fat Man.

Zrejme všetci vedia, čo sa stalo na konci druhej svetovej vojny v japonských mestách Hirošima a Nagasaki. Na tieto mestá dopadli americké atómové bomby 6. a 9. augusta 1945, čo bolo jedným z dôvodov bezpodmienečnej kapitulácie Japonska. Bolo to jediný raz v histórii, keď boli zbrane tohto typu použité vo vojne. Spolu zabili podľa odhadov medzi 130 až 250-tisíc ľudí a rozhodnutie ich použiť je doteraz predmetom diskusií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem známych bômb nazvaných Little Boy a Fat Man vybuchli na našej planéte tisíce atómových zariadení v rámci testov, pri ktorých sa mocnosti predháňali, kto ich dokáže vyrobiť mocnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Dovedna sa na svete odohralo viac ako 2000 atómových testov, pri ktorých bolo použitých takmer 2500 bômb.

Takmer polovicu z nich uskutočnili USA s viac ako 1100 testami, po nich ZSSR s viac ako 700. Postupne sa medzi jadrové mocnosti zaradili Spojené Kráľovstvo, Francúzsko a Čína. India a Pakistan boli pri vzájomnom súperení ďalšie krajiny, ktoré vyvinuli atómové zbrane. Na zoznam štátov, ktoré otestovali jadrovú zbraň, naposledy pribudla Severná Kórea.

Vybrali sme niekoľko významných jadrových testov od počiatku atómového veku po jeho pomyselný vrchol. Pri testoch uvádzame, čím boli výnimočné, kedy a kde sa udiali a aká bola energia ich výbuchu. Tá sa uvádza ako ekvivalent množstva TNT, aké by bolo potrebné na explóziu takej energie.

Trinity

Prvý test jadrovej zbrane

Kedy: 16. júla 1945

SkryťVypnúť reklamu

Kde: Púšť Jornada del Muerto, štát Nové Mexiko, USA

Sila: 20 kiloton TNT

Atómový vek začal zavčas rána 16. júla 1945 v púšti na americkom juhozápade. O 5:29 ráno miestneho času tu na strelnici amerického letectva Alamogordo na vrchole oceľovej veže úspešne detonovali prvú atómovú zbraň.

Zariadene s jednoduchým menom Gadget (Prístroj) malo rovnakú konštrukciu ako bomba Fat Man použitá o necelý mesiac neskôr v Nagasaki. Názov Trinity znamená Trojica, v kontexte "Svätá trojica".

Test bol výsledkom tajného projektu Manhattan, v ktorom sa sústredili poprední svetoví jadroví vedci. Test ukázal uskutočniteľnosť použitia energie z jadra atómu pri použití ako zbraň, bomba explodovala o sile 20 kiloton (20-tisíc ton TNT). Ako štiepny materiál bolo použité plutónium. Prvá bomba zhodená na Japonsko, Little Boy v Hirošime, však mala inú konštrukciu a jej štiepnym materiálom bol urán.

SkryťVypnúť reklamu

Baker

Prvý test jadrovej zbrane pod vodou

Kedy: 25. júla 1946

Kde: Atol Bikini, Marshallove ostrovy, Tichý oceán

Sila: 23 kiloton TNT

Test Baker bol súčasťou Operation Crossroads (Operácia Rázcestie), čo bola dvojica testov, ktoré zorganizovali Američania po vojne. Boli to prvé testy po zhodení bômb na Japonsko. Jeho účelom bolo zistiť dopad odpálenia atómovej bomby na loďstvo.

Na atole Bikini rozmiestnili vyradené vojnové lode, na ktoré použili bomby s konštrukciou bomby z Nagasaki. Pri prvom teste bombu zhodili z lietadla, pri druhom, známejšom teste Baker, bomba vybuchla 27 metrov pod hladinou, z čoho vznikli aj ikonické zábery.

Kvôli udalosti úrady vysídlili pôvodných ostrovanov. Pre kontamináciu prostredia je oblasť doteraz neobývaná, keďže v týchto miestach realizovali aj ďalšie testy v 50. rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Táto demonštrácia sily atómových zbraní vyvolala vo svete ohlas. Sledovali ju novinári aj verejnosť. Parížsky dizajnér plaviek Louis Réard pomenoval nový typ dvojdielnych plaviek podľa miesta výbuchu bomby - Bikini - pretože to bola bomba v móde.

RDS-1/Prvý blesk

Prvý sovietsky jadrový test

Kedy: 29. augusta 1949

Kde: Semipalatinská jadrová strelnica, Kazašská SSR, Sovietsky zväz

Sila: 22 kiloton TNT

Americký jadrový monopol netrval dlho, Sovieti svojím úsilím a pomocou špionáže dobehli náskok Američanov. Tri roky po Trinity úspešne otestovali svoju prvú atómovú bombu, test s názvom RDS-1 dostal doma prezývku Prvý blesk. Američania mu dali kódový názov Joe-1, podľa Josifa Stalina.

Bomba mala silu 22 kiloton TNT a mala podobnú konštrukciu ako americká Gadget či Fat Man.

SkryťVypnúť reklamu

Američania prišli na to, že sa test uskutočnil, vďaka zvýšenej rádioaktivite pri meteorologickom meraní z prieskumného lietadla vracajúceho sa z Japonska na Aljašku 3. septembra. Test prekvapil Západ. Američania či Briti nečakali, že Sovieti dokážu zostrojiť atómovú zbraň tak skoro, ich odhad bol tak o 4 až 5 rokov neskôr.

Sovietov prekvapilo, že Američania dali svetu vedieť o ich tajnom experimente, navyše nechceli Američanov povzbudzovať v ich jadrovom programe. Tak došlo k zlomu v studenej vojne, pretože sa zvýšili tlaky na skonštruovanie ďalších a silnejších bômb.

Ivy Mike

Prvý test vodíkovej bomby

Kedy: 1. novembra 1952

Kde: Atol Enewetak, Marshallove ostrovy, Tichý oceán

Sila: 10 megaton TNT

V dobe eskalácie závodu v zbrojení so Sovietmi Američania otestovali ako prví termonukleárnu, ľudovo povedané vodíkovú bombu. Rozdiel oproti "bežnej" jadrovej bombe je, že časť jej energie pochádza z jadrovej fúzie, čo zvyšuje jej energiu, oproti predchádzajúcej bombe, ktorej energia pochádza len z jadrového štiepenia. Bomba pozostáva z dvoch základných častí, kde štiepna bomba slúži ako rozbuška pre palivo na fúziu. Nazýva sa vodíková, pretože sa v nej deje fúzia izotopov vodíka.

SkryťVypnúť reklamu

Ivy Mike bol súčasťou Operation Ivy (Operácia Brečtan), pri ktorej šlo o sériu testov s dvomi termonukleárnymi zariadeniami - jedno bolo odpálené na zemi a druhé zhodené zo vzduchu. Pre známejší a silnejší test Mike postavili na atole zariadenie, ktoré pripomínalo továreň a vážilo 82 ton.

Zariadenie vybuchlo o 07:15 miestneho času 1. novembra 1952 (svetový čas bol 19:15, 31. október) o sile 10 megaton TNT, teda 10-tisíc kiloton (10 miliónov ton) TNT.

Castle Bravo

Test najsilnejšej americkej vodíkovej bomby

Kedy: 1. marca 1954

Kde: Atol Bikini

Sila: 15 megaton TNT

Castle Bravo bol prvým testom v Operácii Hrad (Operation Castle), ktorá pozostávala dovedna zo 6 testov veľmi silných bômb na už známom atole Bikini.

Castle Bravo mal 2,5-krát väčšiu silu ako sa predpokladalo, a spôsobil rozsiahle rádioaktívne znečistenie. Rádioaktívny spád na obyvateľov priľahlých atolov spôsobil vo svete rozruch. Okrem toho následky výbuchu tiež kontaminovali posádku japonskej rybárskej lode Daigo Fukuryu Maru (Šťastný drak číslo 5), kde jej 23 členov postihla otrava radiáciou, na následky ktorej jeden člen posádky, Aikichi Kuboyama, krátko na to zomrel. Kuboyama sa považuje za prvú obeť vodíkovej bomby.

SkryťVypnúť reklamu

Čerstvý incident s loďou Daigo Fukuryu Maru a tiež nie veľmi dávna skaza Hirošimy a Nagasaki poslúžili ako inšpirácia pre film Godzilla, ktorý vyšiel v kinách ešte v tom roku a nakrútil ho Ishiro Honda. Monštrum Godzilla je metaforou jadrových zbraní pre svoju ničivú silu a nemožnosť zastaviť ju, keď sa vymkne ľuďom spod kontroly.

RDS-220/Cár bomba

Najsilnejší človekom spôsobený výbuch v dejinách

Kedy: 30. októbra 1961

Kde: Nová Zem, ZSSR

Sila: 57 megaton TNT

Preteky v zbrojení vyvrcholili - čo sa týka sily - na jeseň 1961, v dobe, keď sa zvyšovalo napätie medzi jadrovými mocnosťami a smerovalo ku Kubánskej raketovej kríze, ktorá nastala o rok neskôr.

Sovietom sa podarilo Američanov dobehnúť vo vývoji vodíkovej bomby už v roku 1953, ani nie rok po americkom teste Ivy Mike. V auguste 1961 uskutočnili na známom mieste v Kazachstane test RDS-37, test prvej sovietskej termonukleárnej bomby, so silou 1,6 megatony TNT. Rusi chceli prekonať najväčší americký test Castle Bravo. Pôvodný dizajn novej superbomby dokonca rátal s energiou 100 až 150 megaton TNT, ale pre zníženie rádioaktívneho spádu a obavy z narušenia zemskej kôry znížili jej energiu na "len" 50-60 megaton TNT.

SkryťVypnúť reklamu

Tridsiateho októbra 1961 bombu vážiacu 24 ton s 800 kilogramovým padákom zhodili zo špeciálne upraveného bombardéra nad testovacou oblasťou nad súostrovím Nová Zem v Arktickom oceáne. Bomba vybuchla vo výške 4,5 kilometra nad povrchom, jej energia dosiahla približne 1 percento výkonu Slnka a uvoľnila sa za 40 nanosekúnd. Americké merania uvádzajú silu 57 megaton TNT.

Bola to najväčšia explózia spôsobená človekom. Prezývka Cár Bomba neprišla zo ZSSR, ale zo Západu. Vznikla na základe toho, že mnohé ruské pamätihodnosti majú takýto cársky prívlastok pre ich veľkoleposť - ako napríklad Cár puška (kanón) či Cár kolokol (zvon), čo sú pamätihodnosti v Moskve, ktoré sú tiež najväčšie na svete vo svojej oblasti.

Jedným z konštruktérov tejto, ako aj prvej sovietskej vodíkovej bomby, bol Andrej Dmitrijevič Sacharov, ktorý neskôr vyzýval na obmedzenie atómových testov. Aj vďaka jeho úsiliu Sovieti pristúpili na návrh Američanov obmedziť jadrové testy po podpise zmluvy o čiastočnom zákaze jadrových skúšok v roku 1963. Testy napriek tomu pokračovali aj naďalej, ale obe strany sa už nikdy nepokúsili vytvoriť niečo tak desivé, ako boli tieto neuveriteľne silné bomby.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Japonsko je krajina plná protikladov. Nemecký fotograf to zachytil na úchvatných snímkach Čítajte 

Zdroje: atomcentral.com, osti.gov, Nuclearweaponarchive.org, News.bbc.co.uk: Trinity Remembered: 60th Anniversary, Archive.org: Nuclear Test Film - Trinity Shot; Operation Crossroads; Operation IVY ( 1952), Project Crossroads - Nuclear Test Film (1946); Nuclear Test Film - Operation Castle, Nsarchive.gwu.edu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu