Týchto desať vecí vás čaká a neminie, ak sa rozhodnete presťahovať sa do cudziny

Jazyková bariéra nebude tá jediná.

(Zdroj: scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Kam vlastne ísť?

Výhody či nevýhody života v rôznych krajinách zmenia váš život na hromadu zoznamov „pre a proti“. Chcete ísť do západnej Európy? Pridrahé. Radšej na juh? Nižšie platy. Znie USA ako najlepšia voľba? Pripravte sa na mesiace papierovačiek. Občas si proste ľahnete do postele a poviete si, že vlastne aj doma vám je dobre.

2. Zháňanie ubytovania

Ak ste si už niekedy hľadali ubytovanie na Slovensku, tak možno tušíte, aké to je náročné. Ale pozor – je to ešte horšie, keď si svoj budúci domov hľadáte na diaľku, nehovoriac o tom, že pri spomienke na bratislavský mesačný nájom 200 eur za izbu sa vám tlačia slzy do očí.

SkryťVypnúť reklamu

Našli ste svoju vysnívanú izbu? Pridrahá. Našli ste cenovo dostupnú ponuku? Priďaleko od mesta. Našli ste niečo za dobrú cenu a blízko k centru mesta? Pravdepodobne to bude komora pod schodmi, v ktorej strávil Harry Potter svoje detstvo.

Prečítajte si tiež: Strasti (nielen) bratislavských nájomníkov: Na týchto 10 problémov sa priprav, ak si hľadáš bývanie Čítajte 

3. „Mami, ale to mi nevyhoď“

Ste jeden z tých šťastných minimalistov, ktorým sa všetko imanie zmestí do jedného batoha? Tak to máte šťastie, lebo na nás ostatných čaká utrpenie v podobe rozhodovania, čo si pobaliť, čo uskladniť u rodičov, čo predať a čo vyhodiť.

Najprv sami seba presvedčíte, že sa budete cítiť výborne, keď sa zbavíte všetkých tých nepotrebných vecí. A potom prídu výčitky, že tie pekné topánky by ste možno konečne začali nosiť a tieto rifle máte už roky a viaže sa k nim nostalgia.

4. Jazykové a iné bariéry

Áno, tí, ktorí to majú premyslené lepšie, sa skrátka presťahujú do krajiny, kde sa dorozumejú. Ale sem-tam vás život dotlačí k životu v krajine, ktorej reč je pre vás veľká neznáma. Také nakupovanie potravín? Jedine so slovníkom v telefóne. Zmluvy zásadne nečítate, lebo kto by si to celé prekladal. U lekára pustíte pred seba štyroch ľudí, pretože si už pol hodinu prekladáte dotazník, ktorý ste dostali pri vstupe.

SkryťVypnúť reklamu

Nehovoriac o tom, že po pár týždňoch vás už nebaví každému opakovať „Sorry, could you speak English?“ a polovicu interakcií odbavíte nemým prikyvovaním.

Prečítajte si tiež: 13 problémov, ktoré pozná každý, kto sa učí rozprávať cudzím jazykom Čítajte 

5. Vďakabohu za Google

Prvé dni neustále premýšľate, ako ľudia dokázali žiť bez internetu. Ste no ňom totiž úplne závislí – prekladáte názvy obchodov a inštitúcií, mobil nepustíte z ruky pri nákupoch a Googlu sa pýtate primitívne otázky, ktoré z histórie vymažete rýchlejšie ako linky z osamelého piatkového večera.

Nehovoriac o tom, že Google Maps sú vašim najlepším priateľom. Síce by ste sa radi opýtali na cestu niekoho na ulici ale... nehovoríte ich jazykom.

6. Večné prepočítavanie

Ste v novej časovej zóne? Zakaždým, keď sa pozriete na hodiny, prepočítavate, koľko hodín je doma u rodičov.

Prišli ste do krajiny s inou menou? Pravdepodobne sa stále cítite ako milionár, až kým si nezačnete prepočítavať naspäť na eurá.

SkryťVypnúť reklamu

7. Chýbajú vám zvieratká

Áno, jasné, chýbajú vám aj rodina a kamaráti. Ale ak ste vyrastali s domácimi zvieratami a odrazu je váš život akýsi prázdny, tak viete, že nie ste „homesick“, ale „petsick“. S rodičmi sa predsa dá skypovať, kamaráti vás radi navštívia, ale čo z toho, keď nemáte koho poškrabať za ušami. Zrazu je každý psík na ulici kamarát a je vám jedno, ako infantilne pri tom pôsobíte.

8. Zvyky a zlozvyky

Asi netreba pripomínať, že každé sťahovanie so sebou prináša nové a nové kultúry, zvyky a trápne situácie. Nechávanie sprepitného, vyzúvanie sa pred vstupom, delenie účtov napoly a všetky situácie, ktoré vám prinesie život v práci, v škole, na ulici, pri spoznávaní nových ľudí, pri randení alebo pri obyčajnej návšteve. A existujú len dve veci, ktoré vás môžu zachrániť – že vyzeráte ako cudzinec, alebo že máte prízvuk ako cudzinec.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Pri jedení paličkami nerobte týchto 11 vecí, ktoré by vás pred Aziatmi iba strápnili Čítajte 

9. Kamaráti sú vzácnosť

Začínať stále a stále odznova nie je vždy jednoduché, ale má to svoje čaro. Keď si už konečne vytvoríte svoje kruhy v jednej krajine, príde čas odísť a vy ste zase tam, kde ste boli pred niekoľkými mesiacmi či rokmi – bez kamarátov. Výhovorky, že vám stačí len pár blízkych priateľov a nových nepotrebujete, už neplatia – nemáte totiž na výber.

10. Katarzia nakoniec

Tak si to zhrňme. Čakajú vás štyri fázy:

Prvá fáza – turistická. Fotíte si všetko naokolo a sľubujete si, že navštívite všetky pamiatky a zaujímavosti.

Druhá fáza – úder od skutočného života. Áno, váš nový domov je krásny, ale čo z toho, keď všetok čas trávite v banke, u maklérov, neviete si zvyknúť na novú prácu, školu, kolegov, nájom je predražený, neviete sa dovolať do poisťovne a všetci naokolo sa správajú ako idioti?

SkryťVypnúť reklamu

Tretia fáza – ste hejteri. Plynule to prejde z druhej fázy – už viete, čo všetko je zle, frustrácia sa zmení na hnev a vy musíte všetkým povedať o tom, akí sú tu ľudia neschopní a život komplikovaný.

Štvrtá fáza – katarzia. Hnev je preč, vy máte všetko, čo k životu potrebujete, a už si viac nefotíte hlavné námestie či park zakaždým, keď idete okolo. Nie, že by vás už neočarovalo, ale je to predsa domov.

Prečítajte si tiež: 20 jasných znakov, že v zahraničí už tráviš viac času ako na rodnom Slovensku Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu