Strasti (nielen) bratislavských nájomníkov: Na týchto 10 problémov sa priprav, ak si hľadáš bývanie

Aj by si sa odsťahoval od rodičov... Ale kam?

Skončil si školu, dostal ponuku na prácu a zháňaš ubytko. Alebo si pracant už dlhšie a chceš sa sťahovať. Alebo stále študuješ a už máš po krk internátnych izieb. V podstate nejde o to, v akej si situácii, ale o to, čo všetkých týchto ľudí spája.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hodiny strávené hľadaním podnájmu.

Ak si si už cez to prešiel, určite sa nájdeš v niektorých situáciách. A ak si podnájom ešte len ideš hľadať, aspoň zistíš, čo ťa čaká:

1. Hľadanie ihly v kope sena

Začínaš hľadaním. Preklikal si všetky stránky s prenájmom, videl si všetky inzeráty a stále nič pre teba? Príliš drahé, príliš špinavé, príliš ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Nevadí. Hľadáš ďalej. Od rána do večera, pretože keby si na chvíľu prestal, niečo ti určite ujde.

2. Za prenájom dáš viac, než mesačne zarobíš

Štyristo eur? Za garsónku? Bez balkóna? Nech rátaš akokoľvek, zo svojich 700 eur, ktoré dostaneš ako výplatu, si to nemôžeš dovoliť. A to sa všade v novinách chvália, že priemerný plat mladého Slováka je skoro tisíc eur. To SKORO je v realite o pár stoviek nižšie.

Ešte horšie je to pre študentov. Horliví pracujúci študenti si mesačne zarobia 300 eur. Pokiaľ sa chceš zložiť s kamošmi v trojizbáku, vyjde to dve stovky na osobu mesačne.

Nech teda rátaš ako chceš, šetriť sa ti naozaj nepodarí.

3. Vyšší dopyt ako ponuka

Bingo! Našiel si byt, aký hľadáš. Vo všetkom je vyhovujúci. Inzerát publikovaný pred piatimi minútami. Píšeš, telefonuješ... „Prepáčte, už je pred vami ďalších 5 záujemcov.“

SkryťVypnúť reklamu

Niekedy máš pocit, že byty sa prenajmú skôr, ako majiteľ publikoval inzerát.

4. Čakanie na Godota

Niekedy sa ani nedozvieš, či sa byt prenajal. Telefonuješ, nedvíhajú. Píšeš, neodpisujú. Čakáš a čakáš, až máš pocit, že si začneš trhať vlasy. Potom príde moment, keď pochopíš, že ten byt nedostaneš.

5. Realitní agenti sú všade

Už aj inzeráty na Facebook pridávajú realitní agenti. Vyhýbaj sa im koľko chceš, sú všade. A keď si už nevieš rady a neostáva nič iné, len obrátiť sa na realitku, buchneš sa po vačku. Sú totiž schopní vypýtať si aj 400 eur v podstate za nič.

6. Zákaz detí, zákaz zvierat, zákaz fajčenia: v skratke ZÁKAZ ŽIVOTA

Typické podmienky prenajímateľa. Mladý pár s dieťaťom nemá šancu. Povolené nie je ani malé mačiatko a ak si fajčiar, tak sa na inzeráty ani neozývaj. Smola.

SkryťVypnúť reklamu

7. Cudzí ľudia sú desiví

Keď sa ti nedarí zohnať si byt so známymi, zvažuješ aj spolubývanie ponúkané na internete. Nevieš však, čo čakať. Čo keď nebudú normálni? Čo keď si po sebe nebudú upratovať? Čo keď budú mať šialené žúrky až do rána? V tom momente si uvedomíš, ako ťa bývanie s cudzími ľuďmi desí.

Prečítajte si tiež: Ľudia prezradili najhoršie príhody so spolubývajúcimi. Zažili podivínov, nechuťákov aj besné holuby Čítajte 

8. Obmedzený priestor

Už pri hľadaní bytu zisťuješ, že bývanie nebude ideálne. Pravdepodobne si budeš musieť zvyknúť na obmedzený priestor. Buď budete dvaja v garsónke, kde nemáte ani len telku, alebo šiesti v trojizbovom byte.

9. Prekvapenia

Je úplne bežné, že majiteľ alebo predchádzajúci nájomníci pred tebou zataja množstvo nedostatkov v byte. Ani po obhliadke bytu stále nevieš, čo všetko na teba čaká. Od špiny za posteľou, cez iskriace zásuvky, až po skrytú pleseň za chladničkou. A pritom ten byt vyzeral úplne tip-top.

SkryťVypnúť reklamu

10. Zariadiť alebo nezariadiť?

Keď konečne zoženieš byt, prichádza na rad ďalšia otázka. Množstvo vecí ti tam chýba, chceš tam mať svoje pohodlie. No zároveň nevieš, ako dlho tu vydržíš. Spolubývajúci ti už lezú na nervy, pokazila sa práčka. A ty si už búchaš hlavu o stenu a rozmýšľaš, či by si si nemal hľadať niečo lepšie.

A tak to ide dokola a dokola a dokola. Niekedy rozmýšľaš, že sa buď vrátiš k rodičom alebo predáš svoje orgány, aby si si mohol dovoliť bývať v lepšom.

Prečítajte si tiež: Návod na prežitie so spolubývajúcimi: 20 zásad, s ktorými to zvládnete bez ujmy Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu