Mnohí si myslia, že nadpriemerne inteligentní ľudia to majú v živote ľahké. V škole dostávali vždy najlepšie známky, v práci sa im darí, jednoducho svet gombička. Nuž, zdanie klame. V skutočnosti sa zvyknú cítiť natoľko iní, až majú spolu s okolím dojem, že nie sú v poriadku.

Na to, aby človek dokázal odhadnúť či on alebo jeho priatelia patria medzi výnimočných ľudí, netreba poznať výsledky IQ testov. Stačí si len všímať určité znaky.
Čo je charakteristické pre nadpriemerne inteligentných ľudí?
1. V spoločnosti sa cítia ako ryba na suchu
"Ako mám zareagovať na to, čo povedal? Ktorú tému mám teraz vytiahnuť? Nesmejem sa málo? Nesmejem sa príliš?" Nadpriemerne inteligentní ľudia zvažujú najmä počas konverzácie s neznámymi každý detail. Pôsobia pritom neprirodzene, čo neujde ani partii, ktorá sa začne tiež cítiť nepríjemne.
Úplne inak sa však správajú v spoločnosti ľudí, ktorých poznajú už dlhšie a ktorým veria. Najradšej trávia čas s jednou blízkou osobou, aby jej mohli venovať všetku svoju pozornosť. Konverzácia je v týchto prípadoch oveľa uvoľnenejšia a ani jedna zo strán sa necíti nesvoja.

2. Ich sebakritika nepozná hranice
Od okolia očakávajú konštruktívnu kritiku, ktorá ich posunie vpred. Najlepšie sa však vedia zhodnotiť sami. Uvedomujú si, čo mohli urobiť lepšie a ktoré nedostatky treba odstrániť. Niekedy sú však na seba prísni až príliš. Ich sebakritika naberá iracionálny rozmer a trápia sa aj nad maličkosťami. Po čase sa však vždy opäť vrátia na racionálnu cestu.
3. Málokedy sa zamilujú
Nájsť si životného partnera nie je pre nich vôbec jednoduché. Prvý kameň úrazu nastáva v tom, že nemajú často potrebu socializovať sa. Druhá vec je, že ľudí okolo seba zvyknú do hĺbky analyzovať.
Keď si už partnera nájdu, stane sa pre nich v istom zmysle objektom štúdia, čo nie je každému príjemné. Nadmieru inteligentní ľudia si uvedomujú dôležitosť vzťahu a chcú svojej polovičke lepšie porozumieť a spoznať ju do hĺbky. Nie vždy sa však táto snaha obráti v ich prospech.

4. Sú najtichší, no najviac premýšľajú
Na okolie pôsobia ako uzavretí introverti, mnohí však v skutočnosti takí nie sú. Ich mozog neustále pracuje, rieši otázky od najbežnejších až po filozofiu či vznik vesmíru. Venovať pozornosť konverzácií a zároveň svojim neutíchajúcim myšlienkam sa im jednoducho nedarí vždy skĺbiť.
5. Obklopujú sa rovnako inteligentnými ľuďmi
Všetci vyhľadávame spoločnosť tých, s ktorými máme niečo spoločné. Pokiaľ sú teda vaši priatelia nadmieru inteligentní, je tu vysoká šanca, že tiež patríte medzi nich. Dokážete sa rozprávať aj o odborných veciach, ktorým nie každý rozumie, a jeden v druhom nachádzate pochopenie.

6. Pôsobia lenivo
Každý projekt si potrebujú najskôr do detailov premyslieť a naplánovať. Nejde im o rýchle výsledky, dôležitejšia je pre nich kvalitná príprava. Preto sa môže zdať, že im všetko dlho trvá.
7. Škola/práca ich nesmierne nudí
Nadpriemerne inteligentní ľudia milujú výzvy. Ak teda všetko v škole pochopia za pár minút alebo je ich práca stereotypná, veľmi rýchlo sa začnú cítiť otrávene. Predstavujú si, ako by mohli na inom mieste využiť svoj čas efektívnejšie.Tých možností je toľko, že potajme začínajú plánovať útek.

8. Veční perfekcionisti
Nadpriemerná inteligencia a pracovné nadčasy idú ruka v ruke. Pokiaľ sa venujú športu, doprajú si extra tréningy, aby boli najlepší v tíme. Pokiaľ objavia vo svojom projekte jednu jedinú chybu, radšej ho celý prerobia, než by sa mali tváriť, že tam nie je. Aj keď zaspávajú, stále im chodí po rozume, čo by mohli ešte vylepšiť.
9. Vždy sú v obraze
Svoj deň začínajú čítaním správ pri raňajkách. Majú potrebu byť stále v obraze a sledovať aktuálne dianie doma aj vo svete. V rámci prokrastinácie si zas zhromažďujú informácie, ktoré sa týkajú ich záľub. Stráviť pol dňa na Pintereste nie je pre nich ničím nevídaným.

10. Nenávidia rozhovory o počasí
"Čo si mal na obed? Ako bolo v práci? Včera bolo teplejšie..." Nadmieru inteligentných ľudí "small talky" nudia. Oveľa radšej diskutujú o umení, zmysle života či najnovších štúdiách. Ak si teda chcete získať ich pozornosť, s bežnými otázkami na nich nechoďte.
Spoznali ste seba alebo svojich priateľov v týchto znakoch?

Zdroj: R.J. Sternberg, S.B. Kaufman: The Cambridge Handbook of Intelligence