Byrokratické pravidlá nikto nemá veľmi v láske, no ak dávajú zmysel, pomáhajú fungovanie spoločnosti udržať ako tak v koľajách. Niekedy ale úradníkom napadnú naozaj absurdné nezmysly, o ktorých sa by sa vám ani neprisnilo... až kým vám do schránky nepríde list s vyhrážkou od byrokratov.
To sa stalo tento týždeň viacerým slovenským médiám (vrátane denníka Sme), ktorým zaslal liebesbrief Úrad geodézie, kartografie a katastra SR. Kataster sa médiám vyhráža udelením niekoľkotisícovej pokuty za to, že pri "zbežnom preskúmaní produkcie" (a.k.a. čítaní webu) si všimol porušovanie zákona o geodézii a kartografii.
Británia neexistuje
Katastru prekáža, že médiá používajú vo svojich článkoch názov tej krajiny, čo práve opúšťa Európsku úniu, v podobe Veľká Británia či Británia. Za túto nehoráznosť preto môže úrad vyrubiť pokutu do 3300 eur a ak chybu médiá aj potom zopakujú, môže to byť až dvojnásobok.
Po správnosti totiž ide podľa úradu o Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, alebo skrátenie Spojené kráľovstvo.
Počkať... čo?!
Naozaj. Podľa zákona úrad vytvára databázu štandardizovaného geografického názvoslovia, kde je aj celý zoznam oficiálnych názvov štátov v plnej a skrátenej podobe. A zrejme nejaký hyperaktívny národniar do zákona presadil, že tieto geografické názvy sú záväzné aj pre používanie v tlači a iných prostriedkoch masovej komunikácie.
Pri väčšine krajín skrátený názov korešponduje s tým, čo používajú všetci normálni ľudia (Rakúsko vs. Rakúska republika), no Veľká Británia je tabu.
Rovnako je "ilegálne" používať aj názvy štátov Severná či Južná Kórea. Nič také podľa byrokratov neexistuje.
Médiá používajú, samozrejme, tie názvy krajín, ktoré sa používajú aj v bežnej reči. Pre čítavosť textov a obmedzený priestor v titulkoch je používanie skrátených tvaroch ako Británia často nevyhnutnosť. (Samozrejme, názov Spojené kráľovstvo je fakticky korektnejší pre označenie celej krajiny, keďže Veľká Británia sa vzťahuje na ostrov a nezahŕňa Severné Írsko.)
Ináč by titulky článkov vyzerali takto nejak:




Podľa Konštantína Čikovského z Denníka N úrad vysvetlil túto absurdnú listovú zásielku tým, že ináč sa nedalo: "Pán bol milý, slušný, hovoril, že oni len vykonávajú zákon a že keď sa ľudia sťažujú, tak čo majú robiť. "
Zopár nápadov by sme mali. Úrad geodézie by sa mohol napríklad zamyslieť:
- Prečo stále nie sú v prevádzke všetky elektronické služby, na ktoré štát vyčlenil obrovské milióny eur a ktorých spustenie sa pôvodne plánovalo už pred piatimi rokmi?
- Prečo viaceré tendre, v ktorých vyhrala firma Ness s ďalšími, skončili medzi najpredraženejšími štátnymi zákazkami?
- Ako mohli na úrade dopustiť prepadnutie eurofondov v hodnote miliónov eur, ktoré potom doplácal štát?
- Ako môže v roku 2017 fungovať katastrálna mapa iba v prehliadači Internet Explorer po nainštalovaní pochybných prídavkov, o podpore Macov ani nechyrujúc?
- Prečo vynaložil desaťtisíce na ďalšiu katastrálnu mapu, ktorej riešenie mu zadarmo ponúkali IT odborníci?
- Či si pri tom všetkom skutočne zaslúžili zamestnanci katastra za uplynulé štyri roky odmeny za vyše milión eur?