Viete, čo sú televízne inscenácie? Dnes už takmer zabudnuté slovenské filmy sršia vtipom

Zabudnite na seriály, toto malo inú úroveň.

(Zdroj: m.smedata.sk)

Jedna televízia, jeden televízor a jeden program. To boli typické pondelky skoro v každej slovenskej rodine. V pondelok boli v čase Československej televízie zatvorené divadlá, múzeá a galérie, a tak jedinú kultúru predstavovali tzv. bratislavské pondelky. Boli to televízne inscenácie, ktoré sa akosi stratili v časopriestore a dnes si na ne už málokto spomenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre tých, ktorí doteraz netušia, o čom je reč, ide o televízne spracovania dramatických či prozaických diel od domácich i svetových tvorcov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou sa spájajú so ''socíkom'', ale odhoďte predsudky.

Hlavne žiaci stredných škôl mali vtedy štúdium značne uľahčené práve vďaka slovenským televíznym filmom. Častou predlohou pre tieto filmy boli totiž slovenské diela ako napríklad Tri gaštanové kone, Hájnikova žena, Rysavá jalovica či Nevesta hôľ, a tie sa v maturitných otázkach nachádzajú dodnes. Tieto a mnohé iné sa stali neodmysliteľnou súčasťou každého pondelkového večera v slovenských domácnostiach.

Spoilery vtedy neboli problémom. Pred inscenáciou vám televízna hlásateľka povedala, o čom to bude, a po nej zase zhrnula, o čom to bolo.

Hercov z inscenácií dnes nájdeme v pokročilom veku len v seriáloch (ktoré sa nedajú pozerať) a v divadelných predstaveniach, najmä na doskách Slovenského národného divadla.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Slovenské divadlá pripravili skvelé predstavenia. Vyberte si podľa mesta či chuti Čítajte 

Žánrovo sú inscenácie naozaj veľmi pestré. Ak sa teda práve nepripravujete na maturitu, okrem klasík sa nájdu aj také tie zo života, ktoré vás istotne rozosmejú. Máte chuť na kvalitnú komédiu o láske, vzťahoch a manželstve v originálnom prevedení?

Pozrite si napríklad tieto!

"Krása, sex a dobrá strava, manželstvu vždy základ dáva."

... toto a iné múdrosti sa môžete dozvedieť v komediálnej inscenácii z roku 1986 s názvom A čo ja, miláčik? Hrajú v nej len štyria herci: charizmatický Martin Huba, Božidara Turzonovová (pani Janka z Paneláku), Marta Sládečková (pani učiteľka z Hornej Dolnej) a František Kovár (dedo z reklamy na jednu nemenovanú žltú banku).

Príbeh slovenskej autorky je veľmi jednoduchý. Zatiaľ bezdetné manželstvo Margit a Bohuša Pokorných prežíva v každodennom stereotype plnom práce, bez akéhokoľvek záujmu jedného o druhého. Manželka je prekladateľkou a manžel programátorom (áno, programátor v 86-tom). Jedného dňa sa ich život úplne zmení, keď pani Pokorná otvorí dvere bytu nádhernej a na tú dobu veľmi štýlovej Scarlet. Tá prišla s jediným cieľom - nasťahovať sa k nim a bojovať o jej manžela.

SkryťVypnúť reklamu

Inscenácia má na ČSFD hodnotenie 81 % a celú si ju môžete pozrieť aj na Youtube.

"Každý deň v rovnakú hodinu dva tucty krvavočervených ruží - to premôže aj mníšku!"

...tvrdil neodolateľný Michal Dočolomanský v inscenácii Dva tucty červených ruží, nakrútenej podľa talianskej predlohy v roku 1988. Jeho manželkou je v tejto komédii Kamila Magálová. Spoločne žijú v Ríme celkom nudný manželský život. Obaja si radi vyhodia z kopýtka - avšak oddelene.

Nie tak úplne verným manželom sa zapletie do života tajný ctiteľ. Príde k najhoršiemu a bude veľký rozvod po taliansky? Alebo práve vďaka zamilovaným listom pána Tajomného nájdu manželia to, čo kedysi dávno stratili? Zápletka je naozaj originálna a obaja herci predvádzajú veľmi uveriteľné žiarlivostné scény, ktoré sa s tými dnešnými, napríklad "panelákovými", nedajú porovnať.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto je šperk, po ktorom vzdychajú všetky dámy - moja podobizeň!"

... povedal namyslene francúzsky nápadník (Milan Kňažko v parochni), keď posielal darček svojej vyvolenej Rosaure (Emília Vášáryová). Hra z roku 1981 s názvom Prefíkaná vdova je o láske, ktorú ponúkajú vdove až štyria ctitelia. Strohé kulisy nádherne dotvárajú dobové kostýmy a koncert hereckých výkonov.

O vdovu má teda záujem galantný, ale afektovaný Francúz, priamy, ale nestály Angličan (Milan Lasica), verný, ale žiarlivý Talian (Dušan Jamrich) a nakoniec milovník, no príšerne nafúkaný Španiel (Štefan Kvietik). Ktorého si vyberie? A ktorého by ste si vybrali vy? Vdova sa nebude rozhodovať len podľa darčekov, ktorými ju zahŕňajú. Páni musia prejsť najťažšou skúškou - zostať jej verní. A to sa podarí len jednému.

SkryťVypnúť reklamu

"Včera ste vyzerali oveľa mladšie, keď ste sa držali za ruky s mojím manželom...Ty jedna k***a."

...oznámila medzi dverami pokojným hlasom podvedená Zdena Studenková Kamile Magálovej v komediálnej adaptácii anglickej poviedky z roku 1995. Vysoká anglická spoločnosť, v ktorej si všetci vykajú, sa nečakane mieša s ťažkými vulgarizmami.

Vynikajúci herci na čele s Emilom Horváthom - maliarom izieb, ktorý je tu búrlivejší ako hocijaké to dnešné víno. Inscenácia má na ČSFD hodnotenie 79 %.

V tejto hre maľovanie izby nie je vôbec podstatné. Podvedená manželka navštívi ženu, ktorá stojí za neverou jej manžela. Vyhráža sa jej, že všetko oznámi ešte v ten večer jej mužovi, aby si boli fifty-fifty.

Zúfalá situácia si vyžiada zúfalé riešenie. Nevernica sa môže spoliehať len na maliara a na jeho herecké schopnosti. Podarí sa im nakoniec manželskú neveru ututlať?

SkryťVypnúť reklamu

Tak ako denník SME uviedol v roku 1995, Slovensko má kvalitných hercov, len príležitostí, aby to mohli dokázať aj na našich televíznych obrazovkách, je akosi málo. V týchto inscenáciách však ich kvalitné herecké umenie zostalo zachovalé. Napríklad "Dočko" v nich ešte stále žije, navždy ako náš Jánošík.

Pozrite si ich len tak z recesie, možno vás to nakoniec začne baviť a nájdete si v zozname slovenskej kinematografie aj ďalšie filmy z časov dávno minulých, ktoré zaručene stoja za vašu pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu