Od roku 1962 sa 27. marca oslavuje Svetový deň divadla. Každoročne k tomuto dňu jedna z významných osobností divadla prináša akési posolstvo pre nadšencov i tvorcov dramatického umenia. Tento rok sa stala poslom francúzska herečka Isabelle Huppert, ktorá bola okrem iného nominovaná aj na cenu Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej roli za jej úlohu vo filme Elle.
Tak, ako hovorí Isabelle: "Urobme cestu divadlu!"

Divadiel je na Slovensku veľké množstvo a napriek tomu v MHDčke nepočuť ľudí hovoriť o tom, na akom predstavení boli. Taktiež si málokto v dnešnej dobe Facebooku či Instagramu vycapí na profil fotku, že je práve v divadle. Dajme si preto spoločné predsavzatie, že oslávime tento deň kúpou lístkov do divadla a obohatíme tak nielen svoje životy, ale aj životy tých, ktorých zoberieme so sebou, a prípadne aj tých, ktorým odporučíme, na čo sa oplatí ísť pozrieť.
Ak vám chýba inšpirácia, nemusíte náhodne googliť programy divadiel.
Tu nájdete pohromade tie, ktoré sa na Slovensku určite oplatí navštíviť:
Slovenské národné divadlo nie je u nás jediné, ale je to naozaj jednotka na našom trhu.

Kvalitné predstavenia v tomto divadle dokazujú plné sály skoro každý večer. Predstavením, ktoré si získalo hneď po nedávnej premiére množstvo fanúšikov, je Apartmán v hoteli Bristol. Ide o čiernu komédiu, ktorá je spojením viacerých poviedok Roalda Dahla. Všetky sú sústredené v jednom hoteli, do ktorého si rôzne postavy priniesli svoje príbehy.
Výnimočné herecké obsadenie pridáva predstaveniu na atraktívnosti. Táto komédia vás psychicky nezaťaží, svojou dynamickosťou vás neunudí a zaručene pobaví.

Pre nadšencov baletu pripravuje Balet Slovenského národného divadla naozaj výnimočný zážitok. V máji, mesiaci lásky uvedie príbeh najznámejšieho zamilovaného páru avšak v úplne inom, novodobom štýle. ROMEO A JÚLIA - Tak ako včera... je vlastne pôvodným baletom s hudbou Sergeja Sergejeviča Prokofieva, ale zasadený do prítomnosti. Toto spracovanie má upozorniť na absenciu tolerantnosti a lásky v dnešnej dobe, v čase konfliktov a vojny.

Okrem Slovenského národného divadla nájdeme v našom hlavnom meste aj divadelné dosky Malej scény, Novej scény, Astorky, Arény, ale i menších divadiel, ktoré pozná menej ľudí. Príkladom takýchto je Divadlo Lab, v ktorom hrajú ešte formujúci sa herci - študenti Divadelnej fakulty VŠMU.
Za zmienku stojí taktiež divadielko pre všetkých nadšencov mierne alternatívnych predstavení. Je ním TICHO a spol., ktoré moderným spôsobom spracováva témy nášho každodenného života. Napríklad predstavenie ...a dážď vás donúti zamyslieť sa nad tým, dokedy sa dajú staré hriechy a minulosť potláčať, až kým sa neozve vaše zlé svedomie.
Záhoráci a Trnavčania to majú do Bratislavy síce blízko, ale do vlastných divadiel ešte bližšie.
V Malackách sa v súčasnosti môžete okrem už zabehnutých predstavení pobaviť na novinke - francúzskej komédii s názvom Tri letušky v Paríži. Tunajšie Divadlo na hambálku je síce ochotníckym divadlom, no herci niekedy nepotrebujú školu, stačí im talent.
Mužovi, ktorý žije s troma snúbenicami - letuškami z troch rôznych spoločností, by ste možno mali čo závidieť. No polygamný život podľa letového rozvrhu je dokonalý len do okamihu, keď v letovom pláne, a teda aj v jeho živote, nastanú zmeny a lietadlá so snúbenicami začnú prilietať inak.

Pred mesiacom v Trnave v Divadle Jána Palárika premiérovala slovenská klasika v podobe diela od Boženy Slančikovej-Timravy - Ťapákovci. Recenzie predstavenie vychválili. Pozrite si príbeh o rodine v slovenskej dedine, ktorý ste s najväčšou pravdepodobnosťou na strednej škole nečítali. Možno zostanete prekvapení, ako sa odvtedy pomerne málo zmenilo v našich slovenských pomeroch.
Stred republiky možno ani netuší, že vo svojich divadlách majú množstvo známych televíznych hercov.
V Slovenskom komornom divadle Martin len pred zopár dňami videli prví návštevníci divadla modernú verziu klenotu anglickej literatúry, známeho diela Oscara Wildea pod názvom Portrét Doriana G. Je to príbeh o tom, že niekedy krátky život obyčajného smrteľníka môže byť lepšou voľbou ako večný život v prepychu, kráse a bohatstve. Krásneho Doriana hrá ešte krajší Daniel Žulčák.

V repertoári Mestského divadla Žilina sa nachádza jedna hra, ktorá akoby sa odohrávala pred každým nočným podnikom v skorých ranných hodinách. Predstavenie Opití od ruského autora Ivana Vyrypajeva opisuje, čo sa stane s ľuďmi, keď sú opití. Cítia slobodu? Alebo sú zraniteľní? Hovoria len pravdu? Alebo sa na tú chvíľu cítia jednoducho božsky?
Divadlo Andreja Bagara v Nitre bude zase o mesiac premiérovať nové spracovanie príbehu o slovenskom národnom hrdinovi s názvom Jánošík. Pod tradičným názvom sa má však skrývať moderná verzia známeho príbehu, v ktorej by sme mali dostať odpovede aj na súčasné otázky.
Na východe vybuchla tento mesiac továreň s premiérami kvalitných dramatických diel.
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove uviedlo začiatkom marca predstavenie Eugen Onegin od Alexandra Sergejeviča Puškina. Niektorí z vás si možno spomínajú na tento veršovaný príbeh o láske zo školských lavíc. Tí, čo máte maturitu pred sebou a východ je váš domov, skráťte si učenie posedením v divadle.
V Prešove stojí za zmienku aj nedávna premiéra hry Václava Havla Audiencia. Táto hra bola napísaná v roku 1975 a je akýmsi pohľadom do vtedajšej doby. Zaujímavá je tým, že ju hrajú len dvaja herci a odohráva sa v priestore pivovaru.
V Balete Štátneho divadla Košice mal pred týždňom premiéru zaujímavý tanečný projekt s názvom Denník A. Frankovej. Rola hlavnej postavy bola ušitá na mieru slovenskej herečke Táni Pauhofovej. Hra je reakciou aj na aktuálnu situáciu na Slovensku a vo svete. Má pripomínať minulosť a zároveň upozorňovať na silný vplyv krajnej pravice, ktorá podporuje fašizmus a jeho myšlienky v súčasnosti. Známy príbeh Anny Frankovej uvidíte v jedinečnej baletnej podobe.
Tak ako? Vybrali ste si?
Istotne sú aj iné zaujímavé predstavenia v ostatných nespomenutých slovenských divadlách. Ak o nejakom viete, podeľte sa nielen s nami, ale najmä s vašimi blízkymi, a spravte si s nimi pekný divadelný večer.
